Dekorasyon bir terapi yöntemi olabilir mi?

 

Ruh haliniz kötü mü? Belki de sorun yaşadığınız yerdedir. Belki de evinize küçük bir çeki düzen verme ruh halinizi onarmada faydalı olacaktır.

Yaşam alanının ruh ve sağlık üzerindeki etkilerine dikkati çeken Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar, bizi destekleyici, besleyici ve enerji artırıcı bir ortamda olduğumuzda kendimizi çok daha iyi hissedeceğimizi ve daha iyi hissettiğimizde, hüznümüzün azalacağını, yaşama sevincimizin artacağını söylüyorlar.

DEKORASYON TERAPİSİ

Renklerin ve ışığın depresyonla baş etmek için kullanılan organik bir yol olduğunu vurgulayan Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar, düşük ruh halleriniz için dekorasyon terapisi öneriyor.

Mimar Varlık ve İç Mimar Çavdar, evinizin daha dengeli ve rahat olabilmesini sağlayacak iç dizayn fikirlerini sizler için anlattı.

1465200276_Oya_C__avdar

YEŞİL, MAVİ KASVETİNİZİ AZALTIR; KIRMIZI, MOR…

Antik çağlardan beri uygulanan renk terapisi depresyonu tedavi etmekte sonra derece faydalı. Hatta fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde de sık sık başvuruluyor.

Evinizin mevcut renklerine bir göz atın. Modası geçmiş hatta solmuş mu? Evinizde yaratıcı renkler kullanmak; zihninizi tazelemek için mükemmel ve pahalı olmayan bir yöntem olabilir. Duvarlarınızı örten renkler sizi iyi hissettirmeli. Bunalımdaki bireyler, kendi favori renklerini kullanarak ruh hallerini iyileştirmede yol alabilirler.

Boya, duvarlar üzerinde güneş ışığının etkisini çoğaltır. Duvarlarınızı boyamak için açık mavi ve yeşillerden oluşan rahatlatıcı yumuşak renkler seçebilirsiniz. Yeşiller, yumuşak morlar ve derin mavilerin alanınızı genişlettiği ve kasvetinizi azalttığı kanıtlanmıştır. Mavi ışık sinirlerinizi yatıştırır, dinlendirir ve huzur verir. Kırmızı ve turuncunun iştah açıcı etkisi vardır, enerjiyi ve gücü arttırır. Açık mor tonları ise beyinsel faaliyeti ve sanatsal düşünceyi arttırarak ilham verir. Fakat dikkatle kullanılması gerekli olan bir renktir. Koyu tonlarının hüzün ve depresyonu çağrıştıran etkileri vardır.

Duvarları boyamanın ötesinde, yatak örtünüzde, mobilyalarınızda ya da dekoratif yastıklarınızda da sevdiğiniz renkleri seçebilirsiniz.

PERDELERİNİZİ AÇIN, IŞIK TERAPİSİ YAPIN

Bilimsel araştırmalara göre, direkt güneş ışığı bireyin ruh halini ve enerjisini pozitif anlamda arttırıyor. Daha çok güneş ışığı alabilmek depresyonla mücadelede ruh halinizi yükseltecek etkili ve basit bir yöntemdir. Doğal ışığın ruh halinizi iyileştirmesinin en önemli nedeni vücudunuzdaki endorfin ve serotonin (vücudu iyi hissettiren kimyasallar) hormonlarını arttırmasıdır. Yeteri kadar doğal güneş ışığı almak mümkün değilse, kontrol edilebilir yapay ışık da kullanabilirsiniz. Yatak odanız, oturma odanız veya mutfağınız kadar ışık almak zorunda değildir, çünkü bu odaları daha çok yaşam alanı olarak, yatak odasını ise uyumak için kullanırız. Ve doğal güneş ışığının bir başka artısı; sabahları güneş ışığını daha çok aldığınızda, vücudunuz melatonin hormonunu üretmeyi durdurması için bir sinyal alır (bu hormon uyuma ve uyanma döngünüzü düzenler) ve bu sizin kolay uyanmanıza yardımcı olur. Bu nedenle perdelerinizi ve güneşliklerinizi açık tutun.

