Dünya Mimarlık Festivali ‘Ahşap Mükemmellik Ödülü’nü başlatıyor

Dünya Mimarlık Festivali (WAF), bu yılki WAF ödülleri programında ilk kez verilecek olan ‘Ahşap Mükemmellik Ödülü’ haberini duyurdu. Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) sponsorluğunda gerçekleşen ödül kategorisine, tek kriter ahşabın projenin ayrılmaz bir parçası olmak kaydıyla, her türlü proje proje katılabilecek. Katılımın ücretsiz olduğu ödülde son elemeye kalan sorumlu tasarımcı veya mimar, festivalde ödül jürisine projelerini sunmak üzere davet edileceklerdir. Kazanan, 3.Ekim.2014 Cuma tarihinde düzenlenecek olan WAF ödül törününde açıklanacaktır. Ahşap Mükemmellik Ödülü için jüriye mimar, tasarımcı ve mimaride bir ahşap şampiyonu olan Matteo Thun başkanlık edecek.

Ödülle ilgili yorum yapan Matteo Thun şunları söyledi: “Ahşap, yenilenebilir bir kaynak materyal olarak, mimarlık ve tasarım için vazgeçilmezdir. Günlük mücadelemiz, sürdürülebilir, zaman tanımayan güzellikte, saf ve basit olduğu kadar, teknik ve çevreci anlamda da yenilikçi projeler ve ürünler başarmaktır. İşte bu yeni Ahşap Mükemmellik Ödülü, bu niyeti güçlendirecektir ve ben de böylesine prestijli bir organizasyona dahil olabildiğim için çok memnunum.”

Festivalin merkezinde bulunan WAF ödülleri, dünyanın dört bir yanından gelen uygulamaların küresel tanınma amacıyla, 28 ayrı ödül kategorisinde yarışmasını tanıklık edecek. Peyzaj projeleri ve gelecek projeleri, tamamlanmış binalardaki üç kategori grubunda yarışırken, önceki WAF ödül katılımcıları, küresel çapta ünlü mimarlık firmalarından, küçük ölçekli yerel uygulamalara kadar çeşitlilik göstermektedir. Son elemeye kalan projelerin mimarları, jüriye canlı bir sunumda bulunmak ve projelerinin neden kazanması gerektiğine inandıklarını anlatmak için festivale davet edilirler. Her kategorinin kazananları, festivalin ‘süper jüri’sinin başkanlık ettiği ve WAF 2014’ün zirvesi olan Yılın Dünya Binası için yarışmak üzere bir sonraki aşamaya geçirilirler.

Image 01 - Matteo Thun (Photo credit - Francesca Lotti)

AHEC Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “AHEC dünyanın en tanınmış ahşap promosyon kampanyalarından birini yürütüyor ve bu noktada Dünya Mimarlık Festivali ile işbirliği yaparak, bu çok yönlü ve sürdürülebilir malzemelerin mükemmel tasarımı için yeni bir ödül yaratmak çok anlamlı. Bugün, ahşap teknolojisinde büyük adımlar atılıyor, ancak ahşabın potansiyelinin tam olarak fark edilmesini sağlayacak olan, uluslararası tasarım toplumunun yaratıcılık ve ilham kaynağıdır.”

Dünya Mimarlık Festivali, küresel mimarlık topluluğu yılın en büyük festivalidir ve düzenlenecek olan canlı ödül programıyla, Singapur’daki Marina Bay Sands’de 1 – 3 Ekim, 2014 tarihleri ​​arasında gerçekleşecektir. WAF faaliyetlerinin üç merkez ayağı vardır: Dünya genelinde düşünce lideri mimar ve tasarımcılarının uzman liderliğindeki seminer ve görüşmeleri içeren geniş kapsamlı bir konferans programı; Dünyanın dört bir yanından uygulamaların, küresel şöhret ve takdir için 28 farklı ödül kategorisinde yarışacağı dünyanın en büyük yıllık ödül programı; Ve tüm ödül katılımcılarının benzersiz bir ödüller galerisinde sergilenebildikleri, sponsorlar ve tedarikçilerin delegelerle etkileşimde bulundukları, hizmet ve ürünlerini sergilemek için yeni bağlantılar kurdukları üç festivali salonu.

Son elemeye kalan projelerin mimarları, jüriye canlı bir sunumda bulunmak ve projelerinin neden kazanması gerektiğine inandıklarını anlatmak için festivale davet edilirler. Her kategorinin kazananları, festivalin ‘süper jüri’sinin başkanlık ettiği ve WAF 2014’ün zirvesi olan Yılın Dünya Binası için yarışmak üzere bir sonraki aşamaya geçirilirler. Bu yılki süper jüri üyeleri arasında Richard Rogers (başkan), Rocco Yim, Julie Eizenberg, Enric Ruiz Geli ve Peter Rich bulunuyor. WAF’ta bu yıl ayrıca, ‘mimar ve şehir’ konulu bir konferans da olacak. Davetli konuşmacılar arasında, Richard Rogers, Rocco Yim ve New York Planlama Derneği Direktörü Thomas Wright yer alıyor. WAF organizasyonu, İç Mimarlar İÇ Dünya Festivali (INSIDE World Festival of Interiors) ile yan yana düzenliyor.