ÇAMSAN ENTEGRE YENİ FABRİKASIYLA KAPASİTESİNİ %100 ARTIRDI

1978 yılında kurulan Çamsan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye’nin ilk ve Avrupa’nın 4.MDF Fabrikası olarak ülkemizde, Laminat Parke ve MDF Ürünlerinin tanınmasına ve gelişimine daima önemli katkılarda bulunmuş ve sektörün her konuda öncü kuruluşu olmuştur. Çamsan Entegre şimdi de, Sakarya 2.Organize Sanayi Bölgesi’ndeki mevcut fabrikasının yanına yaptığı 80 Milyon Euro tutarındaki yatırımını tamamlayarak başladığı üretimiyle kapasitesini % 100 artırmanın haklı gururunu yaşıyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için, Çamsan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.,Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü BODUR ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Orsiad: Şükrü Bey, Çamsan Entegre’nin başarılarından dolayı sizleri bir kez daha tebrik ederek başlamak isteriz. Yeni fabrikayla birlikte yaşanan son gelişmeler nelerdir?

Şükrü Bodur: Teşekkür ederiz. Bildiğiniz gibi, Çamsan ENTEGRE her zaman Kalitesi ile pazarda haklı bir marka imajına sahiptir ve yeni fabrika ile beraber %100 Kapasite artışıyla, sektörümüzün ihtiyacı olan Laminat Parke, MDFLAM ve MDF ürünlerini iç ve dış pazarlara yeterli miktarda verebileceğiz. Sakarya 2.Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Entegre 2 Fabrikamızla devam ettiğimiz üretimlerimizin yanı sıra, yaptığımız yeni yatırımlar ile sektör içerisindeki özel konumumuzu da hızla geliştiriyoruz. Bu noktada, yurtdışı ve yurtiçi pazarlarda satışlarımızı ve pazar payımızı da artırıyoruz. İstanbul Sanayi Odası’nın geleneksel olarak her yıl belirlediği ülkemizin “En Büyük 500 Kuruluşu” arasında olan Çamsan Entegre son 10 yıldır bu konumunu korumaktadır. Sakarya’daki mevcut fabrikamız ile tam kapasite üretim gerçekleştirmemize rağmen, yurtiçi ve özellikle yurtdışı talepleri karşılamakta kapasite dar boğazı yaşayınca Çamsan Entegre olarak, 2014 yılının son çeyreğinde, yeni yatırımlara başladık ve başarıyla devam ettiğimiz hedeflerimiz doğrultusunda da kapasitemizi %100 oranında artırıyoruz.

Camsan fabrika gorsel

Orsiad: Yeni fabrika yatırımının detaylarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz? 

Şükrü Bodur:80 milyon Euro tutarındaki yeni yatırımımızın tamamlanmasıyla, Sakarya 2.Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Çamsan Entegre tesislerimizde artık; 475.000 m3 Kapasiteli 2 adet MDF Üretim Hattı, 4 adet Laminat Parke Hattı, 4 adet Kaplama Presi, 2 Adet Emprenye Hattı, 1 Adet Tutkal Fabrikası ve 2 Adet Arıtma Tesisi bulunmaktadır. Tamamlanan yeni yatırımlarımız ile beraber şirketimiz ‘Türkiye’nin ilk Laminat Parke’si olan ve pazarda kalitesi ve özel koleksiyonlarıyla prestij ürünü olan PARKELAM markasının mevcut koleksiyonlarına ilaveten, özel desen ve özel tasarımları içeren yeni MODERN Seri Koleksiyonu ile yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimizin taleplerini karşılamak üzere pazara sunmak aşamasındadır.

Orsiad: Çamsan Entegre’nin sürekli kendini yenileyen bir teknik yapılanma, eğitim ve araştırma çalışmaları olduğunu da biliyoruz. Bunları kısaca anlatır mısınız?

Şükrü Bodur: Çamsan Entegre 2011 yılında başlattığı yeniden yapılanma çalışmaları yanında, deneyimli profesyonel yönetimi ile teknik ve idari konularda gerçekleştirdiği çalışmalarla, şirketin performansını önemli ölçüde artırmıştır. Özellikle, Karadeniz Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz ARGE çalışmalarında, E1 sınıfında MDF ve Parkelik HDF üretimi yanında, üretim süreçlerinde uygulanan birçok proje ile ürün kalitesini yükseltiyoruz. Sürekli yeni üretim reçeteleri geliştiren firmamız, kalite standartlarını her zaman Avrupa normlarında tutmak amacıyla da sektörümüzle ilgili global tüm gelişmeleri yakından takip etmektedir. İnsan ve Çevre Sağlığı’na önem veren şirketimiz yaptığı ARGE çalışmalarıyla, Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nün ahşap malzemelerde kullanılan formaldehit miktarının en düşük seviyede tutmak üzere düzenlediği E-0 Belgesini almaya hak kazanmıştır. Çevreye karşı duyarlı bir felsefe ile faaliyet gösteren Çamsan Entegre bu bilinçle, merkezi biyolojik ve kimyasal arıtma ve değerlendirme tesislerini kurmuştur.      

Orsiad: Kaliteyi sağlamanın yolu bu çalışmalar mıdır?

Şükrü Bodur: Kesinlikle! Çamsan Entegre kurulduğu günden itibaren Kaliteyi sağlamanın yolunun kontrolden değil, “Üretim ve Hizmet” süreçlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesiyle sağlanacağının bilincinde olmuştur. Çamsan Entegre teknolojik gelişmesi yanında, kalite amacını müşteri tatmini, kalite ana hedefini ise sürekli gelişme olarak belirlemiştir. Firmamız şirket politikası olarak kaliteyi yaratacak eğitimli ve beceri düzeyi yüksek insan gücü, ekip çalışması bilincinde kurumsallaşma ve ülkemizin geleceği için ürünlerinde ve üretimin her aşamasında çevre dostu bir şirket olmayı hedeflemiştir. Şirketimiz yatırımlarıyla “Dünya Standartları”na uygun kalitede, çevre ve çalışanlarına dost, üretim ve çalışma koşullarıyla ülkemiz ekonomisine katkılarda bulunmaya devam edecektir.

Orsiad: Eklemek istediğiniz başka bir nokta var mıdır?

Şükrü Bodur: Şirketimizin sektördeki 30 seneyi aşan deneyiminin bize kazandırdığı kalifiye personelimiz ve personelimizin gerçekleştirdiği yüksek kaliteli Laminat PARKE, MDF ve MDFLAM ürünleri pazarın özel taleplerini karşılayan bir firma olarak, pazarın farklı bir segmentinde satış gerçekleştiriyoruz. Yılların Çamsan Entegre’ye kazandırdığı yüksek kalite anlayışı ve zoru başarma çalışmaları doğrultusunda büyüttüğümüz PARKELAM markasının Laminat Parke pazarındaki kalitesi ve imajı ürünümüzün sektörün kalite açısından lider markası olmasını sağlamıştır, sağlamaya da devam edecektir.