EGGER “Ahşaptan daha fazlasını sunuyor”

EGGER “Ahşaptan daha fazlasını sunuyor”

Avrupa ve dünya pazarlarına yön veren bir firma olan EGGER, sektördeki gücünü koruyor ve tıpkı sloganı gibi daima “Ahşaptan daha fazlası”nı tüketiciye sunuyor. 1961 yılında kurulan ve Orman Endüstrisi ve uygulamaları alanında hizmet veren Avusturya kökenli bir firma olan EGGER’in, bugün 7 farklı ülkede 17 fabrikası bulunuyor. Firma ve ürünleriyle ilgili daha detaylı bilgi için EGGER Perakende Ürünleri Satış Müdürü Kamil Deniz Özel ile görüştük.

 

* Firmanızı diğerlerinden farklı kılan özellikler nelerdir?
Kamil Deniz Özel: Egger olarak genel merkezle birlikte 3 tanesi Avusturya’da, 6 tanesi Almanya’da, 2 tanesi Fransa’da, 2 tanesi İngiltere’de, 2 tanesi Rusya’da, 1 tanesi Romanya’da ve 1 tanesi Türkiye’de olmak üzere 17 fabrikamız ve yaklaşık 6500 çalışanımız var. Bizi diğer üretici firmalardan ayıran en önemli özelliklerden biri, gelişmiş bir kurumsal ve global yapıya sahip olmamızın yanı sıra hâlâ bir aile şirketi olmamızdır. Diğer bir özelliğimiz de her alanda insan hayatına değer katmaya yönelik benimsediğimiz firma felsefemiz ve uluslar arası pazarlarda izlemiş olduğumuz doğru politikalardır. Ürün portföyümüz içinde; her çeşit ham yonga levha, suntalam, medelam, hafif yapı panelleri, izolasyon malzemeleri, mutfak tezgahları, mobilya komponentleri, kompakt laminantlar, OSB, kereste, kenar bandı, akustik plakalar, pencere denizlikleri ve laminat parke gibi mobilya imalat sanayisinden, yapı sektörüne ve iç dekorasyondan nihai tüketiciye yönelik çeşitli ürünler yer almaktadır. Diğer yandan firma olarak doğal kaynakların verimli kullanılmasına ve korunmasına da özen gösteriyoruz. Firmamız uluslar arası operasyona sahip ve 7 farklı ülkede 17 üretim tesisi olan ve birçok ülkeye ihracat gerçekleştiren bir firma. Ürün portföyünde olan her ürün çeşitli standartlarda üretilmek zorunda. Bu standartlar genelde ISO standartları ve bu sektöre özel uluslararası çevre ve ürün standartlarıdır. Neticede temel malzememiz orman ürünleri olduğu için hammadde kullanımını ve uygulamalarını belli bir sorumluluk çerçevesinde yaptığımıza dair çevre ve ormancılık sertifikalarını da bulundurmamız gerekiyor. En önemlileri; PEFC ‘Sürdürülebilir Orman İşletmeciliği’ ve FSC ‘Orman Koruma ve Gözetim’ sertifikalarıdır. Egger olarak yüksek çevre bilinci ile hammadde kaynaklarını kullanan ve üretim yapan bir firmayız. Dünyanın çeşitli bölgelerinde orman yetiştirme çalışmalarımız var. Bütün bunların yanında üretimini yapmakta olduğumuz tüm Egger markalı laminat parkelerin %100 doğa ve insan dostu olduğunu ve hiçbir kansorejen madde içermediğini belgeleyen, Avrupa’da çok saygın bir sertifika olan ‘Blue Angel’ (Mavi Melek) sertifikasına sahibiz. Egger’i birçok yerli ve yabancı üretici firmanın bir adım ötesine geçiren özelliklerden bir tanesi de sürekli ve düzenli üretim yapmasına olanak sağlayan hammadde kaynaklarına olan yakınlığıdır. Birçok fabrikamız hammade ihtiyacını bulundukları coğrafi alandan karşılamaktadır.

