Bülent Aymen : AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ ‘SOS’ VERİYOR

 

 

– AKAMİB Başkanı ve TİM Denetim Kurulu Üyesi Bülent Aymen, Irak’ta yaşanan olayların en çok ağaç ve orman ürünleri sektörünü etkilediğini ve ihracata darbe vurduğunu belirterek, “Ekim’de ihracatımız yüzde 7 düştü. İhracatta en büyük kayıp ağaç ve orman ürünleri sektöründe yaşanıyor. Sektöre acil müdahale gerekiyor” dedi.

Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu Üyesi Bülent Aymen, ağaç ve orman ürünleri sektörünün bölgede yaşananlardan derinden etkilendiğini ve ihracat kaybının giderek artığını dile getirerek, tüm paydaşların acilen bir araya gelerek yol haritası çizmesi gerektiğini kaydetti. Aymen, yaptığı yazılı açıklamada, sektörün Ekim ayı ihracatını değerlendirdi. “İhracatçımız dünyanın bütün pazarlarında unvan maçlarına çıkıyor, Irak’ta çok darbe aldık ama henüz yıkılmadık” diyen Aymen, özellikle Kuzey Irak’ta yaşanan istikrarsızlık ve belirsizlik halinin, Türkiye’yi etkilediğini, ancak en çok başkanı olduğu ağaç ve orman ürünleri sektörünü derinden etkilediğini vurguladı. Son dönemdeki istatistiklerde, Irak’ın, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığımız ülke sıralamasında Ekim ayında 2.’likten 3.’lüğe gerilediğine dikkat çeken Aymen, buna rağmen genel anlamda artan ihracat rakamlarının, yüreklerine bir nebze olsun su serptiğini dile getirdi.

“İHRACATTA EN SERT DÜŞÜŞÜ AĞAÇ-ORMAN BİRLİĞİ YAŞADI”

İhracatta en büyük kaybın ağaç ve orman ürünleri sektöründe yaşandığına işaret eden Aymen, ihracatın Türkiye genelinde Ekim ayında yüzde 6,7, ilk 10 ayda da yüzde 5,6 arttığını ifade etti. Bağlı bulunduğu Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB) ihracatının da ilk 10 aylık dönemde yüzde 5 artış kaydettiğini aktaran Aymen, “AKAMİB’in Ekim ayı ihracatı ise yüzde 7 azaldı. Sektörün ilk 10 aylık ihracatında da yüzde 2’lik azalış var. Bu rakamlar bize, genel artışa rağmen ihracatı darbe alan sektörler hakkında kesin bir bilgi veriyor. İşin temeline indiğinizde ise en büyük kayıp Irak pazarında. Akdeniz İhracatçı Birlikleri bünyesindeki sektörler içinde en sert düşüşü, başkanı bulunduğum Ağaç-Orman Birliği yaşadı. AKAMİB Başkanı olarak çeşitli platformlarda dile getirdiğimiz, çözüm yolları aradığımız navlun maliyetlerinin yüksekliği, Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle düşen ihracat, girdi maliyetlerinin yüksekliği, hammadde temininde yaşanan sıkıntı ve fiyatların yüksekliği en çok bölgemizi ve de ağaç-orman sektörünü vurdu” ifadelerini kullandı.

bulent_aymen

“IRAK’A İHRACAT YÜZDE 22,6 ORANINDA DÜŞTÜ”

Irak ihracatının geldiği noktaya da dikkat çeken Aymen, Irak’ın, uzun zamandır Türkiye’nin dış ticaretinde önemli partnerlerden biri olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti: “Komşu olması nedeniyle navlunun ucuz olması, yakın siyasi ve sosyal ilişkiler iki ülkeyi dış ticaret bağlamında vazgeçilmez partnerler yapmıştır. Irak’ın, Türkiye genelinden en fazla ihracat yapılan ikinci ülke iken, Ekim ayında üçüncü ülke konumuna düştüğünü ve Irak’a yapılan ihracatın yüzde 22,6 oranında gerilediğini görüyoruz. Gelinen noktada Irak’ta yaşanan olaylar, Türkiye’nin dış ticaretinin gelişimine sekte vurmaktadır. Ticarette, ‘Bütün yumurtaları tek sepette saklamak’ diye bir deyim vardır. Bu deyim, Irak ihracatında yaşananların ve kaybettiklerimizin özetidir.”

Buradan çıkarılacak dersin, ihracat pazarlarını riski minimize edecek şekilde ürün-ülke eşleştirmesi yaparak çeşitlendirmek ve yaymak olması gerektiğini belirten Aymen, şöyle devam etti: “Bu şekilde herhangi bir pazarda yaşanacak daralma, diğer pazarlar tarafından daha rahat kompanse edilebilir. İhracatçımız yanı başında yaşanan olaylar ile kaybetmekte olduğu ihraç pazarlarının yerine yenilerini koyarak revize etmeyi başarıyor, ancak KOBİ’lerimizin navlun maliyetleri yüksek olan bazı ürünler için sıkıntıda olduğunun en önemli göstergesi AKAMİB’in yaşadığı ihracat düşüşüdür. Ağırlıklı pazarları Irak, Suriye, İran olan sektör arayışlarını sürdürmekte, Rusya Federasyonu’nda kendine çıkış yolları aramaktadır.”

“AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNE ACİL MÜDAHALE GEREKİYOR”

Irak’a 2011’de 561 milyon, 2012’de 712 milyon, 2013’te 816 milyon, 2014’ün ilk 10 ayında da 543 milyon dolarlık ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatı gerçekleştirildiği bilgisini de veren Aymen, “Pazardaki kayıp açıkça ortada. Suriye, Mısır, Libya gibi yine önemli pazarlarda iyileşmeler göze çarpmakla beraber, ağaç ve orman ürünleri sektörüne acil müdahale gerektiğini düşünüyoruz. Zira navlun maliyetinde yakın pazarlar gibi görünse de güvenlik, siyasi olaylar nedeni ile navlun fiyatları tavan yapmış durumdadır. Girdi maliyetlerinin yüksek olması ihracatçıyı fiyat rekabetinde geri sıralara atmaktadır. Hammaddenin pahalı ve teminin zorluğu noktasında ise devlet ve özel sektör işbirliğini daha ileri noktalara taşınması gerekmektedir. Markalaşma ağaç ve orman ürünleri sektörümüzün mutlaka geçirmesi gereken bir süreçtir. Ürünümüzün kalitesini kanıtladığımızda biz pazarı değil, pazardaki alıcılar bizleri arayacaktır. Eş deyişle ağaç ve orman ürünleri sektörüne acil müdahale gerektiği ortadadır. Tabi bu noktada devlet, özel sektör gibi konunun tarafı tüm paydaşların bir araya gelerek, yol haritasının çizilmesi gerekmektedir. Geç kaldığımız her gün Türkiye’nin, bölgemizin ve sektörümüzün kaybıdır” dedi.,