EKONOMİYE GÜVENDİ; PARKE ÜRETİMİNİ İKİ KATINA ÇIKARDI

 

Ulusal ve uluslararası pazarlarda mobilya, dekorasyon ve  inşaat sektörlerine; MDF, MDF-LAM, panel, profil, parke ve  kapı üretimiyle 5 kıtada 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren AGT, kapasite artışı için yatırımlarına hız verdi. Geçtiğimiz günlerde devreye aldığı emprenye ve ikinci parke hattı yatırımları ile yıllık parke üretim hacmini  25 milyon m2’ye ulaştıran AGT böylece üretim kapitesini yaklaşık iki katına çıkarmış olacak.

 

Yapı bileşenleri sektörünün önemli temsilcilerinden AGT,  ülke ekonomisine duyduğu güvenle yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.  İkinci parke hattıyla birlikte, parke üretimini iki katına çıkaran firma ayda yaklaşık 2 milyon m2 parke üretecek.

1471332844_AGT_PARKE_2_DERZSIZ_V_GROOVE

Türkiye’deki parke üretiminine hızlı giriş yapan AGT, gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında başta Doğu Avrupa-Balkanlar, İran ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere parke ihracatı gerçekleştiriyor. Natura serisi ile 16 renk, Natura Line ve Plus serileri ile ise 8 renkte üretim gerçekleştiriyor.

1471332844_AGT_PARKE_1_DERZLI_SILYON_MESE_crop

AGT Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Grup Başkanı Şirzat Subaşı konuyla ilgili yaptığı açıklamada “2015 yılında 500 milyon TL ile elde ettiğimiz %45’lik büyüme oranının 2016 yılı ilk 6 ay sonunda da sürdüğünü görmekteyiz. 2015 yılında gerçekleştirdiğimiz büyüme ile sektörümüzde öncü olduk. İhracatta elde ettiğimiz başarılarla farkımızı ortaya koyduk.  Bu sağlıklı büyüme ile beraber kapasite artışı için yatırımlarımıza hız vermiş ve 2016 içinde devreye aldığımız makine ve ikinci parkı hattı yatırımları ile yıllık parke üretim hacmimizi yıllık 25 milyon m2’ye ulaştırmış durumdayız. Ülkemizin hedefleri; bizim hedeflerimiz demek. Biz AGT olarak ülkemizin gücüne inanıyoruz; bundan sonra da şirket olarak üzerimize düşen görevleri fazlasıyla yapmaya devam edeceğiz. Kapasite artışımızın yanı sıra pazara sunduğumuzu yenilikçi ürünümüz AGT Power Gloss ile de pazardaki konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

 

AGT HAKKINDA

Gelişen teknoloji ile ahşabın kişiye ve kurumlara özel işlenip geliştirilebileceği hayali ile 1984 yılında Antalya’da çalışmalarına başlayan AGT (Ağaç Sanayinde Gelişmiş Teknoloji), bugün mobilya bileşenleri sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir. AGT, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 400 bin metrekare alana kurulu modern üretim tesislerinde; MDF, MDF-LAM, Panel, Profil üretimi ile mobilya ve dekorasyon sektörlerine, Parke, kapı, duvar paneli ve süpürgelik üretimi ile de inşaat sektörüne hizmet vermektedir. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan AGT, 2015’te gerçekleştirdiği 500 milyon TL’yi aşkın ciro, %40’lık ihracat ve yaklaşık 1000 kişilik istihdamı ile Türkiye’nin bir yaşam alanının ihtiyacı olan tüm ahşap malzemeyi tek başına üretebilen öncü firmasıdır. Türkiye genelinde yaygın bayi kanalının yanı sıra 5 kıtada satış noktaları bulunan AGT, başta Doğu Avrupa, Balkanlar, İran, Rusya, Libya ve Azerbaycan olmak üzere 60’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.