Domotex Middle East Fuarı Sağlam Geliyor!

Bu yıl İstanbul’da ikincisi düzenlenecek olan DOMOTEX Middle East, halı ve zemin dünyasının son trendlerini ziyaretçileriyle buluşturmaya hazırlanıyor. Geniş ürün yelpazesi ile Türkiye ve Ortadoğu’nun en kapsamlı zemin fuarı olmayı başaran DOMOTEX Middle East, 7-10 Kasım tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçi ve katılımcılara zemin dünyasının kapılarını açacak.

Hannover-Messe International Istanbul Genel Müdürü Alexander K Ü H N E L‘in moderatörlüğünde düzenlenen bir basın toplantısında, fuarın 2. yılında ürün yelpazesinin genişlediği, halının yanı sıra, zeminle ilgili her detayın fuarda sergileneceği belirtilirken, fuarla ilgili bilgiler verildi. Toplantıda Hannover-Messe International Istanbul Genel Müdür Yardımcısı Ufuk A L T I N T O P ve IHIB (İstanbul Halı İhracatçıları Birliği) Başkanı İbrahim Y I L M A Z’ ın sunumları da yer aldı.

Bu yılki fuarda, ev yapımı ve makine halı, kilim ve paspaslar, dokuma zemin kaplamaları (duvardan duvara), esnek yer döşemeleri, laminat, ahşap ve parke, tekstil makine ve aksesuarları, elyaf, iplik ve dokuma kumaşlar, yapay çim ve spor zeminler, döşeme, temizleme ve uygulama teknolojileri, doğal taş, mermer ve seramik yer karoları ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Ayrıca bu yıl tasarım ağırlıklı ürünler de fuarın odak noktası olacak. Hannover Messe International İstanbul Genel Müdürü Alexander K Ü H N E L konuşmasında Türkiye’nin, dünyanın 16., Avrupa’nın ise 6.büyük ekonomisi olduğuna değindi.  2013 ve 2014 yıllarında yüzde 3.7 büyüme öngörülen Türkiye’nin 2023 hedefinde halı sektörünün payının 5.5 milyar dolara ulaşacağının altını çizen K Ü H N E L,  bu yıl fuara ilginin yüksek olduğunu belirtti.

DOMOTEX Middle East fuarında ayrıca, bu yıl ilk defa Hannover Messe International ve Orsiad Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen uluslararası bir de yarışma yer alıyor: Elmas Merdivenler Ödülleri Organizasyonu. En beğenilen ürünlerin internet üzerinden halka oylamaya sunulacağı yarışmada,  yarışacak ürün kategorilerinde lamine parke, masif parke,  süpürgelik ve parke kimyasalı yer alıyor. En çok oy toplayan şirket fuarın ikinci günü açıklanacak ve büyük ödülü kazanacak.

ORSİAD Gazetesi işbirliği ile düzenlenen bir diğer uluslararası organizasyon da; “Zeminin Geleceği Forumu” ya da kısa adıyla bilinen ZGF. Forumda parke sektörü, profesyoneller tarafından değerlendirilecek. Forumun ana başlık konuları; sürdürülebilir üretim, sürdürülebilir istihdam ve sektörün geleceği olacak.

DOMOTEX Middle East’in ziyaretçi profili iç mimarlar, mimarlar, endüstriyel ürün tasarımcıları, mobilya ve boya üreticileri, iplik üreticileri, planlamacılar, yatırımcılar, seramik ve fayans üreticileri, ihracat ve ithalatçılar, halı ve parke toptancıları, gayrimenkul komisyoncuları, yapı marketleri, müteahhitler, otel satın alma yöneticileri, alışveriş merkezleri ve kamu kuruluşlarının yanı sıra gemi ve yat satın alma gruplarından oluşuyor. Fuarın 2012 yılında toplam 7.771 m2 alanda gerçekleşti ve 28 ülkeden 222 katılımcı şirket ağırlandı. Fuara katılan firmaların yüzde 50’sini Avrupa, yüzde 43’ünü Asya ve diğerlerini Ortadoğu oluşturdu.  Geçen yıl fuarı toplam 5.099 sektör profesyonelin ziyaretetti, bunların %21‘i nin İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan ve Mısır’dan geldiği ve DOMOTEX Middle East’ in bu yıl daha geniş bir alana sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda ürün çeşitliliğini de artırmayı hedefliyor.