Dijital Baskının Geleceği, EPLF Genel Kurul Toplantısına Damgasını Vurdu

 

EPLF (Avrupa Laminat Parke Üreticileri) Derneği bünyesindeki yaklaşık 70 paydaş olağanüstü üyesi ile olan Yıllık Genel Kurul Toplantısı’nı, 28 Nisan’da, Surteco Decor GmbH şirketinin evsahipliğinde, Bavyera’nın Buttenwiesen kasabasında gerçekleştirdi. “Laminat 2020 – Yeniliklerin Forumu” başlıklı yeni toplantı formatı delegelere, dijital baskı üzerine ürün tanıtımları, tartışmalar ve görüşmeleri içeren geniş kapsamlı bir bilgi paketi sundu. EPLF’nin “Teknik” ve “Piyasalar ve İmaj” Çalışma Grupları ise mevcut projeler üzerinde çalışmak için Augsburg yakınlarındaki şehirde önceki gün bir araya geldiler.

 

EPLF Başkanı Ludger Schindler, derneğin Yenilik Forumu için düzenlediği açılış etkinliğinden duyduğu memnuniyetini şöyle dile getirdi: “Biz EPLF’de, laminat parke sektöründeki şirketler arasında yenilik için ivme sağlayan, merkezi bir platform sunuyoruz. Yeni toplantı formatımız olan “Laminat 2020 – Yeniliklerin Forumu” üyelerimize, etkili yeni yaklaşımlar ve fikir alışverişi sağlayan bir ortam yarattı. Bu iş ağının, laminat parke gelişimine dinamik bir destek vermesini istiyoruz.”

elnd1604_b09

Bu yılki toplantıya damgasını vuran konu dijital baskının geleceği idi. Programda yer alan uzman görüşmeleri; Dr. Martin Staiger (Surteco Decor GmbH): “Dijital Baskı Nereye Gidiyor ?” ; Göran Ziegler ve Marcus Bergelin (Välinge Inovasyon İsveç): “Üçüncü Boyutta Baskı”; Claudia Küchen (Schattdecor AG): “Dijital Baskı ile Zemin Kaplamaları İçin Yaratıcı Fırsatlar”; Victoria Neuhofer (FN Neuhofer Holz GmbH): “Dijital Baskı ile Sınırsız Olanakları” ve konuk konuşmacı Andreas Unterweger (Durst Industrial Inkjet Application GmbH)): “Döşeme Sanayi Dijital Mürekkep Püskürtmeli Baskı – Yetenekler, Limitler ve Eğilimler” tarafından gerçekleştirildi. Konuşmacılar zemin endüstrisinde özel boyaların maliyetlerinin yüksek olmasına karşın dijital baskının geleceğinin parlak olduğunu ve sektördeki kullanım alanının giderek genişlediğini vurguladılar.

EPLF Yürütme Komitesi oybirliği ile kabul edildi

elnd1604_b05

Başkan Ludger Schindler ve Yönetim Kurulu üyeleri Paul De Cock, Eberhard Herrmann ve Max von Tippelskirch, iki yıllık bir dönem için tekrar seçildiler. Teknik Grup Başkanı Eberhard Herrmann toplantıda, hali hazırdaki EPLF projelerini tanıttı ve çalışmaları için ilgili herkese teşekkür etti. Teknik Çalışma Grubu’nun başarıyla imza attığı ana haber öğelerinden biri olan ve 2015 yılı sonunda tamamlanan “Derin Doku” araştırma projesinin yakın zamanda derneğin kılavuzunda yer alacağı belirtildi. Tüm bulguların daha sonra düzenli olarak DIN EN 13329 standardına dahil edileceği söylendi.

İran Pazarı mercek altında

elnd1604_b06Augsburg’teki EPLF Piyasaları ve İmaj Grubu toplantısının önemli bir konusu da İran pazarıydı ve konuyla ilgili konuşmak için Tahran’daki danışmanlık firması Mena Hukuk Müşavirliği’nden üç danışman da toplantıda yer aldılar. Uzmanlar Mazdak Rafaty, Anthony V. Raftopol ve Reinhard Häckl iş uygulamaları ve hukuk sisteminin özel özellikleri, İranlı ortaklarla iş yapmak konularında ayrıntılı bilgi ile birlikte bir İran’daki politik ve ekonomik çerçeve koşullarına giriş ve potansiyeli katılımcılara sundular. İran’ın karmaşık bir yapıya ve farklı özelliklere sahip olsa da büyük bir potansiyele sahip olduğu vurgulanırken, Avrupa kalitesindeki ürünler konusunda hayli umut veren bir pazar potansiyeli olduğu konusunda ortak görüşe varıldı.

Pozitif Pazar Geliştirme

Toplantıda ayrıca, Avrupa Laminat Parke sektöründeki ekonomik duruma dair olumlu bir tablo çizildi ve 2016 yılının ilk çeyrek rakamlarının da bu trendi doğruladığına dair vurgu yapıldı. Rakam ülkelere göre kimi küçük farklılıklar gösterse de, esas itibariyle Batı Avrupa ülkelerindeki pazar verileri bir önceki yılın aynı dönemine hafif bir artışla istikrarlı bir pozitif gidişata sahip iken, Doğu Avrupa’da net bir yükselişle, Kuzey Amerika’da ise çift haneli büyümelerle karşılaşılmış, Güney Amerika’da bir miktar düşüşler yaşanırken, Asya ülkelerinde Kuzey Amerika’nın ardından ikinci en büyük yükseliş rakamları elde edilmiştir.