BM Orman Forumu’na Türkiye ev sahipliği yapacak

İstanbul’da, 8-19 Nisan tarihleri arasında yapılacak Birleşmiş Milletler Ormancılık Forumu’nun (UNFF-10) “evsahibi ülke” anlaşması, New York’taki Türkevi’nde imzalandı. New York dışında ilk kez yapılacak olan UNFF anlaşmasını Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik ile Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler (DESA) Dairesi Başkanı Wu Hongbo imza attı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Wu Hongbo, imza töreninden sonra yaptığı açıklamada, dünyada orman varlığı azalırken, Türkiye’nin orman varlığını arttıran sayılı ülkelerden biri olduğunu vurguladı. BM Ormancılık Forumu’nun, ilk kez New York’taki BM Genel Merkezi dışında düzenleneceğine değinen Hongbo, İstanbul’da yapılacak forumda, ormanların korunması, sürdürülebilir bir şekilde işletilmesi, ormancılığa dayalı ekonominin, toplumun sosyal ve çevresel gelişimine olan katkısının artırılması, ulusal ormancılık programları, ormanların şehir topluluklarına ve yeşil ekonomiye olan katkıları gibi konuların ele alınacağını belirtti. Forumun alacağı kararların BM Genel Kurulu için yol gösterici olması anlamında çok önemli olduğunu anlatan Hogbo, UNFF 10 oturumunda ormancılığın finansmanına ilişkin önemli kararlar alınmasının beklendiğini de söyledi.

BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik de, Türkiye’nin BM üyesi tüm ülkelerin üyesi bulunduğu BM Ormancılık Forumu’na evsahibi ülke olmasının, Türkiye’nin uluslararası alanda girişimlere öncülük ettiğinin bir göstergesi olduğuna değindi. Çevik, ormanların sürdürülebilir yönetilmesi, korunması, işletilmesine yönelik bilgi ve deneyimlerin paylaşılacağı BM Ormancılık Forumu için, Türkiye’nin ev sahipliği anlaşmasını imzalamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

UNFF Direktörü Jan McAlpine de UNFF’e, BM üyesi 193 ülkenin hepsinin üye olduklarını vurguladı. McAlpine, Türkiye ile UNFF arasında imzalanan anlaşmayı “tarihi bir anlaşma” olarak niteledi ve İstanbul’da alınacak kararların BM Genel Kurulu’na yol gösterici olacağını vurguladı.

 

Haberi izleyin