Daha yeşil bir dünya için BioLite

BioLite Kamp Sobası
BioLite Kamp Sobası

Dünyamız gitgide yaşanmaz bir yer olmaya başladı ve bu çevre kirliliğin de tek sorumlusu yine biz insanlarız maalesef… Eğer bu gezegende yaşamaya devam etmek istiyorsak artık bu konuda tam bir sorumluluk almanın her anlamda çevreci yaklaşımlar sergilemenin zamanı gelmiş de geçiyordur bile…

İşte Biolite da böyle doğmuş bir marka. İster yemek pişiriyor olun, ister bir elektronik cihazınızı şarj ediyor olun fark etmiyor. Biolite benzini ve gazı reddederek, sizleri daha yeşil bir dünyaya davet ediyor.

Gezegenin yarısı temiz ve uygun fiyatlı enerjiye erişimden yoksun. BioLite tüm dünyadaki insanlar için işte bu temiz, uygun fiyatlı enerjiyi sağlamak için kapalı ızgara çözümler sunuyor. ABD merkezli bir şirket olan BioLite firması geliştirdiği bu teknolojiyle cep telefonları ve LED ışıklarını şarj etmek için gerekli elektriği sağlarken, temiz, güvenli ve bir o kadar da kolay modern enerji ürünleri sunuyor.

Alexander Drummond ve Jonathan Cedar tarafından icat edilen BioLite soba teknolojisi, gerçek dünya sorunlarına etkili tasarım uygulayarak çözüm bulma felsefesinden esinlenilmiş. 2006 yılında, New York’taki tasarım danışmanlık firması olan Smart Design’da tanışan Alec ve Jonathan, sürdürülebilir tasarıma olan ilgileriyle hızla kaynaşmışlar. Alec, tüm verimli kamp sobalarının petrol yakıtı ya da pil gerektirmesine fena halde kafayı taktığından, kendi termal enerjisini kullanarak yanan bir odun sobası fikri üzerine düşünüyormuş. Hevesli bir kampçı olan Jonathan da fikre bayılarak ve mühendislik tecrübesini konuşturup bu tasarıma ortak olmuş. Birlikte yaptıkları çalışmada, sayısız geceler, hafta sonları ve prototip sonrasında, BioLite Kamp Sobası doğmuş.

BioLite ekibi, sadece iyi çalışan ürünler geliştirme sorumluluğuyla değil, aynı zamanda küresel topluma olumlu katkı yapacak ve bu anlamda örnek olacak işletme fikrini geliştirmek için hareket ediyorlar. Piyasaya dayalı ürünlerle yoksullukla da mücadele edileceğine inanıyorlar. Etkili, karşılanabilir maliyette ve son kullanıcıya arzu çözümler oluşturarak, daha etkili daha fazla kişiye ulaşmanın mümkün olduğuna dikkat çekiyorlar. Kamp sobasının satışı aynı zamanda “Ev Sobası” maliyetlerini de tek zamanlı pazarda desteklemeye yönelik. Ekip bunun bir bağış ya da sadaka değil, gerçekten ihtiyacı olan insanlara uygun modellerin geliştirilmesi için bir sermaye teşkil edeceğinin altını çiziyor.

BioLite ekibinin birlikte 30 yılın üzerinde ürün geliştirme deneyimi bulunuyor ve 30’dan fazla patente sahipler. Geçmişteki müşterileri arasında OXO, Johnson & Johnson, Hewlett Packard, Nike, Lego, Kilise ve Dwight, Pepsi, GE, Lockheed Martin, Boeing, Motorola, ve Bosch gibi markalar yer alıyor. Geliştirdikleri ürünlerin % 90’ından fazlası pazardaki başarısını kanıtlamış ürünler.

