DOĞA TEKNOLOJİYLE SESİNİ DUYURUYOR

 

 

Hiç doğanın sesini duydunuz mu? Bir düşünsenize, Doğa Ana teknoloji aracılığıyla size şarkılar söylese nasıl olurdu? Yüzyılların bilgeliğini taşıdığına inanılan ağaçların melodilerinde neler gizlidir kim bilebilir?.. İşte bunun cevabını Alman medya ve ses sanatçısı Bartholomäus Traubeck herkesi şaşırtan projeleriyle veriyor. Sanatçı kullandığı teknolojiyle ağaçların DNA’sının sesini dinletiyor. 1987 Münih doğumlu Traubeck’in işlerini dinleyenler, doğa ve teknolojinin muhteşem buluşmasına tanıklık ediyor.

 

ORSİAD Gazetesi: Her şey nasıl başladı ve siz bu projeleri gerçekleştirdiniz anlatır mısınız?

 

Bartholomäus Traubeck: Aslında tam olarak hatırlamıyorum, ama koleksiyonunda Jurassic Beş Kalite Kontrol kaydının olduğunu hatırlıyorum. Plağın arka kapağında, bir ağaç kütüğü üzerinde gramafon kolu olan resim vardı. Belki bu görüntü beynime yer etti. 2009 yılında bir noktada, bu fikir üzerine düşünüyor, sadece yazılım prototipleri geliştiriyordum. Ama bu müziği yapmak için özel bir makine olmasının daha ilginç olacağını düşündüm. Böylece 2010 yılında, Salzburg Medya Sanat Ödülü için başvuru yaptım ve onlardan bu fikir için finansal desteği aldım. Bu destek de çok daha pahalı bir donanımla denemeler yapmayı kolaylaştırdı. Ve ardından 2011 yılında nihayet projemi tamamlamıştım.

years_5

https://vimeo.com/30501143

 

ORSİAD Gazetesi: Müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

 

Bartholomäus Traubeck : Genel olarak benim yaklaşımımın, aleatoric (belirlenmemiş, deneysel) müzik tarzına güçlü bir odaklanmayla çok süreç tabanlı ve algoritmik doğallıkta olduğunu söyleyebilirim.

 

ORSİAD Gazetesi: Gelecekte ne gibi projeleriniz var?

 

Bartholomäus Traubeck: Şu anda çoğunlukla, verileri analiz etme ve makineler aracılığıyla yorumlama ile birlikte, doğal olayları müzikal kompozisyonları dayandırmak için farklı yollar bulmak üzerine çalışıyorum. Gelecek için yaptığım çalışmada, daha önceki “Bir ormandaki iki balta” projesindeki gibi materyal ve enstrümanlarla çok sayıda geribildirimle çalışma söz konusu.

years_2