Doç. Dr. Zeki Candan’ın Nanoteknoloji Alanındaki Projesi Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’na Davet Edildi

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan tarafından koordine edilen bilimsel çalışma, TC Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 6-9 Aralık 2017 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde (ICC) düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’na davet edildi ve ödüllü projelerin bulunduğu salonda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Doç. Dr. Zeki Candan’ın proje yürütücüsü olduğu bilimsel araştırma kapsamında doğal bir nanomalzeme olan nanoselüloz ve çeşitli kimyasal maddelerin kullanılmasıyla thermosetting tutkalların ve ahşap esaslı kompozit levha ürünlerinin geliştirilerek performans özelliklerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Proje sonucunda yüksek performanslı ve yanmaya karşı dirençli ürünlerin elde edilmesi planlanıyor. Geliştirilen bu ürünler mobilya endüstrisinde, mimari uygulamalarda ve dekorasyonda kullanılma potansiyeline sahip.

Ülkemizde inovatif düşüncenin gelişmesine önemli katkılar yapan bu etkinlik, “Born Global” konsepti ile düzenlendi. Yurtdışından ve ülkemizden iş adamı, sanayici, girişimci, akademisyen, öğrenci, teknoloji lideri, melek yatırımcı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan on binlerce kişinin ziyaret ettiği etkinlikte dünyaca ünlü pek çok isim inovasyon ve girişimcilik alanında konuşmalar yaptı.

Doç. Dr. Zeki Candan tarafından yönetilen proje kapsamında İÜ Yüksek Lisans Öğrencisi Mert Yıldırım, İÜ Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Lisans Öğrencileri Özlem Yaman, Gizem Çavdar, Berkay Balkanlı, Hüseyin Nefes, Berfu Öztahtacı, Mürsel Üzer, Eray Yaman ve Sivan Sunobar çeşitli faaliyetleri yürütmek suretiyle hem yeni bilgiler öğrenip hem de kariyer gelişimlerine önemli katkılar sunuyor. Söz konusu projenin deney örneklerinin hazırlanması noktasında İÜ Orman Fakültesi Ahşap Atölyesi’nden Öner Önal, Naif Yalçın ve Özer Eğricesu katkı sundular.

Proje çalışmaları ile patentleme süreçleri İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi, İstanbul Üniversitesi TTM ve TTO Birimleri tarafından desteklenen çalışmalara, ülkemiz sanayisinin önemli kuruluşlarından Hayat Holding bünyesindeki Kastamonu Entegre A.Ş., Turanlar Group bünyesindeki Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi A.Ş. ile Starwood Orman Ürünleri Sanayi A.Ş. çeşitli alanlarda katkı sundular.
Üretmiş olduğu katma değerli inovatif projeler, bilimsel çalışmalar, ulusal ve uluslararası çok sayıda başarı ve ödül ile üniversite-sanayi ilişkilerine yapmış olduğu değerli katkılardan dolayı İÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan’ı ve proje grubundaki Öğrencilerimizi gönülden tebrik eder, bundan sonraki süreçlerde de başarılarının devamını dileriz.