Çocuk Merkezi İçin Yeni Mobilya Tasarımı : Saklambaç Koltuğu


Çocuk bakımı şirketi New Shoots’un, çocuk bakım merkezlerindeki çocukları rahatlatacak farklı bir koltuk tasarlaması için Yeni Zelanda’nın Think & Shift firmasına başvurmasıyla üretilen ‘Saklambaç Koltuğu’ çevredeki gürültü ve karmaşadan uzaklaştıran gevşetici bir alan sağlıyor.

 

Kalitesi, emniyeti, rahatlığıyla, çocuklar ve bakıcılar için kullanımı kolay olması istenen koltuk, sürdürülebilir bir yaklaşımla ve doğal malzemelerle üretilmiştir.

 

‘Saklambaç Koltuğu’, kontraplaktan yapılmış dört ayrı ve yarı dairesel bölümden oluşan bir kapsayıcı küresel kabuk şeklindedir. Koltuğun küresel yapısı, görsel ve işitsel gizliliği muhafaza imkanı sağlarken, çocuklara kendilerini rahat hissettiren ve moda bir oturuş imkanıyla davetkar bir hava sergiliyor. Yere doğru alçaklaşan koltuk onun yetişkinler için değil, özellikle çocuklar için olduğunu vurguluyor. Her bir kontraplak bölüm arasındaki boşluklar, her türlü kirin düşmesine de izin veriyor. Döşeme panellerinin kliplerle tutturulmuş olması, onların rahatlıkla çıkarılıp temizlenmesine olanak sağlıyor. Ayrıca, koltuk daha verimli ve sürdürülebilir bir nakliye için küçük bir kutu içine sığacak şekilde bölünebiliyor.
1

Koltuğun kullanıcılarından birinin yorumu aynen şöyle; “Oğlum New Shoots bakım merkezine yeni katıldı. Dört yaşında ve ciddi bir otizm vakası yaşıyor. Sık sık teneffüs ihtiyacı var ve saklambaç koltuğuna bayılıyor. Akşamları ne zaman onu almaya gitsem hep o sandalyede dinlenirken ve vakit geçirirken buluyorum.“

2

Estetik olarak da bakım merkezinin ‘yüksek tasarım’ anlayışına uyması gereken koltuğun aynı zamanda çocuklara cazip gelmesi de isteniyordu. Biraz da bu yüzden düşünülen kavisli profili görsel bir yumuşaklık kazandırırken, yandan bakınca çağdaş ve sıradışı bir koltuk havasını korumasını sağladı.

IMG_1229

Kullanılan malzemeler açısından da, doğallık ve yüksek kalite ön plandaydı. Çocuk çevresinde var olacağı düşünülerek, dayanıklılığı mutlak kılındı.

Situ+1

Bu ürünü tasarlamak için, ergonomi hakkında bildikleri her şeyi göz ardı etmek zorunda kaldılar. Erken evre araştırmalarında, çocukların yetişkinlerin aksine, her şekilde oturduklarına tanıklık ettiler.

Situ+2

Çocuklar kimi zaman ayaklarını toplayarak, kimi zaman iki arkadaş yanyana, kimi zaman sırtüstü, kimi zaman battaniyeyle kıvrılarak, kısacası nasıl isterlerse ve rahatlarsa ona göre sık sık oturuşlarını değiştirebiliyorlardı.

Situ+3

Bu yüzden koltuk, klasik bir yetişkin rahatlık anlayışından farklı ve yeni bir ergonomi fikrine dayandırıldı.

Situ+5

Bu yeni koltuk tasarımı bugün, Yeni Zelanda’daki New Shoots çocuk bakım merkezlerinde kullanılmaktadır.

 

İmalatçı Firma: www.starex.co.nz