Deutsche Messe AG İstanbul’da!

Deutsche Messe AG İstanbul’da!
Deutsche Messe AG İstanbul’da!

08-10 Kasım 2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan DOMOTEX Middle East, dünyanın önde gelen halı ve döşeme firmalarının ticari fuarı olan, Hannover’deki orijinal DOMOTEX’in yaratıcısı Deutsche Messe AG  tarafından İstanbul’da ilk kez organize edilecek.  Fuar hakkında geniş bilgi aldık…

08-10 Kasım 2012 tarihlerinde düzenlenecek olan Domotex Middle East Fuar’ı hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?
08-10 Kasım 2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan DOMOTEX Middle East, dünyanın önde gelen halı ve döşeme firmalarının ticari fuarı olan, Hannover’deki orijinal DOMOTEX’in yaratıcısı Deutsche Messe AG  tarafından Istanbul’da ilk kez organize edilecek. Deutsche Messe’nin dünya çapında dört noktada (Çin, Rusya, Türkiye ve Hannover) düzenlediği DOMOTEX fuarları, ziyaretçilere ve katılımcı şirketlere en son trendler ve piyasadaki gelişmelere ilişkin bir bakış açısının yanı sıra çok geniş bir network oluşturma ve bilgi paylaşımı imkanı da sunan özel iş platformlarıdır.
Birçok karlı iş imkanı sunan Ortadoğu Bölgesi, sektör firmaları için cazip bir bölge olma özelliğini sürdürmektedir. Bu nedenle fuarın yine aynı bölge için, ancak farklı bir yerde düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Sektör için önemli olan bu bölgede, fuar yapılabilecek iki merkez bulunmaktadır: Dubai ve İstanbul. Fuar, altı yıl Dubai’de gerçekleştirildikten sonra İstanbul’a taşınmıştır.
İstanbul, 2012 yılında %3.3’lük büyüme oranına sahip güçlü ekonomisi ile aynı zamanda Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya, Rusya ve Avrupa gibi çok sayıda pazara erişimi sebebiyle fuarın düzenleneceği merkez olarak seçilmiştir.

Bu fuarda gerçekleştirilecek etkinlikler neler olacak?
Hemen hemen her fuarımızda gerçekleştirdiğimiz gibi DOMOTEX Middle East Fuarı’nda da çeşitli konferans ve seminerler düzenleyeceğiz. Böylelikle ziyaretçiler hem sektörün geleceği ve sektördeki trendler hakkında bilgi edinebilecek hem de bu yenilikleri standlarda görme imkanına sahip olacaklar. Orsiad’ın (Ahşap endüstrisindeki iş adamlarına yönelik hazırlanan dergi) desteğiyle ‘’Yer Döşemesinin Geleceği’’ adlı sektörel bir forum düzenlemeyi planlıyoruz. Bu forumu, fuarın ilk günü olan 8 Kasım 2012 tarihinde, açılış töreninden sonra saat 13.00’de gerçekleştireceğiz. Yer döşemesi endüstrisindeki tüm profesyonelleri bir araya getirerek halı, parke ve PVC olmak üzere üç ana konu çerçevesinde sektörün temel sorunlarını tartışmayı  amaçlıyoruz. Konferans sırasında sektör birliklerinden ve sektörün başlıca şirketlerinden temsilcileri konuşma yapmaları için davet etmekten de memnuniyet duyuyoruz.
Aynı zamanda, İstanbul’daki İç Mimarlar Odası ile de işbirliği içerisindeyiz. Fuarımıza tam destek vermektedirler ki bu işbirliği ile sektörden uzmanlarla başka bir konferans daha düzenlemeyi amaçlıyoruz. Konferansla ilgili ayrıntılı bilgiler kısa zamanda açıklanacaktır.
İHİB (İstanbul Halı İhracatçıları Birliği)  her yıl geleneksel olarak yapılan “Halı Tasarım Yarışması ve Ödül Töreni”ni, bu yıl, Domotex Middle East Fuar’ı kapsamında düzenlemeye karar verdi. Seçilen halılar 4 gün boyunca ziyaretçilere sunulacak ve ödül töreni, fuarın ikinci gününde gala kokteylimizle birlikte yapılacak.

Türkiye, halı ve yer döşemesi sektörüyle ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?
Türkiye uluslararası yer döşemesi endüstrisinde önemli rol oynamaktadır. Avrupa ve Asya olmak üzere iki kıta üzerindeki konumuyla el yapımı ve makineyle üretilmiş halıda ve  yer tekstilinde dünyanın en iyi 5 tedarikçisinden biri sayılmaktadır. İhracatının dörtte biri Yakın Doğu’da satılmaktadır. Bu bilgi, Türkiye’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki özel önemini vurgulamaktadır.  DOMOTEX Middle East Fuarı’nda yer almak sadece Türkiye’de değil, tüm Orta Doğu’da, Kuzey Afrika’da ve Orta Asya’da yeni potansiyellerin önünü açacaktır.
2012 yılı halı endüstrisi ihracat hedefi 2 milyar $ (Kaynak:İHİB) olan Türkiye, DOMOTEX Hannover 2012 fuarında net 17.256 m2 sergi alanı ve 151 katılımcı şirket ile gerçekleştirdiği katılımla 1 numaralı yabancı ülke olmuştur.  Bu da halı ve zemin kaplamaları sektöründe ne kadar güçlü ve sürekli gelişmekte olan bir ülke olduğumuzun önemli göstergesidir.

Fuarda şu anda kaç firma bulunmaktadır?
Fuarda bugün itibariyle 22 ülkeden 135 firma yerini almış bulunuyor.

Fuarın uluslararası boyutu hakkında bilgi verebilir misiniz?
DOMOTEX Middle East uluslarası arenada şimdiden yoğun ilgi gördü. Bugün itibariyle 21 farklı ülkeden 70 uluslararası firma fuarda yerlerini ayırtmış bulunmakta. Bu ülkeler ABD, Avusturya, Bangladeş, Belçika, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, İran, İtalya, Malezya, Hollanda, Pakistan, Portekiz, Güney Kore, İspanya, BAE ve İngiltere. Ayrıca T.C. Ekonomi Bakanlığı’da fuarımızı destekleyerek, seçilen 35 ülkede tanıtım ve alım heyeti organizasyonu gerçekleştirecek. Aynı zamanda, özel satın alma programları çerçevesinde hedef ülkelerden bazı karar mercilerini ve gazetecileri konuk olarak davet edeceğiz. İş dünyasından delegasyonlar, katılımcı şirketlerle standlarında yüz yüze görüşme imkanına sahip olacak.
Fuarımızın hedef ziyaretçi ülkeleri olan Azerbaycan, Afganistan, Ermenistan, Suriye, Kuveyt, Bahreyn, Katar, BAE, Umman, Suudi Arabistan, Yemen, Mısır, Pakistan, Irak, İran, Lübnan, İsrail, Turkiye ve Türkmenistan’da da tanıtım çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir.