Classen Türkiye Piyasalarına Yakışan Klas Bir Mekan Açtı

Classen Group adına şirketin Türkiye Satış Müdürü Levent Bahtiyar Ceyran’la görüştük.

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?
Classen firması şu anda Avrupa’nın en modern laminat parke üretim firmasıdır. Ve aynı zamanda patentini almış kendi kilit sistemi olan, kendi kağıdını tasarlayan, üretebilen ve bu kilit sistemini hayata geçiren tek firmadır.

Örneğin digital print dediğimiz sistemde; renk, desen, dizayn konusunda hiçbir sınırımız kalmadı. Siz dilediğiniz ürünle geliyorsunuz ve biz bu ürünün dizaynını tamamen kağıt üzerine, dekor kağıdı üzerine basıp bildiğiniz klasik parkeyi üretiyoruz. Böylelikle kâğıt üreticilerine bağlı kalmadan kendine has bir firma olmuş olduk. Bu sistemi şu anda dünyada yapı market alanında önde gelen firmalara sunuyoruz.

Firmamızın şu anki üretim kapasitesi 90milyon m2 ve bunun 75milyon m2’si 2013 yılında üretildi ve fatura edildi. 2014’de beklentimiz ise 90milyon m2 parkenin üretilmiş ve satılmış olmasıdır.

Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Planlarımız neticeye ulaştığında 900-950 renk ve dekora yaklaşmak gibi bir amacımız var. Dizayn ürünlerde bizim sınırımız yok talebe göre yapabiliyoruz. Yani müşteri buraya geldiğinde bir renk, bir desen bakıyorsa aradığımı bulamadım demeyecek. Bunu sağlamak istiyoruz.

Aslında bizim ithal ürün olarak Alman malı laminat parke en büyük avantajımız. Sektörden herkesin bildiği gibi yerli firmaların yaptığı Ar-Ge bölümünü 2- 3 yılda bir tek koleksiyon belirlemesi ve bunu bayilerine sunması. Bir şekilde yenilenseler dahi herkese her bayiye giden aynı koleksiyon ve aynı renk. Bu da insanların rekabet gücünü ve piyasadaki şansını minimize ediyor. Biz ne yapıyoruz kişiye özel bireysel koleksiyonlar markalar yaratıyoruz. Buraya gelen distribütör bir rengi beğendiğinde onu bizden 40 çeşit alternatifle alabiliyor. Bu yerli üreticide şuan yok

klas 01

2015 hedefleriniz nelerdir?
Ürünlerimiz konusunda en büyük yeniliğimiz NEO yani suya dayanıklı laminat parke. Türkiye’ de suya dayanıklı laminat parke dediğinizde akla LVT geliyor. LVT bir parke değildir. Suya dayanıklıdır ancak yüksek kaliteli bir plastiktir. Bildiğimiz marley, pvc rulo, pvc karo olarak karşımıza çıkan malzemenin daha lüks daha gelişmiş halidir. NEO ise tamamen ahşap esaslı suya dayanıklı kilit sistemli parkedir. LVT’den farkı nedir? LVT %100 plastik iken NEO plastik içermez. LVT döşetilen ortam kapalı kaldığında gaz solursunuz. NEO’da böyle bir sonuçla karşılaşmanız mümkün değildir. Renk seçeneği sınırlı olmakta birlikte karo ve ahşap desenli olmak üzere 30’u aşmış durumdadır. Ve dünyada ahşap esaslı ilk suya dayanıklı laminat parkedir.

klas 03

Pazarla alakalı hedeflerimize gelecek olursak 2015 için en büyük yeniliğimiz üretilen ürünlerimizin tamamını sergileyebileceğimiz yeni ofisimiz. Buradaki amacımız mevcut işbirliği yaptığımız distribütörlerin önünü açmak. Distribütörlerimizin var olan alt bayilerinin Classen’i ve ürünlerini çok iyi tanımaları gerekiyor. Bunun için 100-150 kişilik bir ekibi toplayıp yurt dışına götürüp ürünleri tanıtmak her anlamda zor. Bunu daha kolay ve avantajlı hale getirmek için burada bir ofis açtık. Açılan ofiste, bizim iş birliği yaptığımız distribütörlerimiz bayilerini ağırlayabilir, ürünler hakkında bilgi verebilir, toplantılar yapabilir ve tüm yeniliklerden herkesle birlikte anında haberdar olabilirler. Burayı bir nevi laboratuar olarak, bayilerimizin çalışma ofisi olarak görüyoruz. Aslında biz burayı Classen olarak açmış olsak da bir nevi onlar için açmış olduk.

klas 07

Bunlar dışında Metro Yapı Egger’le yeni bir işbirliğimiz oldu. 2014 bir başlangıçtı ve 2015’de de çok iyi işler yapmayı planlıyoruz. Bunun dışında Yılmaz Yapı ile çalışmalarımız devam ediyor. En eski distribütörümüz olan Serilen Halıcılık’la çalışmalarımız halen devam ediyor. Her şey yolunda giderse amacımız pazar payından % 10 almaktır.

klas 11

Neler eklemek istersiniz?

Classen olarak Türkiye’de hedeflerimiz büyük. Aslında yavaş yavaş ilerliyoruz. Ancak işin sonunda amaçladığımız, pazardan %10 pay almaktır. Sonra da Classen’ i laminat parke dendiğinde akla gelen ilk firma yapmak istiyoruz. Bunun için üretim ve satış pazarlama alanlarında yatırımlarımız sürüyor. En iyilerle çalışıyoruz ve her noktaya ulaşmak istiyoruz. Marka bilinirliğini en üst seviyeye çıkarmak istiyoruz.

klas 15