CAGLAYAN ARCHITECTS’TEN EKLEKTİK BİR TASARIM:

“TARİHİ DEMİRCİ DÖNER LOKANTASI”

Mimar Umut Cem Çağlayan’ın kurucusu olduğu Caglayan Architects tarafından Tarihi Yarımada’nın nostaljik atmosferine uygun olarak tasarlanan “Tarihi Demirci Döner Lokantası” misafirlerine metropol yaşantısından uzak bir mola verdirirken, ilk adımdan itibaren günümüzü kucaklayarak geçmişe ‘lezzetli’ bir yolculuk yapmalarını sağlıyor…

Bugüne kadar Borusan Holding, Doğuş Grubu, Duracell ve Mutlu Akü’nün de aralarında olduğu pek çok kurumsal firma için tasarladığı restoran ve ofis projeleriyle tanınan Caglayan Architects, son olarak Fatih’teki Tarihi Demirci Döner Lokantası’nın iç mekan tasarımına imza attı. Lokantayı ait olduğu tarihsel bağlam içinde ele alan Caglayan Architects kurucusu Mimar Umut Cem Çağlayan, Tarihi Yarımada’nın renklerini ve dokularını taşıdığı restoranda, misafirleri geçmişten günümüze unutulmaz bir lezzet yolculuğuna çıkartmayı hedeflemiş.

150 m2’lik restoranda kullanılan gök mavisi karo çiniler, çini renkleriyle uyum sağlayan pastel sarı renkler, eskitme aynalar, geçmiş mimari akımlara göndermelerde bulunan duvar çıtaları, ihtişamlı özel tasarım bronz aydınlatmalar ve lokanta kültürüne eşlik eden koyu renkli thonet ahşap sandalyeler, tarihsel bağlamın iç mekanlardaki yansımaları olmuş.

Geçmişin ruhunun, restoranın girişinden itibaren mekanın tüm detaylarıyla pekiştirilerek stilize edildiği Tarihi Demirci Döner Lokantası’nda eklektik tasarımı tamamlamak için gök mavisi geleneksel karo çinileri modern bir yaklaşımla yorumlanarak düzensiz bir dizilimle döşenmiş. Yine döşemedeki karo çinilerin masa yüzeyinde de kullanılması ve tavanda açık tesisat sisteminin muhafaza edilmesi eklektik tasarımın tamamlayıcı öğeleri olmuş. Elektrik tavaları ve havalandırma kanalları da mekanda kullanılan gök mavisi renk ile boyanarak bütünlük sağlamış.

Geleneksel görünümü modernize edebilmek ve asimetrik dağılımlı doğramalar ile dil birliği elde edebilmek amacıyla duvarlarda beton grisi renk kullanan Caglayan Architects, restoranın merkezinde konumlandırılan görkemli aydınlatmanın, iç mekandaki modern ve geleneksel armoninin ve restoran kimliğinin özeti olarak öne çıkarıldığını belirtiyor. Tüm uygulama detayları düşünülerek ve mekanın ruhu gözetilerek Caglayan Architects tarafından tasarlanan aydınlatma ünitesi, oksitlenmiş eskitme bronz çanaklar ile lineer formda birbiriyle kesişen dikmelere ankre edilerek özenle imal edilmiş. Nostaljik etkinin pekiştirilmesi amacıyla kullanılan sıcak sarı ışık veren özel Edison ampullerin dominantlığına, masaların üzerine sarkıtılan vintage asansör sarkıt aydınlatmalar eşlik ediyor. Duvarlarda ve servis hattında kullanılan çıtalı mavi ahşap paneller dekorasyona adeta fon oluşturarak, mekanı tamamlanmış ve masa yüksekliğindeki özel imalat geometrik motifli taş oyması saksılara bitkilendirme yapılmış.

Tarihi Demirci Döner Lokantası, Caglayan Architects’in tasarımıyla ziyaretçilerine, İstanbul gibi büyük bir metropolde, beton yapılarda geçen yaşamlarından uzak birer mola verdiriyor ve Tarihi Yarımada’daki restorana attıkları ilk adımdan itibaren günümüzü kucaklayarak geçmişe ‘lezzetli’ bir yolculuk yapmalarını sağlıyor.

Caglayan Architects Hakkında;

2008 yılında Umut Cem Çağlayan ve Sonat Ongun tarafından kurulan CAGLAYAN ARCHITECTS,en akılcı ve en yaratıcı mimari ve mekan kurgularının oluşturulması temel hedefiyle farklı ölçeklerde ulusal ve uluslararası mimari ve iç mimari projelere imza atmaktadır. Kullanıcıyı her zaman tasarımın merkezinde ele alan ve tasarım kurgusunun bu merkez etrafında oluşturulmasına özen gösteren CAGLAYAN ARCHITECTS’in projelerinde; kullanıcı, projenin ayrılmaz ve en önemli tamamlayıcı parçası olarak mekanla kendisi arasında kuvvetli bağlar kurabilir.

Tasarım ve projelendirme sürecinde, gerekli tüm disiplinler arasında doğru ve etkili bir koordinasyon merkezi olarak konumlanan CAGLAYAN ARCHITECTS, bu konum doğrultusunda verileri tek bir noktada toplayarak, proje sürecinin mükemmele yakın tamamlanması sağlar. Böylelikle, projeye ait tüm verilerinin doğru ve detaylı analizleri sonucunda, sürdürülebilir ve bulunduğu çevreye değer katan tasarımlar hayata geçirilir.

Kurulduğu zamandan günümüze projeleri ile pek çok ödüle layık görülen CAGLAYAN ARCHITECTS, 2009 yılında Amerika New Jersey eyaletinde düzenlenen ve dünya çapında 450 mimari ofisin katıldığı LIVE THE BOX “Konteynırlardan Sürdürülebilir Toplu Konut Mimari Fikir Yarışması”nda ilk 10 finalist arasına seçilmiş, Amerika Mimarlar Derneği (AIA) tarafından proje sunumu için özel olarak davet edilmiştir. “Armoni Restaurant” ve “MoccaCafe” projeleri 2015 yılında “EuropeanPropertyAwards” kapsamında, ülke birincisi ve ikincisi olmuş; ardından, “Armoni Restaurant” aynı yarışma bünyesinde“Avrupa’nın En İyi Restoranı” ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Detaycı ve yaratıcı proje yaklaşımı, katılımcı projelendirme süreci, doğru ve sürdürülebilir mimari çözümleri, profesyonel ve tecrübeli mimari ekibi ile hem yurtiçi hem de yurtdışı mimarlık çevrelerinde marka değeri yüksek bir ofis haline gelmiş olan CAGLAYAN ARCHITECTS,bu değeri her yeni proje ile daha da arttırmayı hedeflemektedir.