Dekoratif Kağıt Baskı Sektöründe Önemli İşbirliği

Dekoratif Kağıt Baskı Sektöründe Önemli İşbirliği
Dekoratif Kağıt Baskı Sektöründe Önemli İşbirliği

Sektörlerinde önemli yere sahip Almanya merkezli iki firma; Palis ve Schattdecor gerçekleştirdikleri işbirliğiyle 225 cm genişliğine sahip tek geçişli endüstriyel ink-jet yazıcı geliştirdi.

Merkezleri Almanya’nın Markt Erlbach şehrinde bulunan dijital baskı uzmanı Palis (Padaluma Inkjet-Solutions GmbH) ve Thansau şehrinde bulunan dekor kağıdı baskıcısı Schattdecor özel bir iş ortaklığı gerçekleştirdi.

Palis ve Schattdecor; önümüzdeki iki yıl içinde yeni tip, 225 cm eninde baskı yapabilen yüksek performanslı, tek geçişli dijital yazıcıyı başlangıçta münhasıran Schattdecor’da olmak üzere işletmeye almayı hedefliyor. Saniyede 75–150 m çalışma hızıyla rulodan ruloya baskı yapacak olan birim; etkin, ekonomik ve hızlı çalışma yapabilecek. Baskı; dekor kâğıdı üzerine rotogravür baskıda kullanılan pigmentlerin benzerleriyle yapılacak.

Dekor kağıt baskı sektörüne odaklanan dijital baskı firması Palis; daha önce dekor sektöründe endüstriyel ölçekte kullanım için geliştirdiği “Palis 750“ isimli tek geçişli inkjet yazıcılarından sonra şimdi de “Palis 2250“ ile ürün serisini genişletmeyi amaçlıyor.

Yeni dijital yazıcının geliştirilmesi, dekoratif kağıt baskı piyasasının önemli ismi Schattdecor’un devam eden dijital gelişme stratejisinin bir adımı…

Schattdecor dijital baskılı dekorlarının ilk prototiplerini 2009’daki Interzum fuarında sundu. Bunu resmi lansman ve “Digital Visions by Schattdecor” koleksiyonunun 2011 Euroshop fuarında satışına başlanması izledi. 2012 yılında rotogravür mürekkeplerini ve baz kağıtları dijital baskı işlerinde kullanmayı başardı. Yılın ortalarına doğru dünyanın her yanında bulunan tesislerinde rotogravür baskı mürekkepleri ve renk eşleştirmeye uygun kâğıt stokuyla, kesin renk hassaslığına sahip 160 cm eninde baskılar üreten dijital baskı makineleri temin etti.

Schattdecor geçtiğimiz yılın sonlarında, yüksek kaliteli dijital baskı dekorların endüstriyel ölçekte üretiminde bir adım daha ileri giderek 2 m genişliğinde, çok geçişli dijital yazıcıyı işletmeye aldı. Bu birimle özellikle parke döşemeleri alanında olmak üzere, farklı müşteri taleplerine cevap verildi.

Bugüne gelindiğinde Schattdecor ve Palis Firması, oluşturdukları özel iş geliştirme ortaklığıyla sırasıyla dijital ve rotogravür dekor baskı alanlarındaki uzun yıllara dayanan deneyimlerini aynı havuzda topluyor.

Schattdecor bu işbirliğiyle, dijital dekor baskısının gelişimini kendi kaynaklarıyla yapma ve inkjet teknolojisindeki ilerlemeyi daha da hızlandırma konusundaki istekliliğinin ve kararlılığının altını çizmiş oluyor.