Egeli tarım ihracatçılarından Fakıbaba’ya bürokrasiyi azaltma çağrısı

EGE İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki tarım birliklerinin yönetim kurulu başkanları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile bir araya geldi. Türkiye’ye 2017 yılında 4 milyar doların üzerinde döviz kazandıran Ege Tarım Birlikleri başkanları, Bakan Fakıbaba’dan tarım ürünleri ihracatının önünün açılması için bürokrasinin azaltılmasını istedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın üst düzey bürokratları ile birlikte, Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanları ile İzmir Kaya Termal Otel’de bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatının artması için bürokratlarına ilgili kanunların izin verdiği ölçüde inisiyatifin ihracatçı lehine kullanılması talimatını verdi. Ege İhracatçı Birlikleri’nin tarımsal sorunlarla ilgili kendisine sunduğu dosyayı inceleyeceği sözünü veren bakan Fakıbaba, “Sadece kendi bakanlığım ile ilgili konuları takip etmeyeceğim. Bizimle beraber, diğer bakanlıkları ilgilendiren konuların da takipçisi olacağım. Hatta bu konuda attığımız adımları sizlerle paylaşacağım. Sizin, ‘Bakan Fakıbaba üzerine düşeni yaptı’ demeniz için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.

ORGANİK ÜRETİM ARTTIRILMALI

Toplantıda ilk olarak söz alan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, tarım sektörlerimizin başta pestisit ve kaliteli hammadde temini ve geri gelen ürünlerin yurda girişi olmak üzere çok sayıda sorunla uzun süredir karşı karşıya olduğunu ifade ederek sektörün uygulamada sağlanacak kolaylaştırmalarla önünün açılmasını beklediklerini ifade etti. Tarakçıoğlu, “İzmir’in üretim ve ihracatında lider konumda olduğu organik tarıma muhakkak önem verilmeli ve yurdun her yanında üretim potansiyelleri zorlanmalı” diyerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na çağrı yaptı.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, ihraç edildikten sonra müşteri ile doğan anlaşmazlıklar başta olmak üzere çeşitli nedenlerle geri gelen ürünlerin yurda girişinde yaşanan sorunların giderilmesi için çözüm istedi. Celep, “Bu ürünler bizim ülkemizin ürünü, bu ürünün yurda alınarak işlendikten sonra tekrar ihraç edilebilmesinin sağlanması için bürokraside iyileştirmeler bekliyoruz. Biz sektör olarak bu ihracattan geri gelen ürünleri elden geçirdikten sonra tekrar ihraç etmek istiyoruz” diye konuştu.

SOFRALIK ZEYTİNE PRİM

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, zeytincilik sektörünün 2017/2018 ihraç sezonunda 500 milyon dolarlık ihracat hedefi olduğunu, sezonunun 3 aylık döneminde yapılan ihracatın bir önceki sezonun tamamında yapılan ihracata ulaştığını, 2023 hedeflerinin ise 3.8 milyar dolar olduğunu, bu hedefe ulaşmak için zeytinyağında 80 kuruş olan primin 2.5 TL’ye çıkarılmasını talep ettiklerini, prim verilmeyen sofralık zeytine de 50 kuruş prim verilmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Terci ise, 1.5 yıldır Hindistan’a haşhaş tohumu ihraç edemediklerini, Hindistan Ekonomi Bakanlığı ve Hindistan Narkotik Bürosu nezdinde girişimlerde bulunularak sorunun çözümünü beklediklerini ifade etti.

RUSYA’YA İHRACAT YAPABİLEN FİRMA LİSTELERİ

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Göksel, Rusya Federasyonu’na domates ve nar gibi ürünlerin ihracatını yapabilecek firma listelerinin sektörde yol açtığı rahatsızlığı dile getirerek bu sorunun çözümü için destek istedi. Göksel, Uzakdoğu’ya yaş meyve sebze ihracatının başlaması için söz konusu ülkelerle ikili karantina anlaşmaların imzalanarak yasal mevzuatın tamamlanmasını talep etti. Göksel, bu sayede Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya, Tayvan gibi ülkelere kiraz, taze incir gibi ürünlerin ihracatının önünün açılacağını anlattı.

SU ÜRÜNLERİ KANUNU

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Taner Ciğer, su ürünleri sektörünün Türkiye’nin en son kazandığı sektör olduğunu, çipura ve levrekte dünya lideri olduklarını ve halihazırda 1 milyar dolar ihracat eşiğine gelindiğini, 2023 yılı için belirlenen 1.5 milyar dolar ihracat hedefine de emin adımlarla ilerlediklerini belirtti. Sektörün yaşadığı yapısal sorunlar ile alakalı sıkıntıların şu an Meclis’te beklemede olan Su Ürünleri Kanunu ile giderilerek taçlandırılmasını gerektiğini ifade etti.

TMO, TAVUKÇULUK SEKTÖRÜNE BUĞDAY SATSIN

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin buğday ithal etmesini ve elindeki stokları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi tavukçuluk sektörüne DİR kapsamında satmasını talep ederken, İran’a yumurta ihracatında analiz sürecinin hızlandırılmasını istedi. Girit, Türkiye’nin 50 bin ton tavuk ayağı ihracatı yaptığını, bu ihracatın tamamına yakınının Çin’e yapıldığını iki ülke arasında anlaşma olmadığı için Vietnam ve Hong Kong üzerinden yaptıklarını, bu ülkelerdeki ithalatçılara komisyon ödemek durumunda kaldıklarını bu sorunun çözümünü istediklerini söyledi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan destek istediği diğer hususlar ise; kuru meyve sektöründe soğuk hava depolarının devlet teşvikleri kapsamına alınması, AB Başta olmak üzere, alıcı ülkelere tarım ataşeleri atanması, odun dışı orman ürünleri yetiştiriciliğinin desteklenmesi, yetiştiricilere yönelik eğitimler düzenlenmesi, odun dışı orman ürünlerinde tür bazında üretim planları oluşturulması, kültür balıkçılığı tesislerindeki, kafeslerde bulunan sigortalı balıkların kredi teminatı sayılabilmesi için bankacılık açısından düzenleme yapılarak kamu bankaları nezdinde girişimde bulunulması, ihracata uygun yaş meyve sebze çeşitlerinin belirlenerek üretiminin teşvik edilmesi oldu.