ENFLASYON FED’İN ELİNİ GÜÇLENDİRDİ

ABD’de enflasyon geçtiğimiz ayki yatay seyrinin ardından Ağustos ayında yüzde 0.2 yükselerek faiz artışı yönünde FED’in elini güçlendirdi. Gelişmeyi değerlendiren Destek Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen, faiz artışı beklentilerinin artmasıyla Dolar /TL’de yükseliş isteğinin sürebileceğini belirtti.

 

Küresel piyasalar kritik FED haftası öncesi beklentilerle yön bulmaya çalışıyor. Bayram haftası öncesinde hem FED bölgesel başkanlarının değerlendirmeleri hem de açıklanan kritik ABD verileri FED’in Eylül ayında faiz artırımına dahi gidebileceğine işaret ediyordu. En azından 8-9 Eylül’deki Dolar yükselişinin ana sebebi buydu. Oy hakkı olan FED Eyalet Başkanı Lael Brainard’ın FED’in faiz artırımı konusunda acele etmemesi gerektiğini söylemesiyle Dolar varlıkları tekrar gerilese de haftanın son işlem gününde açıklanan ABD enflasyon verileri sonrası piyasalar yine bir FED tedirginliği yaşamaya başladı. ABD yıllık enflasyon %0.8’den %1.1’e yükselmesini FED önümüzdeki hafta yapacağı toplantı da değerlendirmeye alacaktır. Eylül’de piyasaları türbülansa sokacak bir faiz artırımı hamlesi beklenmiyor fakat son enflasyon verisiyle beraber piyasaları sıcak tutmak isteyeceklerdir.

FED Sonrası Altın Trendi Belli Olabilir

24 Haziran tarihinden bu yana 1375-1300 aralığında hareket eden bir altın hareketi takip ediyoruz. FED’ in faiz artırım olasılığına bağlı olarak altın bu kararsız bant aralığında uzun süre fiyatlandı. Son açıklanan ABD enflasyondaki olumlu hava altın tarafını geri çekse de 1300 üzerinden güçlü alımlar geldiğini görüyoruz. Dolayısıyla yeni haftada bu seviye önemli bir destek seviyesi olarak takip edilecek. FED’ in Aralık ayındaki faiz artırım ihtimali büyük ölçüde piyasalarda fiyatlandı. Bu sebeple ons altında yeni bir düşüş hareketi görmemiz için bu seviyenin aşağı yönlü kırılmasını beklemek gerekir. Yukarıda ise 1330 direnci ön plana çıkarken, bu seviyenin aşılması yeni yükselişleri beraberinde getirebilir. Önümüzdeki hafta FED’in kritik toplantısından çıkacak kararlar altının birkaç aylık trendini belirleyebilir.

Dolar/TL ‘de Yükseliş İsteği Sürebilir

Dolar/TL tarafına baktığımızda ise yurtiçinde açıklanan makro verilerin beklentileri karşılamamasıyla düşüşleri sınırlı kalıyor. ABD tarafından son gelen enflasyon verisi FED’e dair faiz artırım beklentileri artırdı. Önümüzdeki hafta Japonya, ABD Merkez bankalarının yanında içeride TCMB’nin faiz kararı takip edilecek. ABD Merkez Bankasından şahin tonda açıklamaların çıkacağı ve TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi Dolardaki yükselişleri destekleyebilir. 2.9870-3.0000 kritik direnci geçilirse dolar teknik olarak yeni bir bant aralığına gireceğinden yeni bir yükseliş hareket görebiliriz ve 3.0250’ler gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise 2.9640-2.9470 seviyeleri destek noktaları izlenebilir. Ancak TL varlıklarına önümüzdeki hafta FED ve TCMB faiz kararları yön verecek diyebiliriz.

 

Adnan Çekçen / Destek Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı