Benzersiz Fletcher Capstan Masası

 

Meşhur Capstan Masası’nın tasarımcısı David Fletcher’dır. Basit ve şık bir tasarıma sahip bu sıradışı masa adeta bir sır kutusudur. Kullanım sürecinde dairesel tasarımını koruyarak, küçük bir masayı kocaman bir yuvarlak masaya dönüştürmek mümkündür.

Fletcher Capstan Masa üretimini ve satışını yapan Fletcher Burwell-Taylor, İngiliz lüks mobilya imalatçısıdır. Bu tip masaların orjinal fikri 19. yy’da yaşayan ve 1835’de bu tasarımın patentini alan Robert Jupe’dur. Jupe masasının şekli yuvarlaktı ve ustaca bir geometrisi bulunuyordu. Masayı genişletmek için benzer bir radikal yöntem uygulanıyordu ve küçük bir masadan daha büyük bir çapa sahip büyük bir masaya dönüştürülüyordu. Ancak bu masalar, kendi genişleme parçalarını saklayamıyorlardı, her aşaması zahmetli ve yavaştı. Fikir muhteşemdi ve yeni bir keşifle biçimlenmeyi hak ediyordu.

İşte ünlü tasarımcı David Fletcher da bunu yaptı. 30 yılda fazla bir süredir mobilya tasarımı ve üretimi yapıyor David Fletcher. Önce antika işiyle başlamış. 17. ve 18. yy’lara ait mobilyalarla ilgilenmiş, ardından da bu şekil anlayışını, imalat bilgisi ve ahşap tutkusuyla birleştirmiş.

orsiad-masa-1

orsiad-masa-2

orsiad-masa-3

orsiad-masa-4

orsiad-masa-5

orsiad-masa-6

orsiad-masa-7

orsiad-masa-8

David, 1997 yılından bu yana Capstan Masa üzerinde çalışıyor. Tasarımı sürekli daha sofistike hale getirmek için sarfettiği çabalarla bugünkü standırdına ulaştırmış. Bu süreçte bir makine mühendisi olarak da yeteneklerini geliştiren David, 5000 farklı birleşenin her birini üç boyutlu bilgisayar çizimleriyle kendisi yapıyor. Şirket her ne kadar başarılı ustalarla yüksek teknoloji prosedürlerini uygulasa da, David daima imalat sürecini takip ediyor ve özellikle montaj kısmında mutlaka işle bizzat ilgileniyor.

Bu eşsiz ve şaşırtıcı masa, oturma kapistesine göre kendisini otomatik olarak iki katı büyütebiliyor. Genişleme parçaları masanın içinde depolanıyor ve masa farklı moda geçerken tamamen yepyeni bir görünüme bürünüyor. Operasyon manuel ya da elektronik yapılabiliyor ve son derece basit olduğu kadar, çok da hızlı hallediliyor.

 

Masanın üstündeki yaprak gibi olan parçalar, sofistike bir katmanlı sistemden oluşuyor ve merkezinde bir kat alüminyum petek bulunuyor. Bu onlara güç, sertlik, istikrar ve düşük ağırlık veriyor. Masa üstü 13 adet kendiliğinden saklı olan parçadan oluşuyor ve üstten 120 derece açıyla çevrilerek dairesel genişleme yeteneğine sahip. Masa küçükken, üzerinde altı adet pasta biçimli yapraklardan oluşuyor. Birinci katmanın altında iki yaprak daha yer alıyor ve ikinci katmanda altı adet ok şekilli yapraklar ve onun da altında büyük bir yıldız şekilli yaprak yer alıyor.