Birbirine Akıllıca Bağlı Mobilya Atölyesi Sistemi

HOMAG eSOLUTION GmbH şirketi, Nuremberg’teki ahşap işleri fuarı Holz-Handwerk’de, en son yazılım teknolojilerini sundu. Ahşap teknolojilerinde fark yaratacak bu yeni yazılımın odak noktasıysa, yazılımın makineyle olan kesintisiz bağlantısıydı.

HOMAG eSOLUTION GmbH, kesintisiz veri akışı konseptini geliştirmeye devam ediyor. Dünya çapında kullanılan CAD / CAM çözümü, HOMAG Grubu’nun makineleri ile kullanılmak için hazırlanmıştır. Satıştan üretime her adımı, tek bir akış içinde birbirine bağlayan bir sistemdir bu. Firmanın bu sistemi, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ahşap işleri fuarı Holz-Handwerk’i ziyaret edenlere canlı bir sunum atölyesi ile sunuldu. Özellikle marangozlara hitabeden bu kompakt atölye çözümü, 100 m²’den az bir alanda ve çok çekici bir başlangıç seviyesinde sunumla gerçekleşti. Bir başka alanda da, güçlü ve esnek makine çözümü tanıtıldı.

Bild_2_Theke wcc10

HOLZMA’nın yazılım optimizasyonu ve WoodCAD|CAM, woodWOP  ile üretimin testere, stok ve yuvalama gibi farklı aşamaları birbirleriyle bağlantılıdır. woodCAD|CAM teknolojisinde, mobilya tüm ayrıntılarıyla yapılandırılabilmektedir. Malzeme faturası sonrasında, yuvalama makinesi ve kesim listesi için CNC programları otomatik olarak oluşturulur ve veri woodWOP’a doğrudan gönderilerek yazılım optimazsyonuyla, üretim başlar.

 

Firmanın, üretim organizasyonu için endüstriyel ve zanaat işletmelerde proses optimizasyonu sağlayan bir yazılım modülü sunmasını, CEO Winfried Dell şöyle değerlendiriyor; “Makine kavramları gitgide daha esnek ve karmaşık bir hal alıyorlar. Sadece üretim başladığında, üretim siparişleri etkin bir şekilde değerlendirilebiliyor ve yüksek verimli üretim konsepti gerçekleştirilebiliyor. İşte bu sebeple biz, üretim sürecini optimize eden bu ahşap fabrikası modülünü geliştirdik.”

 

Merkezi bir üretim veritabanına dayalı iş yapılandırmasıyla çalışan sistem, çapraz sipariş üretiminde de çok etkin bir yapıya sahip. Sonuçlar verimliliği artırıyor, atık azaltımı ve kurum aşamasını kolaylaştırıyor. Bir başka avantajı da, tüm üretim listelerinin esnek bir şekide tasarlanabilmesi ve otomatik olarak oluşturulabilmesidir. Makinelerden ve tarayıcı terminallerinden gelen geri bildirimle, sipariş ilerlemesi takip edilebilir ve takip aşamasında müdahale edilebilir.