Çok önemli haber: Avrupa Tomruk Fiyatları Endeksi altı yılın en düşük seviyesine ulaştı

 

Geçtiğimiz günlerde Wood Resource Quarterly (WRI) tarafından yayınlanan rapora göre, 2016’nın 3. çeyreğinde, hem yerel hem de ihracat pazarlarında kereste talep ve fiyatlarının düşmesi sebebiyle Avrupa Tomruk Fiyat Endeksi (ESPI) son altı yılın en düşük seviyesine ulaştı.

 

Son iki yıldır, Avrupa’daki tomruk fiyatları dünyanın diğer yerlerine oranla daha fazla düştü. Bunun devamı olarak da, 2016’nın üçüncü çeyreğinde kaydedilen rakamlara göre, Avrupa Tomruk Fiyat Endeksi (ESPI- €) bir önceki çeyreğe oranla % 0,5 azalarak 83,40 € / m3 seviyesine geriledi. Endeks son birkaç yıldır aşağı yönlü seyretti ve 2016’da 2010’dan beri en düşük seviyesine geriledi. Yakın dönemde yaşanan gerileme, bazı pazarlarda kereste talebinin azalması ve genel olarak iç piyasadaki ve ihracat pazarlarındaki kereste fiyatlarının düşmesinin bir sonucudur.

 

Endeks (ESPI), 2014 yılı başından beri düşüş eğiliminde olmasına rağmen, mevcut fiyat endeksi 1999-2016 döneminde ortalamaya göre % 10 daha yüksektir. Son iki yılda, tomruk fiyatları, yumuşak ağaç kereste ve tomruk ihracatçısı tüm ülkeler genelinde, en çok Finlandiya, Norveç, Polonya, Avusturya ve Estonya’da düşmüştür.

 

Avrupa’da kereste talebinin yavaşlaması da kıtada ticaretin düşmesine neden oldu. WRI, yıllık toplam yumuşak tomruk ticaretinin 2016 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık % 12 düşeceğini ve gönderilerin 2008 ve 2009’daki küresel mali krizden bu yana en düşük seviyede olacağını tahmin ediyor. Bu yıl ticaretteki en büyük düşüşlerin, Norveç, Fransa, Ukrayna ve Letonya’dan gerçekleşen ihracatlarda görüldüğü ifade ediliyor.