ÇEDBİK YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA EBRU ÜNVER KARAER SEÇİLDİ

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) 5. Olağan Genel Kurulu’nda 2019-2021 dönemi için görev yapacak yeni Yönetim Kurulu Üyeleri belirlendi. ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine, İLTAY Mimarlık yönetici ortağı Yük. Mimar Ebru Ünver Karaer oy birliğiyle seçildi.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nin (ÇEDBİK) gerçekleştirdiği 5. Olağan Genel Kurulu’nda 2019-2021 dönemi için görev yapacak 6. Dönem Yönetim Kurulu Üyeleri belirlendi. ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine, İLTAY Mimarlık yönetici ortağı Yük. Mimar Ebru Ünver Karaer seçildi.

Yeni Yönetim, Disiplin ve Denetim Kurulu Üyeleri

27 Şubat 2019 tarihli 5. Olağan Genel Kurulu’nda Garanti Mortgage’dan Songül Yeşilçimenli (Yönetim Kurulu Başkan Yrd.), Akım Mühendislik’ten Süleyman Akım (Yönetim Kurulu Başkan Yrd.), Türk Ytong’dan Tolga Öztoprak (Yönetim Kurulu Başkan Yrd.), EE İstanbul’dan Gürkan Atasever, Diem Mühendislik’ten Muzaffer Emiroğlu, Arup Mühendislik’ten, Arup Mühendislik’ten Ufuk Selvi, Eczacıbaşı Gayrimenkul’den Aslı Ayanlar, Turkeco Enerji’den Katya Kaya yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Saint Gobain’den Bircan Uysal, İzocam’dan Kemal Gani Bayraktar, Knauf’tan Sedat Kılıç Denetim Kurulu, BASF’den Selçuk Denizligil, Bireysel Üye Duygu Erten, Kaleseramik’ten Funda Ersan Disiplin Kurulu üyeliğine seçildi.

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen İLTAY Mimarlık yönetici ortağı Yük. Mimar Ebru Ünver Karaer;

“2007 yılında kurulan derneğimiz, bugüne kadar geçen 12 yıllık süre içerisinde gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda sürdürülebilirlik ve çevre dostu binalar konusunda çeşitli çalışmalar gerçekleştirmiş, başarılar kazanmıştır. Bu çalışmalara katkıda bulunan tüm üyelerimize ve geçmiş dönemlerdeki yönetim kurullarına teşekkür ederiz.

  1. Dönem Yönetim Kurulu olarak hedefimiz, dernek üyelerimizden aldığımız destek ile ülkemizi sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve yeşil bina konularında daha ileri bir düzeye taşımak, sektör paydaşlarımız ile iletişimimizi daha da güçlendirmek ve bu konudaki toplum bilincinin arttırılmasına gerekli katkıları sağlamaktır.” dedi.

 

ÇEDBİK Hakkında

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, Türkiye’deki yapı sektörünün sürdürülebilir ilkeler ışığında gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 2007 yılında kurulmuştur ve 2012’de “Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) Tam Konsey Statüsü” kazanmıştır. Ekolojik sorunların arttığı günümüzde, bütüncül bir yaklaşım ve ekolojik duyarlılıkla inşa edilmiş bina ve yerleşimler aracılığıyla daha sağlıklı yaşam ortamlarına kavuşacağımız inancıyla hareket etmektedir.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, ÇEDBİK, yeni konut projelerinde uygulanmak üzere Türkiye koşullarına uygun sertifika sistemi B.E.S.T’i (Binalarda Ekolojik ve Sürdürülebilir Tasarım) oluşturmuştur. İlgili konularda merkezi ve yerel yönetimlerle görüşmeleri sürmektedir. USGBC ile sözleşmesi dahilinde Türkiye’deki LEED çalışmalarını desteklemekte, tanıtım eğitimleri düzenlemektedir. Ayrıca Horizon2020 çağrı fonları kapsamında desteklenen Avrupa’nın en büyük çaplı uluslararası bina renovasyon stratejileri işbirliği projesi BUILD UPON’un birinci aşamasını tamamlamış ve Mayıs ayında başlayacak olan ikinci aşamasında aktif yer almaktadır.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, toplumsal farkındalığı arttırmak ve yapı sektörünü sürdürülebilir ilkeler ışığında üretim yapmaya teşvik etmek amacıyla eğitimler, paneller, konferanslar düzenlemektedir ve yerel yönetimler, üniversiteler, kamu ve özel sektörlere örnek projeler ve çalışma modelleri geliştirmekte ve yaygınlaştırılması için çalışmaktadır. ÇEDBİK, bugün sürdürdüğü çalışmalarla Türkiye’nin sürdürülebilir kentsel dönüşüm, enerji verimliliği ve yeşil bina konularında bilinçlendirilmesine önemli katkılarda bulunmaktadır.