* Tam entegre tesislerinizde laminat parkeler üretiyorsunuz. Bunların özelliklerini anlatır mısınız?
Kamil Deniz Özel: Almanya’nın Wismar ve Brilon şehirlerinde kurulu olan tesislerimizde laminat parke üretimi yapmaktayız. Yıllık 80 milyon metrekare laminat parke üretim kapasitesine sahibiz. Kendi markalarımız olan Floorline®, Emotion®, MegaFloor®, Laneo®, Vivo®, Spirit® koleksiyonları dışında müşteri markalı koleksiyonlar da üretmekteyiz. Laminat parke sektörüne ve son kullanıcıya, farklı üretim teknolojileri ile üretilen 200’den fazla dekor alternatifi sunuyoruz. Ahşap görünümlü dekorların yanı sıra taş, seramik, mermer gibi doğal malzeme görünümlü dekorlarımız da var. Ayrıca klasik parke ölçüsü (1.292×192 cm) dışında dar ve geniş ölçülerde olmak üzere toplam 6 farklı ölçüde ve 8 farklı kalınlıkta üretim yapabilmekteyiz. (6, 7, 8, 9, 10, 10,5, 11 ve 13,5 mm) Ev tipi kullanım, yoğun trafiğe maruz kalan ticari ve kamu alan kullanımları için geliştirilen farklı aşınma sınıflarında parkelerimiz de var.
Kalite konusunda ise tartışılmaz ölçüde iddialıyız! Egger laminat parkelerinin faydalı ömrü oldukça uzun ve kullanım sınıfına göre 15 yıldan 25 yıla kadar garanti vermekteyiz. Fiyat / ürün performans oranı oldukça iyi ve fiyat olarak da bu kalitenin elde edilebileceği en iyi şartları sunmayı hedefliyoruz her zaman.

* Ekolojik yeni ürününüz olan ‘Laneo’dan bahseder misiniz?
Kamil Deniz Özel: Alternatif ürün araştırma ve geliştirme sürecimizde, Avrupa genelinde yaklaşık 35 bin tüketiciyle yapılan araştırmada kusursuz zemin döşemesinden beklentilerin neler olduğunu ve kusursuz zemin döşemesinin nasıl olmasını gerektiğini sorduk. Normal laminat parke yüzeyinin soğuk olması, yalın ayakla temas edildiğinde bu soğukluğu hissetmemiz, sert bir cisim düştüğü zaman yüzeyin hasar görmesi ve onarımının kolay olmaması, yüksek topuklu ya da kösele ayakkabı ile yüründüğünde fazla ses çıkarması gibi geliştirilebilecek alanlar olduğunu gözlemledik. Bu dezavantajları nasıl pozitif hale getiririz düşüncesinin üzerinde yoğunlaştık ve Laneo’yu ürettik. Laneo bütünleşik mantar teknolojisi ile üretilen sessiz, yumuşak, sıcak bir yüzeye sahip ve en önemlisi de sağlam bir yer kaplamasıdır. Laneo’nun tüm bu özelliklerinin yanı sıra doğa ve insan dostu olması da önemli. Antibakteriyel özelliğe sahip. Konut tipi kullanımının yanı sıra otel, hastane, çocuk yuvası, açık ofis alanları gibi ticari alanlarda da kullanıma son derece elverişlidir. Laneo ürün uygulaması yapılan alanlarda belirgin bir şekilde ses yalıtımı ve ısı izolasyonu sağlamaktadır ki bu da yaşam kalitesi artıran ve konfor sağlayan özelliklerindendir. Isınma ve ısı yalıtımı için harcanan kaynak kullanımını en aza indirgeyerek, kullanım sırasında da kazandıran bir üründür.
Laneo bizim için çok özel bir ürün çünkü Egger, laminat parke sektöründe pazara yön veren yenilikçi ve fark yaratan bir firma ve yenilenebilir hammadde kaynaklarını kullanarak doğayla barışık ürünler sunmak ve sektöre öncülük etmek hedeflerimizden bir tanesi. Yaşam alanı konforumuzu artırmak ve bunu insan sağlığını gözeten doğal ürünler ile gerçekleştirmek Egger için son derece önemli. Mantar üretimi ve temini tamamen doğal yollar ile olduğundan geri dönüşüm açısından da son derece doğayla uyumlu bir malzeme. Sıkıştırılmış mantar yüzeyine dekor kazandırılırken kullandığımız solventler tamamen su bazlı ve kimyasal madde içermeyen yapıda. Bu üretim teknolojisinin (DPR) bize sağladığı en büyük avantajlardan biri de çok sayıda dekor alternatifini, tüketicilerin beğenisine sunabilmemiz. İşte Laneo bunun güzel kanıtlarından bir tanesi oldu.

* Firmanızın yurt genelindeki satış ve pazarlama ağını nasıl tanımlıyorsunuz?
Kamil Deniz Özel: Egger laminat parkerlerinin dağıtımını ve satışını Türkiye’deki yetkili ithalatçı firmalar üzerinden gerçekleştiriyoruz. İthalatçı firmalarımız ile birlikte hem Egger’in pazarlama faaliyetlerini yürütüyoruz hem de bayi ağlarını geliştirip perakende satışını güçlendiriyoruz. Dört ana ithalatçımız üzerinden Türkiye genelinde 1000’in üzerinde bayiye ulaşıyoruz. Her yıl 30 yeni dekor ve 2 farklı yüzey geliştirerek, Türkiye’de pazar büyümesi kadar büyüme hedefliyoruz..