Işık enerjisinin mikroorganizmalar üzerindeki etkisinden yola çıkan ışık terapisi; 1877’de ultraviyole ışınlarının raşitizm hastalığının tedavisinde kullanılmaya başlaması ile daha popüler hale geldi. Ayrıca, karanlık kış aylarında görünen bir çeşit depresyonun (mevsimsel duygusal bozukluk) suni güneş ışığı tatbik edilmesi ile ortadan kaldırılabildiği görülmüştür.

Böylece, ışığın bireyin sağlığını ve iyi olmasını geliştirebileceği fikrinin bilimsel temellere dayandığını söyleyebiliriz. Bu nedenle ışığa ve renklere dikkatli bir iç dekorasyonun depresyonla mücadelede katkısı olabileceği gerçektir.

BİTKİLER EVE ENERJİ VE HAYAT VERİR

Mekanlarınızı düzenlerken bitkileri unutmayın. Bitkiler doğayı içeri getirir. Eve enerji ve hayat verir. Endişelerinizi, bitkinliğinizi azaltır; ruh halinizin düzelmesini sağlar. Özellikle ruh halini düzeltmek isteyenler evlerinde sonbahar ve kış yerine, ilkbahar ve yaz gibi hissetmelidir.

Cam kenarlarına Kroton gibi canlı yeşil bitkiler koyabilirsiniz. Bu bitkinin yaprakları başta sarı damarlı yeşildir fakat güneşin etkisi ile renklenip güzelleşir.

Bahçe işleri ile uğraşmanın da tedavi edici olduğu kanıtlanmıştır. İlham almak için bitkileri içeriye taşıyın ya da balkonunuzda, bahçenizde kendinize huzur veren bir alan yaratın. Bitkilerinize günde bir kaç dakikanızı adayabilirseniz daha canlı, enerjik ve dolayısıyla belki daha mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz.

KAPI GİRİŞİNİZİ BOŞALTIN

Evinizin girişi pozitif enerjinin geçiş yoludur. Bu yüzden kapınızın önü ve girişiniz pozitif enerji akışına uygun şekilde ferah olmalı. Temiz, aydınlık ve görmek istemediğiniz şeylerden arınmış olması gerekiyor. Kapının arkasında tam olarak açılmasını engelleyecek bir şey bulunmamalı.

MEKANINIZI AYNALARLA GENİŞLETİN

Aynalar, alanınızı daha geniş göstermek için ve odanızda başka bir ışık kaynağı görevi yaptıkları için çok önemlidir. Feng Shui uzmanlarına göre aynalar odadaki enerjiyi arttırır. Bu yüzden yatak odasında aynaya yer verip vermemeyi dikkatli düşünmek gerekir. Rahatsız uyumanıza ve kötü hissetmenize neden olabilir.

Evinizdeki mobilyaların tamamının yüksek ve ağır parçalar olmamasına özen gösterin. Alçak, hafif ve renkli mobilyalara da yer verin, mekanın daha ferah ve aydınlık göründüğünü fark edeceksiniz. Böylece evinizde pozitif enerji akışı da kesintisiz sağlanacaktır.

EVİNİZ DÜZENLİ OLSUN

Akıllı binalara dayalı bir çalışmaya göre düz yalın çizgiler, açık alanlar ve karışık olmayan boşluklar rahatlamayı arttırıyor. Evinizi düzenli tutmaya özen gösterin. Eviniz temiz ve düzenli gözüktüğünde boş alanların organizasyonu için daha az endişe etmenizi sağlayacaktır.

ELEKTRONİK EŞYALARI YATAK ODANIZA SOKMAYIN

Elektronik ürünleri yatak odanızda en aza indirmek hatta hiç bulundurmamak daha dinlendirici uyumanıza yardımcı olacaktır. Bu da depresyona karşı çok gereklidir. Özellikle başucunuzda cep telefonu ile yatmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Elektromanyetik alanın insan sağlığına etkileri, dünyada ve ülkemizde çok sevilen Lost dizisi ile dikkatleri çekti. İnsan sağlığına zarar verebilen elektromanyetik dalgalar, dizinin kahramanlarından Desmond’a etki etmiyordu. Maalesef gerçek hayatta hiç birimiz onun kadar şanslı değiliz.

Mimar Funda VARLIK – İç Mimar Oya ÇAVDAR

Design Of Tasarım Proje danışmanlık