Dünyanın En Çok Satan Sandalyesi 60. Yılını Kutluyor

Tasarım dünyasının ünlü isimlerinden Arne Jacobsen başka hiç bir tasarımcının yapamadığı kadar İskandinav sadelik kavramına öncülük etmiştir. İşte bu başarının bir göstergesi olan 7™ Sandalye Serileri hem ona hem de Friz Hansen Cumhuriyeti’ne tasarım tarihinde önemli bir yer kazandırmıştır. Mobilya tarihinde dünyanın en çok satanları arasında gösterilen 7™ Sandalye Serileri, 2015 yılında mükemmel şekilleriyle 60. Yıl dönümünü kutluyor.

 

Lansmanının 60 yıl sonrasında da aynı şeklini koruyor 7™ Sandalye Serileri… Yıl dönümü sebebiyle eklenen tek şey ise yeni renkleri. 1968 yılında Arne Jacobsen tarafından tasarlanan özgün renk paletinden ilham alınarak, özel renklerde iki jubile modeli oluşturulmuş. Bu modeller, 60 yıllık serüveni boyunca New York’taki MoMA müzesinden, Tokyo’daki Centre Bakery’e kadar farklı yerleri dolaşan bu özel tasarımın başlı başına olan çeşitliliğini vurguluyor.

 

Yanyana duran sandalyeler birbirlerinin önemini vurgulayarak tamamlıyorlar. Aynı zamanda her iki sandalye de, sadece varlık ve güzellikleriyle bütün odayı farklılılaştırabilme yeteneğine sahipler. Daha kadınsı olan sandalye, feminen bir tarzda döşenmiş odada uyum sağlarken, maskülen odaya da tezat hava katabilecek özellikte. Diğer yandan erkeksi olan sandalyeyse, değişik çevrelere farklı özellikler kazandıracak bir yapı sergiliyor. Diğer bir deyişle, sandalyeler hem kendi başlarına dikkat çekerken, hem birbirlerine, hem de bulundukları ortama farklılık kazandırmak üzere tasarlanmışlar. 60. Yıl serisinin ana temasıysa “ Zıt kutuplar birbirini çeker ” fikri üzerine kurulu. Bu sebeple renk ve kullanılan materyallerde de bir zıtlık söz konusu. Koyu lacivert ve uçuk pembe birbirleriyle tezat oluştururken aynı zamanda, birbirleriyle olan etkileşimleriyle daha yumuşak ve zarif bir görünüm yaratabiliyorlar. Bir başka önemli nokta da, bu ikon sandalyenin 60. Yıldönümünü vurgulamak için, her bir sandalyenin altında altından yapılmış bir plaka bulunuyor.

3562

7™ Sandalye Serileri, Fritz Hansen firmasının tarihinde ve belki de tüm mobilya tarihinde, bugüne dek en çok satan sandalye olmasıyla dikkat çekiyor. Bu basınç kalıplı kaplama sandalye, klasik Ant™ sandalyenin gelişmiş modeli olarak doğmuştur. Dört ayaklı istiflenebilir sandalye laminasyon tekniğinin zirvesini temsil eder. Tasarımın hala güncelliğini koruması, vizyoner tasarımcı Arne Jacobsen’ın mükemmel bir şekle sahip, mükemmel dayanıklı sandalyeye en uygun laminasyon olanaklarının kullanmasından kaynaklanıyor. 7™ Sandalye Serileri, üretim sürecinde her şeyi dikkatle gerçekleştiren fabrikadan ayrılmadan önce toplam 22 elden kontrolden geçiyor. Bu kontrolörler arasında kaplama konusunda yüksek eğitimli bir uzman da bulunuyor.

3563

Sonuç, ahşabın doğal dokusunda görülebilen eşsiz mükemmellik olarak karşımıza çıkıyor. Ve tabii ki her konuda olduğu gibi bu 60 yıllık başarının arkasındaki olayların tümü; Uzmanlık, kaliteye bağlılık ve her bir parçayı eşsiz kılmak için gösterilen tutkuya dayanıyor.

3561