Dünya İç Mimari Günü’nün 50. Yıl dönümü kutlanıyor

İç Mimarlar Günü

“Dünya İç Mimari Günü”nün 50. Yıldönümü olan 25 Mayıs 2013 Cumartesi günü, Uluslararası İç Mimarlar/Tasarımcılar Federasyonu IFI ve global meslek topluluklarınca, tüm dünyada coşkuyla kutlanıyor.

“Dünya İç Mimari Günü”nün 50. Yıldönümü olan 25 Mayıs 2013 Cumartesi günü, Uluslararası İç Mimarlar/Tasarımcılar Federasyonu IFI ve global meslek topluluklarınca, tüm dünyada coşkuyla kutlanıyor.

Dünya genelindeki 50 ilden biri olarak İstanbul’u da kutlamalara dahil eden T.M.M.O.B İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, iç mimarlık mesleğinin önemine dikkat çekti.

Dünya İç Mimari Günü, IFI önderliğinde ve İç Mimarlık/Tasarım konularına dikkat çekmek için tasarlanmış ve her yıl kutlanan bir organizasyon. Bu organizasyon dahilinde, profesyoneller, ulusal kuruluşlar, tasarım meraklıları ve genel toplum aktif olarak bir araya gelerek, yaratıcılık, hayal gücü, vizyon ve tutkunun, toplum, kültür ve gelecek çevreler için “İç Mimarlık/Tasarım”da nasıl rol oynayabileceğini tartışırlar. Bu çerçevede Mayıs ayı da iç mimarlık mesleğine ve mesleğin yaşam kalitesi ve yaşam alanları üzerindeki etkilerine dikkat çeken farklı aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Bu etkinlikler sadece IFI’nin değil, tüm sektörün değerlerini yansıtan genel bir tema üzerinden ve bireyler tarafından, tüm dünyada organize ediliyor.

Bu yıl, “Dünya Genelinde Tasarımın 50 Yılını Kutluyoruz” sloganı ile kutlanan etkinlik, son 50 yılda iç mimarlık mesleğindeki küresel iletişim ve uzlaşmanın zengin tarihini ifade ediyor. IFI, “Dünya İç Mimari Günü”nün 50. Yılını kutlarken, İç Mimarlık/ Tasarım mesleğine olan ilgi ve bilinci artırmak, mükemmellik seviyesini yükseltmek ve katılımı genişletmek için gösterdiği çabaların karşılığını da alıyor: Dünya genelinde 50 il, ‘Dünya İç Mimari Günü’nü kutluyor ve tarihi “İç Mimari Bildirgesi”ni kabul ediyor.

İşte bunlardan biri de, İstanbul!

T.M.M.O.B İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi

T.M.M.O.B İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesinin, 25 Mayıs 2013 Cumartesi günü gerçekleşen Dünya İç Mimari Günü kutlamaları, öncelikli olarak Taksim Atatürk Anıtına çelenk bırakma ve saygı duruşuyla başladı. Yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu törene vatandaşlar da ilgi gösterdi.

T.M.M.O.B İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesinin bu özel gün çerçevesindeki kutlamaları akşam 19.00’da Yıldız Entegre firmasının sponsorluğunda gerçekleşecek tekne turuyla devam edecek. T.M.M.O.B İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı Y. Taner Gültekin önderliğinde ve yaklaşık 200 üyenin katılımıyla gerçekleşecek organizasyonda, iç mimarlık mesleğinin bugünü ve geleceği de konuşulacak.