DOMOTEX asia / CHINAFLOOR ilk Güneydoğu Asya İş Merkezi’ni başlattı

İthalatçıların “üretim merkezi” terimini duyduklarında akıllarına gelen ilk ülkelerden biridir Çin. Bu ülke, imalatçı benzerlerine kıyasla hala bazı önemli rekabet avantajlarına sahip. Bununla birlikte, son birkaç yıl içerisinde ABD’nin Çin’e yaptığı tarifelerle iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde de yavaşlama söz konusu. Birkaç Çinli üretici, üretim hatlarının bir kısmını Güneydoğu Asya ülkelerine taşımak için bir çözüm bulurken bu hamle yalnızca kaliteyi kontrol etmelerine ve fiyatları eskisi kadar düşük tutmaya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda ABD’deki meslektaşlarıyla iş yapmalarını sağlıyor. Bölgede seçilen en yaygın ülkelerse Malezya, Tayland, Kamboçya, Endonezya ve Vietnam.

Trende ayak uyduran DOMOTEX asia / CHINAFLOOR fuarı da Güneydoğu Asya’daki üretim tesislerine sahip esnek ve ahşap zeminli katılımcıları sergileyen özel bir alan olan ilk Güneydoğu Asya İş Merkezi’ni başlattı. Merkez, Şangay Yeni Uluslararası Fuar Merkezi’nin N2 Salonunda yer alıyor ve Güneydoğu Asya temsilciliği için bir geçit noktası sunuyor. 800 metrekareden fazla stand alanı ile merkezi ve seçkin bir alana sahip olan Merkez, şüphesiz sektör profesyonellerinin dikkatini çekecek.

Vietnam’ın önde gelen döşeme markalarından biri olan Royal Crystal, yeni alanın duyurulmasından hemen birkaç gün sonra yerini ayırttı bile. Yerli şirketler de Güneydoğu Asya İş Merkezi’nde bir stant için sıraya giriyorlar. İlk gelenlerden biri Tianzhen Flooring. 2003 yılında Anji şehrinde kurulan şirket, ABD, Avrupa, Kanada, Kore, Japonya ve Avustralya’ya uzun bir ihracat geçmişine sahip. Geçen yıl, üretim hatlarının bir bölümünü Vietnam’a taşımaya karar veren şirket geçen aydan beri LVT, WPC ve SPC döşeme de üretiyor.

Konuyla ilgili görüş bildiren Firmfit ve CFL Flooring firmalarının başkanı Thomas Baert şöyle konuştu: “Tarifeler sebebiyle Güneydoğu Asya’daki ülkelerde üretimin arttı ve Çin’deki üretim Asya’nın farklı ülkelerine yayıldı. Belirsizlik yakında geçmeyecek ve yakın zamanda kesinleşen 301 tarife söz konusu. Hedefimiz jeopolitik risklerin üzerinde esnek çözümler sunmaya devam edebilmek”.