‘Emaar Kurumsal Ofisleri’ne ‘Amerikan Sertağaçlarının Ortadoğu’daki Üstün Kullanımı’ Ödülü

 

Dünya Tasarım Ortaklığı (dwp), Emaar’ın yeni kurumsal ofisleriyle, 2014 Ticari İç Mekan Tasarımı Ödülleri (CID) kapsamındaki ‘Amerikan Sertağaçlarının Ortadoğu’daki Üstün Kullanımı’ ödülünü kazandı. Ödül, AHEC Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Müdürü Roderick Wiles tarafından, dwp Tasarım Müdürü George Kahler’e takdim edildi.

 

Dünyanın en büyük gayrimenkul firmalarından biri olan Emaar, ekiplerini canlandırmak amacıyla yeni ve canlı atmosferli bir işyeri istedi. Bunu başarmak için de, tüm ekiplerini, Downtown Dubai bölgesinde bulunan Emaar Meydanı’ndaki, dwp’nin tasarladığı ve 6.250 m²’ye yayılmış 3 katlı, bir katı Emaar markasının net bir yansıması olarak sıradışı estetik tasarımıyla gelecek vizyonlarını aktaran, yeni dinamik ofislerine taşıdılar. Muhammed Alabbar liderliğindeki proje, sıradan bir taşınma projesi değildi. Bu aynı zamanda şirketin vizyonunu, geleceğini ve büyüyen Dubai çerçevesindeki giderek artan rolünün dürüst bir yansıması idi. “Emaar’ın önceki ofisleri, farklı bir dönem boyunca gelişen endüstrisi için markayı desteklediler. Mali krizden sonra büyümeye çalışan yapıyla ve girişimci ruhun geri gelerek, operasyonların yeniden şekillendiği, ilham alan ekiple birlikte organizasyonu ileri taşımayı hedefliyorlardı” diyen George Kahler sözlerine şöyle devam ediyor; “Emaar’ın önceki ofis alanı bölümler halindeydi ve bu yeni Emaar hedefini tam olarak yansıtmamaktaydı. Yeni ofis tasarımı dinamikleri tamamen değiştirdi ve başkanın vizyonuna katkıda bulunarak pekiştirdi. İşte bu büyük bir başarıdır.” Jüriye göre bu yılın galibinin kazanma sebebi şöyle açıklanıyor; ‘Temel alanları tanımlamak için farklı malzemelerin kullanılması ve açık ofis yaklaşımıyla sorunsuz bir şekilde uyum sağlayan endüstriyel hissi. Buna ek olarak, sadece zeminde değil, duvarlar, oturma grupları ve odalarda da sertağaçların yaratıcı kullanımıyla, mekana kazandırılan sıcaklık.’

Image 01

 

AHEC’in, CID Ödülleri Altın Sponsoru olarak katılımı, Amerikan Sertağaç kullanımı kampanyasının geniş bir uzantısıdır ve Amerikan sertağaçları tarafından sunulan potansiyel uygulamalarla ilgili bilincin artırılmasını ifade eder. Bu yılki, ‘Amerikan Sertağaçlarının Ortadoğu’daki Üstün Kullanımı’ kategorisi bir kez daha, bölgedeki lider tasarım uygulamaları adaylarının dikkatini çekmiştir. Bu yıl elemeye kalan adaylar arasında; Perkins + Will tarafından tasarlanan ‘Yunus Enerji ofisleri’; Bishop Design tarafından tasarlanan ‘Pavilion Cafe’; AMBB Interiors tarafından tasarlanan ‘Londra’nın Nane Yaprağı’; TOPOS Design Studio tarafından tasarlanan ‘SKA Enerji Ofisi’; ve MPD Interiors tarafından tasarlanan ‘Sofitel Palm Dubai’ yer aldı. Roderick Wiles konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı; “Yıllardır, Ortadoğu tasarım stilleriyle ilgili birçok gelişmelere tanık olduk ve bölgedeki, yenilikçi ve doğal malzemeler ile dokuların kullanımını kucaklayan farklı tasarım anlayışının ortaya çıkışını görmekten dolayı mutluyuz. Bu yılki CID Ödülleri adaylarının kalitesi, bu durumun mükemmel bir ifadesiydi. Ahşabın küresel anlamda çok yaygınlaştığı bugünlerde, Ortadoğu’daki pek çok projede de Amerikan sertağaçlarının farklı işlevlerle tasarımda yer aldığını görmek çok sevindiricidir.”

Image 02

CID Ödülleri, bölgenin iç mimari tasarım sektöründe iz yapan projeleri, iç mimari firmalarını ve tasarımcılarını onurlandıran yıllık bir organizasyondur. Bu yılki edisyonda, konaklama ve perakendeden, kamu sektörü ve kurumsal alana kadar farklı ticari iç mekan tasarım spektrumunu kapsayan, toplam 15 ödül kategorisi yer aldı. Bu seneki panel üyeleri arasındaysa; Skira ışıklandırmanın kurucusu Dean Skira; Zaha Hadid Mimarları’nın Lider Mimarı Barbara Bochnak; AyKa Design Kreatif Direktörü Michelle Evans; Archimedia Teknik Müdürü Peter Aylett; Dubai Heriot-Watt Üniversitesi İç Mimari Eğitmeni Bruce Paget; ISG Orta Doğu Müdürü Alan McCready; Godwin Austen Johnson Üstdüzey İç Mimarı ve Luxury Interior Design blog kurucusu Laura Bielecki; Alfred Johnson Design Kurucu ve Müdürü Alfred Johnson; Capsule Arts Direktörü Rachael Brown; ve Dubai Heriot-Watt Üniversitesi İç Mimari Tasarım eğitmeni Linsey Thomson bulunuyordu.