Çin’den İrlanda büyüklüğünde ormanlık alan

Çin, 2018 yılında, yaklaşık 6,6 milyon hektarlık alanı kapsayan, İrlanda’nın yüzölçümü büyüklüğünde yeni ormanlık alanlar yaratmayı planladığını açıkladı.

Çin Devlet Ormancılık İdaresi, ülkedeki ağaçlık arazilerin kapladığı toprakları 2020’de % 23’e çıkarmaya yönelik iddialı planlarını açıkladı. Yeni ağaçlar, Hebei, Tibet Platosu’nda Çinghay ve İç Moğolistan özerk bölgesindeki Hunshandake Çölü’nde dikilecek. Orman Yönetimi Başkanı Zhang Jianlong, 2035 yılında bu oraın yüzde 26’ya kadar çıkacağını söyledi.

Kömürle çalışan santraller nedeniyle hava kirliliğinin kronikleştiği Çin’in yeni ekonomi politikası çerçevesinde adıyla özdeşleşen bu kirlilik eylemlerini son yıllarda temizlemeye çalışıyor.

2014 yılında Çin, “kirlilik konusunda bir savaş” ilan etti. Bu kampanya kapsamında, kirleten şirketleri çökertmek ve çevre kurallarını çiğneyen yetkilileri cezalandırmak kadar, ormanların genişlemesi ve kirli nehirlerin temizlenmesi de en önemli öncelikler arasında yer alıyor.

Zhang Jianlong, ülkenin son beş yılda orman dikimi için 538 milyar yuan harcadığını ve Çin’deki toplam miktarın 208 milyon hektara çıktığını söyledi. Jianlong, önümüzdeki yıllarda bu çalışmaları sürdürerek, 2035 yılında ülkedeki ağaç kapsama alanını % 26’ya çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.