BioLite Kamp Sobası

BioLite Kamp Sobası
BioLite Kamp Sobası

Açık havadaki maceralar ve acil duruma hazırlık için tasarlanan BioLite Kamp Sobası (BioLite CampStove) odunla pişirmeyi petrol yakıtı kullanımı kadar etkin, temiz, güvenli ve kolay kılarken, kapalı ızgarasıyla da elektronik cihazlarınıza güç kaynağı sağlıyor. Bu sobalarla birlikte, ağır, pahalı, çevreyi kirletici petrol gazı ihtiyacını ortadan kaldırarak, sadece topladığınız dallarla yemek pişirebiliyorsunuz. Hızlı yakılabilen, hemen pişiren ve çok kolay pişiren bu sobalarla aynı zamanda, ısıyı elektriğe dönüştürebiliyor ve yemeğiniz pişerken diğer yandan telefon, lamba ya da diğer teknolojik ürünlerinize gerekli şarjı sağlayacak güç kaynaklarına ulaşıyorsunuz!

Tıpkı bir kamp ateşi gibi, Kamp Sobası çevresine oturabilir, alevleri izlerken dans edebilir, bir yandan da üzerinde lokum pişirip dostlarınızla keyifli bir sohbeti paylaşabilirsiniz ve tabii ki, petrol yerine yakıt için yenilenebilir kaynaklar kullanarak, karbon ayak izinizi azaltmaya yardımcı oluyorsunuz. Kamp Sobası sadece kamp için değil, zorlu bir fırtına ya da diğer doğal afetler ortaya çıktığında da size güç kaynağı oluşturacak bir ürün olmasıyla dikkat çekiyor.

 

BioLite Ev Sobası 

BioLite Ev Sobası
BioLite Ev Sobası

Dünya çapında 3 milyar insan için tasarlanmış olan BioLite Ev Sobası (BioLite HomeStove) dumanlı, açık ateşte yemek pişirenler için, LPG pişirme performansı sağlarken bir yandan da, cep telefonları ve LED ışıkları gibi cihazlarını şarj etmek için uygun elektrik kaynağını sağlar.

Zehirli duman, her yıl, kapalı alanlardaki pişirme kaynaklı yangınlar sonucu, ,% 85’i kadın ve çocuklar olan 1.9 milyon kişi öldürüyor. Petrol alternatiflerine göre daha az pahalı olmasına rağmen, katı yakıt da bedava değildir. Aileler odun toplarken günde 2-4 saat harcarken, odun  satın alma alanlarında, gelirlerinin % 10-15’ini harcamak durumundadırlar. Biyokütle yangınlardan kaynaklanan emisyonlar da küresel ısınmaya katkıda bulunur.

Bu verilere dayanarak, yaklaşık 500 milyon hanenin, karbon dioksit, metan, azot oksit ve siyah karbon şeklinde her yıl atmosfere sera gazlarının 2 tonuna eşdeğerdeki sürümü olan bu ateşe bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca odun üzerinde yemek pişiren çoğu ailenin de elektriğe erişimi bulunmuyor. Evler pahalı, kirletici gazyağı mumlarla aydınlatılıyor. Aynı zamanda, kapalı ızgara tüketicilerinin hızla artan sayıdaki oranı cep telefonları satın alıyor. Cep telefonu, birçok toplumda güçlü bir ekonomik gelişme aracı olarak kendini ispat etmiş olmakla beraber, bu cihazlar için gerekli şarj kaynaklarını pahalı ve zaman alıcı engeller oluşturmaktadır.

İşte BioLite sobası da, tüketici kabulü götürmek için ekonomik teşviklerle benzersiz emisyon azaltımı sunuyor. Çekirdek yapısındaki “Doğrudan İletim Termoelektrik Teknoloji” ile soba performansı ve elektrik yararları bir arada sunabiliyor. Sistem, müşterilerinin yaşadığı kapalı ızgara ortamlarda ürünleri sayesinde, ateşten çıkan atık ısıyı kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürebiliyor.

Ürünün, 2012 yılında, Hindistan, Gana, Kenya ve Uganda’da büyük ölçekli pilot programlarla kullanılması sağlanmış. BioLite ekibi, önümüzdeki beş yıl içinde, Hindistan ve Sahra-altında kalan Afrika’da bir milyondan fazla eve elektrik erişimi ve temiz yemek yapma imkanı sunmaya kararlı yoluna devam ediyor.