Dinamizmle Bütünleştiren Bir Tasarım: Halaman Matbaacılık Ofisi

EDDA Mimarlık’tan Kurumsallığı Dinamizmle Bütünleştiren Bir Tasarım: Halaman Matbaacılık Ofisi

Tasarımlarında kullanıcı tercihlerini en önemli kriterlerden biri olarak değerlendiren EDDA Mimarlık, Halaman Matbaacılık için gerçekleştirdiği iç mekan ofis tasarımında geleneksel kalıplardan uzak, şeffaf ve akıcı bir görünüm elde ederek, sıradan yönetim ofislerine karşı özgün bir alternatif oluşturuyor

Pek çok uluslararası markaya, yurt içi ve yurt dışı tüm paket, ambalaj ürünleri ve grafik tasarım baskı hizmetleri veren Halaman Matbaacılık’ın, İstanbul Esenyurt’ta bulunan fabrikasının yönetim ofislerini ve karşılama bölümlerini tasarlayan Restoratör İç Mimar Eda Tahmaz liderliğindeki EDDA Mimarlık, ofis kullanıcılarıyla yaptığı fikir alışverişi sonucunda ortaya çıkan canlı ve dinamik bir ofis hayalini gerçeğe dönüştürdü.

Firmanın kurumsal kimliğini ön plana çıkaran, teknolojiyle entegre, kullanıcı iletişimini üst düzeye taşıyan bir ofis ortamı tasarlayan EDDA Mimarlık, doğal ışıktan maksimum düzeyde faydalanılması için tasarım kurgusunu, gün ışığını mekanın içerisine daha fazla katarak ferah bir görünüm elde edecek şekilde oluşturmuş. Tüm departmanlar, kendi içerisinde markanın çağdaş çalışma kültürünü yansıtan şeffaf ve akıcı bir stil ile tasarlanırken ofis ihtiyaçları ve kullanıcı talepleri göz önüne alınmış. Her departmanda fonksiyona yönelik farklı çalışma birimleri oluşturulurken, çalışan tüm personel için kişiye özel dolap sistemleri de eklenmiş. Departmanların çalışma, toplantı, eğitim ve seminer alanları ise, çalışanların iş hayatının yoğunluğu ve stresinden uzaklaşmaları için sosyal alanlarla bütünleştirilmiş.

Yönetim ofisinin en üst katta konumlanmasını, gün ışığını mekanın içerisine maksimum düzeyde alabilmek için bir avantaja dönüştüren EDDA Mimarlık, kafe ve sirkülasyon alanlarında açılabilen ‘skylight’ pencereler kullanarak, temiz havayı ofis içerisine etkin bir şekilde almış.

Halaman Matbaacılık Ofisi’nde, yönetim kurulu toplantı odası dairesel formda, departmanlar ise farklı formlarda birbiri içerisine yerleşecek şekilde ele alınmış. Bu bağlamda tavanlara ve mobilyalara da bu farklı formlar yansıtılarak mekanın kendi içerisindeki üç boyut etkisi daha da vurgulanmış. Ayrıca mekan içerisinde gün ışığının oluşturduğu iki sirkülasyon aksına paralel yerleşen departmanlar arasında toplantı odası, eğitim-seminer odası, kafe ve dinlenme alanı yerleştirilerek, ofis alanları ile bu alanlar arasında doğrudan bir ilişki kurgulanmış. Ortak alanlarda kullanılan ve markanın çalışma kültürünü yansıtan renk farklılıklarıyla departmanlar arasında çeşitlilik oluşturulurken, çalışma ekibini yoğun iş temposu içerisinde dinamik tutacak eğlenceli renkler, sıcak malzemeler ve iç peyzaj ile kurumun güncel marka kimliği, yalın bir tasarımla hem mekanla hem de kullanıcılarla buluşturulmuş.

Yönetici odalarında mermer, doğal ahşap ve metal gibi malzemeler ile daha yalın bir çizgi yakalayan EDDA Mimarlık, her yöneticinin kendi odası ile birlikte dinlenme odalarını da ayrıca planlamış.

Tüm ofis duvarları için tasarlanan panolarda ve bölücü camlarda kullanılmak üzere, birbiri içerisinde akan grafik çalışmalar kurgulanarak, kullanıcılara renkli, enerjisi yüksek bir iç mekan deneyimi yaşatmak hedeflenmiş. Çalışma ekibinin motivasyonunu arttırmak amacıyla yemekhane bölümündeki aydınlatmalar, oturma grupları ve zemin kaplamalarında yenilikçi bir yaklaşım sergilenerek, birbirinden farklı sosyal alanlar oluşturulmuş.

Aydınlatma tasarımına çok önem veren EDDA Mimarlık, Halaman Matbaacılık Ofisi’ndeki lineer sarkıt aydınlatmaları ve yemekhane aydınlatmalarını da kendisi tasarlamış.

EDDA Mimarlık Hakkında:

Restoratör İç Mimar Eda Tahmaz tarafından 2008 yılında İstanbul’da kurulan EDDA Mimarlık ürün tasarımı, mimari ve iç mimari projeler üzerine çalışan bir tasarım stüdyosudur. On yılı aşkın süredir yaratıcı ve ilham verici tasarımlarını, yüksek kaliteli uygulamalarla birleştirerek bireysel ve kurumsal işverenlerinin hizmetine sunmayı ve müşteri memnuniyetine dayalı uzun yıllara dayalı işbirlikleri geliştirmeyi hedefleyen EDDA Mimarlık, mimari ve iç mimari tasarım ve uygulama konularında tecrübeli ekibiyle her yeni projede beklentileri mimari etik ve mükemmellik çerçevesinde yerine getirme heyecanı hissediyor.

Eda Tahmaz Hakkında:

1991 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü’nden ikincilikle mezun olan Eda Tahmaz, eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nde birincilikle tamamladı. 1991-1995 yılları arasında birçok restorasyon projesi ve uygulama çalışmasında yer alarak, 1997 yılında Illinois Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’ne girdi ve Chicago’da bulunan Bilim ve Endüstri Müzesi’nde tasarımcı olarak görev aldı. 1999-2008 yılları arasında TE Architects’te kurucu ortak olarak çalışma hayatına devam eden Eda Tahmaz, 2008 yılından beri kurucusu olduğu EDDA Mimarlık bünyesinde baş tasarımcı olarak görev alıyor.