Bu ağaçların sırrını kimse çözemiyor!

Polonya’nın kuzey batısındaki Gryfino kasabasında bulunan ‘Crooked Ormanı’ndaki ağaçlar, köklerinden itibaren 90 derecelik bir eğimle büyüyor. Yaklaşık 400 çam ağacından oluşan korudaki ağaçların bu şekilde bükülerek uzamasının nedeni ise bilinmiyor.

Polonya’daki eğri orman, 1930’lu yıllarda Pomeranya bölgesinde 1.7 hektarlık alana dikildi. Ağaçlarda, sekiz yıl sonra anlaşılamayan bir nedenle oluşan eğim dikkat çekti.

88 yaşındaki eğik ağaçlar yaklaşık 15 metre uzunluğa sahip. Bu yaştaki ağaçların boyu normalde daha uzun olması gerektiğini belirten uzmanlar, kısalığın nedeninin eğimden kaynaklandığını söylüyor.

Ağaçlar hakkında araştırmalar yapan bilim insanlarının emin olabildiği tek konu; bu eğriliğin insan ya da makineden kaynaklanmadığı..

Ormana sonraki yıllarda ekilen fidelerin dahi bu şekilde eğimli büyümeye devam etmesi de herkesi şaşırtmaya devam ediyor.

Eğimin nedeniyle ilgili çeşitli görüşler de ortaya atılıyor. Kimilerine göre, ağaçların fotosentez için güneşe yönelmek istemesinden dolayı eğildi.

Eğimin, sel gibi doğal bir afete maruz kalmış olmasından kaynaklandığını savunanlar da var. Kimilerine göre ise genetiği değiştirilmiş tohum kullanılmış olabilir.

Eğri ağaçlarla ilgili yüzlerce efsane ortaya atılsa da, birçok insan için eğri orman Polonya’nın görülmesi gereken güzellikleri arasındaki yerini koruyor.

Tüm dünyada oldukça popüler olan eğri ağaçlar gizemini de korumaya devam ediyor.