İngiltere’nin Büyüyen Orman Fuarı…

Confor Woodland Show
Confor Woodland Show

İngiltere’nin Büyüyen Orman Fuarı; Confor Woodland Show

Bu yıl daha büyük bir alana yayılarak katılımcı sayısını artıran Confor Woodland Show, Confor çadırında gerçekleştireceği etkinliklerde “İngiltere’de Yetiştirilen” temasını benimsiyor. İngiliz pazarının en iyi örneklerinden biri olan fuar, uluslararası yetkililere de bölgedeki ormancılığın bugünkü durumuyla gelecekteki ihtimallerinin değerlendirilebileceği bir ortam sunacak.

İngiltere’deki yerli ahşap kullanımını teşvik amaçlı geliştirilen “İngiltere’de Yetiştirilen” kampanyası bu yıl başlayan bir uygulama. Confor’un bugüne dek yaptığı çalışmaların bir sonucu olarak başlatılan bu kampanya, İngiliz ekonomi, toplum ve çevresinin temelini oluşturan ormancılık sektörünü değerlendiren Orman Endüstrisinde Bağımsız Panel raporu sonrasında doğmuş. Rapor, ormanlar için daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmak ve toplumda ahşap kültürünün geliştirilmesini desteklemek amaçlarıyla, ortak bir eylem planı gerekliliğinin üzerinde duruyor. İşte “İngiltere’de Yetiştirilen” teması da, bu fikrin çekirdeğini temsil eden en önemli atılımlardan birini oluşturuyor.
Fuarın programı her zaman olduğu gibi sektörünün genelini kapsayan bir uzman paneli ve canlı kahvaltı brifingi ile başlayacak. İngiltere Orman Bakanı David Heath ikinci gününde fuara katılmak üzere davetli bulunuyor. Her zamanki popüler resepsiyonlar haricinde, İngiltere Ormancılık Komisyonu da bilgilendirici seminerler planlıyor.
Buna ek olarak ziyaretçilerin ilginç vakit geçirmeleri için çeşitli demonstrasyonlar hazırlanıyor; eski zamanlardaki gibi at gücünden faydalanarak ormanda çalışma, el sanatları, balta fırlatma gibi tarihi ve kültürel aktiviteler bunlardan bazıları. Confor Show Komite Başkanı Nick Hoare şöyle konuşuyor; “İngiltere’de Yetiştirilen teması, hepimizin kayda alabileceği bir şeydir. Yerli ahşap sektörüne şimdiden daha yüksek bir profil verdiği gibi, büyük inşaat şirketlerinin de coşkuyla katıldığı bir fuar olacak. Biz bu seneki fuarda bir ilerleme raporu bekliyoruz. Longleat, bize ulaşımı kolay, keyifli bir ortamda ideal bir mekan sağladı. Bu koşullarda bu seneki fuarın dikkat çekici olacağını söyleyebiliriz. Eylül ayında herkesi, Longleat’e bekliyoruz. Üyelerimiz her gün ücretsiz giriş keyfini yaşayacaklarını unutmasınlar.” Confor Woodland Show, 12 ve 13 Eylül, 2013 tarihlerinde İngiltere’nin Wiltshire bölgesinde ve Warminster yerleşkesinde bulunan Longleat’de gerçekleşecek.

Confor Woodland Show
Ziyaretçilerin ilginç vakit geçirmeleri için hazırlanan demonstrasyonlar