Döşeme, mobilya ve yüzey endüstrilerinin inovasyon merkezi: Välinge

İsveç’in güneyindeki Viken kentinde yer alan Välinge’nin tesisine yaptığımız ziyaret ile bir kez daha gördük ki, Välinge, döşeme, mobilya ve yüzey endüstrileri alanında, dünyanın en gelişmiş Ar-Ge merkezine sahip bir teknoloji ve uluslararası patent firması olarak sektörde fark yaratmaya devam ediyor. Dünya genelinde 1850’den fazla patent ve 350 global lisans sahibi olan Välinge, yalnızca teknoloji geliştirmekle kalmıyor aynı zamanda endüstrinin büyüyüp gelişmesine de katkıda bulunuyor.

İsveç Viken merkezli Välinge Innovation, döşeme ve mobilya endüstrilerinde hizmet veren bir Ar-Ge ve uluslararası patent (IP) şirketi. 1993 yılında Darko Perván tarafından kurulan Välinge, yapışkan kullanılmadan monte edilen tıklamalı döşeme kavramına öncülük etti ve endüstrinin montaj ve ürün kullanma biçimini kökünden değiştirdi. Välinge’nin dünya çapında patentli teknolojisi, döşeme tahtalarını yapıştırıcı kullanmadan mekanik olarak hızlı ve kolay bir şekilde montajını başlattı.

Günümüzde Välinge’nin teknoloji tabanı, yüzer döşeme ile ilgili tüm alanların yanı sıra mobilya ve yüzeyler gibi diğer uygulamaları kapsıyor. Välinge müşteri desteğinin yanı sıra farklı Ar-Ge ve IP faaliyetleri konusunda uzmanlaşmış ekibiyle hizmete devam ediyor. Välinge’nin patent portföyü döşeme endüstrisindeki en kapsamlı çözümlerden biri. 2017 yılında aldığı 350 yeni patent şirketin sektördeki lider duruşunun altını çiziyor. Bu patentlerin 200’den fazlası, LVT, WPC ve SPC gibi ahşap, laminat, toz bazlı döşeme ile esnek döşeme kategorileri için 2G ve 5G katlanır kilitleme sistemleri gibi zemin kilitleme teknolojileriyle ilgili.

1.850’den fazla uygulanabilir patent sahibi olan Välinge, geçtiğimiz yıllarda hem zemin kilitleme teknolojisinde, hem de LVT / WPC / SPC, toz teknolojisi, dijital baskı, nano gibi diğer teknoloji alanlarında uluslararası patent portföyünü önemli ölçüde genişletti. Şirket, teknoloji ve mobilya kilitleme sistemleri ile lisanslı müşterilerine kapsamlı bir patent koruması sunuyor.

Şirkete gerçekleştirdiğimiz ziyaretimiz sırasında Viken’deki yeni fabrikayı gördük ve hayran kaldık. 2015 yılında Pervanovo’nun girişimiyle, Woodura® ve Nadura® yüzeylere sahip, toz esaslı zeminler için yüksek teknolojiyi üreten büyük hacimli bir fabrika kurmak için Viken’de büyük bir yatırım başlatılmış. 50 milyon avroluk bu yatırım, Bürkle’den bir yüzey işleme hattı ve JB’den bir paketleme hattı ile birlikte Paul ve Homag’dan kesme ve profil hattının yanı sıra Hymmen’den sürekli bir pres hattını içeriyor.

Toz teknolojisi bugün sektörde büyük başarı gösteriyor. Bazı potansiyel lisans sahipleri Välinge lisanslı kendi üretimlerinin hazırlığını yaparken, ilk olarak ürünlerin tanıtılması ve değerlendirilmesi için Välinge’den Woodura® ve Nadura® yüzeylerinden büyük hacimlerde satın alma yapmak istiyorlar. Her ne kadar Välinge son dönemde, toz bazlı zeminler için ikinci bir üretim hattı kurduysa da, mevcut ve potansiyel lisans sahipleri ve ortaklarının taleplerini karşılamak için ek kapasite gerekli olmuş. İşte bu noktada yapılan yeni satın alımla Välinge çok yakında Viken’deki tesisinde, 7 milyon m2’lik bir pres kapasitesine sahip olacak.

Välinge, hali hazırda üretim verimliliğini ve kalitesini artırmaya yardımcı olmak için lisans alanlarına kapsamlı destek sağlıyor. Birkaç örnek olarak; prototip üretimi, eğitim / öğretim ve özel faaliyetleri gösterebiliriz. Välinge’nin gelirlerinin önemli bir kısmı, lisans alanlar için kârlı büyümeyi daha da destekleyen yeni inovasyon ürünlerin ve maliyet etkin üretim teknolojilerinin geliştirilmesine harcanıyor.