Dünya Kereste Talebinde Rekor

Ahşap talebi dünyanın dört bir yanındaki en önemli pazarlarda güçlü şekilde seyrederken, yumuşak ağaç kereste ticareti 2017 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kanada, Rusya, İsveç ve Finlandiya gibi ormanlık alan anlamında zengin ülkelerden, Çin, ABD, Birleşik Krallık, Japonya ve Almanya gibi ülkeler dâhil olmak üzere yüksek kereste tüketimi olan pazarlara yaklaşık 126 milyon m3 yumuşak kereste gönderildi.

2008 yılında meydana gelen küresel durgunluktan sonra dünya kereste ticareti% 50 miktarında arttı. 2018 yılında ABD ve Avrupa’da ekonominin güçlü kalmayı sürdüreceği öngörüldüğü için, bu yılın da genel olarak kereste ihracatçıları için iyi geçmesi beklenmekte.

Kereste pazarları – Kuzey Amerika

ABD yumuşak ağaç kereste üretimi, 2017 yılında son on yılda görülen en yüksek seviyeye ulaşmış bulunmakta. En büyük artış ise ABD’nin güney eyaletlerinde meydana gelirken ülkenin diğer bölgelerinde de geçen yıllara kıyasla güçlü bir üretim artışı gerçekleşti.

ABD’deki kereste tüketimi 2016 yılında sadece yüzde bir oranında arttığı ve yerel üretim de yüksek seviyelerde bulunduğu için bu durum kereste ithalatında talebin azalmasına neden oldu. ABD’de güçlü bir şekilde seyreden kereste pazarı, 2017 yılı sonlarında ve 2018 yılı başlarında ABD ve Kanada’da kereste fiyatlarının rekor seviyelere çıkmasına neden oldu.

Kereste pazarları – Kuzey Avrupa

Finlandiya’da yumuşak ağaç kereste üretimi, 2017 yılında 11,9 milyon m3‘lük üretimle son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yüksek üretim, özellikle Çin’e yapılan kereste ihracatındaki artış sayesinde gerçekleşti. Avrupa, Asya ve ABD’den 2017 sonlarına doğru artarak gelen kereste talebi, Kuzey ülkelerinde gerçekleşen ihracat miktarını son üç yılın en yüksek seviyesine taşıdı.

Kereste pazarları – Çin

Geçtiğimiz iki yılda, Çin’in ithal ettiği yumuşak ağaç kerestesi fiyatları istikrarlı bir şekilde artmaktadır ve 2018 yılının Ocak ayında 2015 yılının Ocak ayından bu yana en yüksek seviyelerine ulaşmıştır. Rusya ve Kuzey Amerika’dan kereste tedariki genellikle Çin’e gerçekleştirilen düşük maliyetli kereste ithalini oluştururken Şili, İsveç ve Finlandiya genelde fiyat anlamında spektrumunun en yüksek noktasında olan ülkelerdir.

Rusya ve Kanada ana tedarikçiler olmaya devam ederken toplam pazar payları 2015 yılında % 81 olarak gerçekleşmişti ancak özellikle bu hızlı büyüyen pazarda İskandinav ülkelerinin fabrikaları varlıklarını artırarak 2017 yılında bu ülkelerin pazar paylarını % 76’ya geriletti.

Kereste pazarı – Japonya

Japonya’nın gerçekleştirdiği kereste ithalatı, 2017 yılının son üç ayında düşmesine rağmen, sonraki yılın toplam hacminde yükselme görüldü. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde tedarik anlamında meydana gelen büyük değişiklikler Kanada’dan yapılan sevkiyatların azalması ve Finlandiya ve İsveç’ten yapılan ithalatta artış olarak meydana geldi. Dünyanın diğer büyük pazarlarıyla kıyaslanınca, yerli ve ithal kereste fiyatları şaşırtıcı derecede istikrarlı seyretti.

Kereste pazarı – Orta Doğu / Kuzey Afrika

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) kereste pazarları 2007 ve 2015 yılları arasında hızla büyüme göstererek 2015 yılında yaklaşık 11,5 milyon m3‘lük ithal kereste seviyesine ulaştı. 2015 yılı sonrasında ise ithalat miktarları % 20’nin üzerinde düşüş göstererek 2017 yılında yaklaşık dokuz milyon m3‘e indi. Bu gerilemenin nedeni bölgedeki birçok ülkede yaşanan finansal ve politik belirsizliklerdir. İlaveten, Finlandiya ve İsveç’in, Çin ve diğer Avrupa ülkelerinde artan ahşap talebini karşılamak için satışlarını bu pazarlara yönlendirmeye başlamaları da bu düşüşe neden olarak gösteriliyor.