Çok Katmanlı Zemin Pazarına MMFA Kuralları

Çok Katmanlı Modüler Döşeme Derneği (MMFA), Avrupa’nın 9 farklı ülkesinden, 14 tam yetkili ve 13 yedek üyesi ile, katmanlı modüler döşemenin yenilikçi ürün kategorisi için net kurallar ve standartlar belirliyor.

2012 yılının Ekim ayında kurulan ve genç bir dernek olan MMFA, şu andaki mevcut toplam 27 üyesiyle endüstri çapında ilgi çekmeye devam ediyor. Bu yeni derneğin böylesine hızla ve ilgiyle büyümesiyle ilgili olarak MMFA Başkanı Matthias Windmöller, şu açıklamayı yapıyor; “Katmanlı modüler döşeme alanında önemli ürün gelişmeler var ve bu yüzden mevcut piyasa faaliyetlerinde de müthiş bir artış var. İşte bu yüzden, pazarın büyük oyuncularının, bir özel ilgi grubu olan MMFA’ya katılması son derece mantıklıdır.”

Volker Kettler (MeisterWerke, Rüthen, Almanya) ve Edwin Lingg (Li & Co, Müstair, İsviçre) önderliğindeki MMFA teknik komitesi, prEN 16511 başlıklı Avrupa standardının geliştirilmesinde aktif olarak yer alıyor. Gelecekteki ürün standartları konusunda, ürünün bileşimine bağlı olarak belirli testler ve gereksinimleri eklemeyi umuyorlar. Buna ek olarak, sabit olmayan döşeme sistemleri için de, farklı seviyelerdeki kaliteleriyle alt döşeme malzemelerinin dikkate alınması gerektiğine işaret ediyorlar. MMFA teknik çalışma programının zemine, farklı bileşenlerin tüm sistemi olarak bakmasını esas alıyor. Alt zemin döşemenin doğru kombinasyonu, altlık materyal ve çok katmanlı modüler döşeme, bir bütün olarak döşeme sistemini korumak ve ömrünü uzatmak için kullanılmalıdır fikrini savunan MMFA’daki özel bir çalışma grubu, bu sistem koşullarıyla ilgileniyor. MMFA’nın gündeminde ayrıca, döşeme, temizlik ve bakım gibi konular da yer alıyor. Uzun vadede MMFA, altlık malzemeler için özel tavsiyeler yayınlamayı umut ediyor.

Genel halkın da, bu genç sanayi ürünlerinin süratla farkında olması gerekiyor. Bu yeni ürünlerin piyasada bağımsız bir kategori olarak başarılı bir şekilde değerlendirilebilmeleri için, kapsamlı bilgi ve tavsiyesinin sağlanması zorunluluğuna dikkat çekiliyor. MMFA’nın ikinci bir önemli faaliyeti de, düzenli satış istatistiklerinin 3 ürün kategorisinde toplanması konusu. MMFA üyeleri, önemli ve sağlam karşılaştırılabilirliği sağlamak amacıyla, üretimlerinin satış hacimleri Avrupa’daki tesislerinde üç ürün kategorilerine göre kaydetmeyi kabul ettiler. Basit bir ifadeyle, 1. Sınıf ürünler; sabit olmayan, modüler zeminleri (HDF temel malzemeli zeminler gibi), 2.Sınıf; tıklama teknolojili katı plastik zeminleri ve 3. Sınıf da; karışık kompozisyonlu özel zemin ürünlerini temsil ediyor. 2014’den itibaren, her bölge ve ülke için 3 aylık satış rakamlarının toplanacağı belirtiliyor.