DOMOTEX Başarı Öyküleri:


Innside Wolfsburg Otel’de Sürdürülebilir Esnek Zemin

 

Halı ve zemin kaplamaları konularında dünyanın önde gelen ticaret fuarı olan DOMOTEX, 2016 yılının Ocak ayında gerçekleşecek organizasyonunda zemin alanının en son trendlerine ve gelişmelerine ev sahipliği yapacak. Domotex’in “Innovations” bölümünde özel olarak tanıtım yapılan yenilikçi ürünler için fuar bir kez daha katılımcılara çağrıda bulunuyor. Bu vesileyle, Domotex 2014’te Innovations bölümüne seçilen esnek Purline by wineo® zeminlerinin, Innside Wolfsburg Tasarım Otel’ine uzanan başarı öyküsünü sizlerle paylaşıyoruz.

 

2014 yılında açılan Innside Wolfsburg Hotel tam da Volkswagen üretim tesisi ve Autostadt’a yakın bir konumdadır. Otel, Alman-Rus mimar Sergei Tchoban ve ekibi tarafından, iç mimarisi de Jonasplan stüdyo tarafından tasarlanmıştır. Binanın zemin katında, bir lounge alanı ve kafenin yer aldığı geniş bir salon bulunmaktadır. Üst katlarında ise 200’den fazla odası, bir spa’sı, bir konferans salonu ve bir balo salonu mevcuttur.

 

Bu özel tasarım otelinin zeminlerindeyse, bir Wineo markası olan biyo-poliüretan Purline yer almaktadır. Petrokimya poliollerin yerine tercih edilen bu döşeme, kanola ve hint yağından yapılan biyo temelli poliolleri kullanmaktadır. Purline, klor ve plastikleştiriciler gibi çözücüler ve diğer zararlı maddeleri içermez. Malzeme kokusuzdur, kolay temizlenebilir ve son derece dayanıklıdır(kullanım sınıfı 43). Innside Wolfsburg Otel’de, yaklaşık 1.800 metrekare toplam yüzeyde kullanılan Purline bir 1000 x 500 mm tahta tasarımını yansıtmaktadır.

Wolfsburg

Jonasplan iç mekan tasarımını yaparken, otelin Wolfsburg ile olan bağlantısını vurgulamak için, sirkülasyon alanlarındaki duvarları tabandan tavana süslerken, Volkswagen fabrikasının tarihini anlatan siyah beyaz fotoğrafları seçmiştir. Duvar tasarımıyla uygun olacak şekilde zeminler de, gri gölgeleri olan Purline Stone koleksiyonuyla döşenmiştir. Jonasplan’dan Dirk Jonas bu konu hakkında şunları söylüyor: “Farklı malzemeler arasındaki akan geçiş, farklı işlevsel alanları işaret ederken, binanın içinde dolaşan ziyaretçilere de rehberlik etmektedir.” Tasarımcıya göre, “indirgenmiş görsel tasarım, sakinlik ve güvenlik duygusu taşımaktadır”.
Windmöller Döşeme Ürünleri WFP ürünü olan Purline, Domotex 2014’teki Innovations bölümünde esnek zeminler kategorisine seçişmişti. Almanya Detmold yakınlarındaki Augustdorf merkezli şirket, DOMOTEX 2016’da yine fuarda yer alacak. İşte bu tip yeni malzemelerden yapılmış olan ‘organik döşeme’ türleri, günümüzde mimar ve iç mimarların çağdaş zemin kaplamaları olarak yoğunlukla tercih ettiklerine güzel bir örnek teşkil etmektedir.

DOMOTEX 2016, zemin kaplamaları alanında yenilikçi gelişmelere ev sahipliği yapmaya ve zemindeki en son trendlerle mimarlar dünyasını buluşturmaya hazırlanıyor.