Çığlık

“Atanamayan orman mühendislerinin sorunları, her mezunla birlikte çığ gibi büyüyor…”

Bir tarafta yeni açılan Orman Fakülteleri ve diğer tarafta atanamayan yüzlerce Orman Mühendisi. Her geçen yıl işsiz orman mühendisi sayısı artmakta.

Atanamayan Orman Mühendisleri Platformu son olarak yaptığı açıklamada;
“Ülkemiz ormanlarının ihtiyacı olan orman mühendisi atamaları için kaygılanıyoruz. Bir çok şefliğin boş olduğu, alan olarak şefliklerimizin yüzölçümünün yurtdışındaki standartlarla karşılaştırıldığında zaten çok fazla olduğu bilinmektedir. Şefliklerimizin alanlarının çok geniş olmasından dolayı, işletmelerimizin de bölünerek şeflik sayılarının arttırılması gerekmektedir.

Bakanlığımızda yapılanma dolayısıyla teknik personel açığının hala devam ettiği bilinmektedir.Bu süreçte öncelikle geçen sene alınan, Bakanlığımızdaki yapılanma resmen bitirilmesine ve Bakanlar Kurulu ile KHK’nın onaylanmasına rağmen ihdas edilen 900 Orman Mühendisinden 308 adeti alındı.Geçen seneden ihtiyacımız olan ve ataması yapılmayan 592 kadromuz bulunmaktadır.2B orman arazilerinden gelecek kaynağın bir kısmının ormanlarımızın bakımı ve rehabilitasyonu için kullanılması mümkündür.Ormanlarımızın ne kadar kıymetli olduğunu onları kaybettikten sonra öğrenmek gereksizdir. ORMAN=SU=HAYAT üçlemesinden yola çıkarak binlerce kadrodan 500 orman mühendisi sayısı gayet gerçekçidir.Hem atanamayan orman mühendisleri,hem de ülke ormanlarının geleceği için bu elzemdir.Ülkemizin yüzölçümünün çeyreğinden fazlasını oluşturan orman alanlarının geleceği için 2013 yılı içinde 500 orman mühendisi kadrosu sloganıyla çıktığımız bu yolda ülkesini seven herkesin desteklerini bekliyoruz.”
Diyerek sıkıntılarını dile getirmişlerdir.

Konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu da bir televizyon programında yaptığı açıklamada; geçen yıl atamalar için çok uğraştıklarını bu işleyişin, Maliye Bakanlığı ve devlet personelinden sorumlu Çalışma Bakanlığı izni ve Başkabakan’ın onayıyla gerçekleştiğini iletti. Biz ilgili bakanlıklarımızdan izin isteriz ve Başbaşbakan’ın onayıyla da kadro açılır. Bakan, geçen yıl yapılan atamaların 535 civarında olduğunu fakat bu yıl için henüz rakam vermenin doğru olmayacağını söyleyerek, 2013 yılı bütçesi çerçevesinde Mart ayında atamaların yapılacağını bildirdi.

Orsiad Gazetesi olarak umudumuz, bu sorunun da kısa sürede çözümlenmesidir.
Lakin bilinmelidir ki Devlet her mezun olan öğrenciye iş sağlamakla mükellef değildir.
Bu husus da özel sektörde çok iyi takip edilmelidir. Örneğin Ligna Fuarında bir kariyer köşesi açılacaktır. Mümkün ise üniversitelerimiz buradan alan alarak, öğrencilerimizle Avrupa ve Kanada da iş imkanları için çalışmalar yapabilir.

Ayrıca biz de Orsiad Gazetesi olarak bir proje geliştirmekteyiz. Allah nasip ederse önümüzdeki aylarda hayata geçireceğiz. Bir nebze de olsa bu işsizlik sorununa kısa vadede çözüm getireceğini umuyoruz.