Brezilya’da kontrplakihracatı büyük düşüşte

Brezilya’nın ABD’ye gerçekleştirdiği kontrplak ihracatı, 2017 ve 2018 yılları arasında yüzde 30’dan fazla artış gösterdi. 2019 yılı ilk çeyreğinde yükseliş devam ederken ikinci çeyrekte sert düşüş yaşandı.

2019 yılının ilk çeyreğinde Brezilya’nın kontrplak ihracat hacmi 2018 yılındaki aylık ortalamadan daha yüksek değerlere ulaşırken, İkinci çeyrekte bu hacim yüzde 31 oranında düşerek Brezilya’nın üreticileri kaygılandıran bir durum meydana geldi. Bu sert ve hızlı düşüşün ardında ne bulunmakta? Artan küresel ticari çekişmelerin ortasında sadece geçici bir “tökezleme” mi, yoksa 2019 yılında sektörün son 8 yılda yaşadığı büyüme eğiliminin tersine dönüş mü yaşanacak?

Talepteki bu düşüşün ana nedeni hareketsiz seyreden ABD konut/inşaat piyasası. ABD konut piyasası Nisan ayında çok yavaş bir şekilde yükselişe geçerken rakamsal anlamda 2019 yılının ilk üç ayı zorlu bir başlangıç getirdi ve konut yapımı Şubat ayında yüzde 8,7 oranında düştü (önceki 18 ayın en düşük noktası). 2019’de inşaat patlaması yaşanmasının beklentisiyle ABD kontrplak stokları, büyük inşaat malzemeleri mağazalarından gelecek taleplerin karşılanması için ilk çeyrekte hızla arttı.  Fakat, inşaat mevsimi, ABD’deki (özellikle Güney’deki) elverişsiz hava koşullarının sonucu olarak gecikti ve bu da  piyasada stok fazlası oluşmasına neden oldu.

2019 yılının ilk üç ayındaki yavaş inşaat hızı, geçen yıllarda birkaç tesis kapansa da, ABD   kontrplak üreticilerini etkilemedi. Ancak, talepteki düşüş ithalatta azalmaya neden oldu ve bu durum da Brezilya’da tüm kontrplak üretim ve ihracat zinciri üzerinde etki oluşturdu.

Görünüm

Mevcut durum Brezilya kontrplâk sanayi için endişe verici olsa da ABD konut piyasası sezonu gerçek anlamda başlayarak ilk üç aydaki yavaşlamadan sonra yükselme gösterecek. Hava koşulları iyileştikçe ve ticari gerilimler (umarım) azaldıkça, kontrplak talebinin üçüncü çeyreğin sonu itibarıyla eski seviyeleri yakalaması beklenmekte.