EPLF Genel Kurulu Avusturya’da Toplandı

EPLF’nin Yıllık Genel Toplantısı, 8 ve 9 Mayıs günlerinde, Avusturya’nın Salzkammergut bölgesinde düzenlendi. 60’ın üzerinde katılımcının katıldığı toplantı, EPLF üyesi olan Neuhofer Holz GmbH tarafından organize edildi. Toplantıda dile getirilen EPLF İnovasyon Bildirgesi’nde derneğin laminat parke alanındaki başarılı gelecek stratejisi belirlendi.

 

Uzman ‘Teknik’ ile ‘Piyasalar & İmaj’ Çalışma Grupları için ayrıntılı çalışma oturumlarının yapıldığı bir günün ardından, toplantının ikinci günü, EPLF’nin başarıyla başlattığı Laminate 2020 – Forum of Innovations organizasyonunun arka planı çerçevesinde gerçekleşti. Üyelerine büyük başarı kazandırdı. Mondsee’deki toplantıda dört uzman sunumu gündeme geldi. Surteco Decor GmbH’den Heike Schlosser ve Dakor Melamin Imprägnierungen GmbH’dan Ralf Lerner “Bir Hareket – Trendler ve Uygulamalar” başlıklı bir sunum yaparken, Hymmen GmbH Maschinen- und Anlagenbau firmasından Carsten Brinkmeyer, “Dijital Görsel ve Dokunsal Efektlere Sahip Katlar – Geleceğin Laminat Zeminleri? – Dijital, Senkron Dokularla Birleştirilmiş Dijital Yüzeylerin Üretiminde Güncel Teknolojinin Tarifi”; Interprint GmbH’dan Salvatore Figliuzzi, “Dönüşüm – Değişen Bir Toplum – Bu Etkiler İç Cephe ve Döşemeyi Nasıl Etkiliyor?” ve Selit Dämmtechnik GmbH’dan Friedrich Meyknecht, “Yeni jenerasyon laminat tabanlıkları” konularında detaylı bilgiler verdiler.

Hastalığı sebebiyle toplantıya katılamayan EPLF Başkanı Ludger Schindler’in vekili olarak Başkan Yardımcısı Paul de Cock konuştu ve Laminate 2020 forumu konseptini şöyle özetledi: “Yeni gelişmeler üzerine sonsuza dek çalışan bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle, üyelerimizin eğilimler ve önemli değişiklikler hakkında erken bir aşamada görüş alışverişinde bulunmaları önemli. Bu organizasyon da dünyanın en büyük laminat üreticileri derneğinin tüm destekleyici üyelerinin bilgi ve fikir havuzuna doğrudan erişebilmelerini sağlamak için iyi bir neden teşkil ediyor. Laminate 2020, teknolojik gelişmelerle ilgili genel sunumlarla ilgili değil, EPLF içindeki üyeler arasındaki özel teklifler ve canlı değişimler ile ilgilidir. Bir diğer anlamda laminatın geleceği ile ilgilidir.”

Öte yandan Dr Theo Smet, EPLF Teknik Çalışma Grubu tarafından yürütülen devam eden faaliyetler hakkında rapor verdi ve AB sponsorluğundaki “Sandalye Kastı Testi” projesinin sürdüğünü, halihazırda başlangıç testlerinin yapıldığını belirtti. Smet, “Şimdiye kadar kullanılan test prosedürü, 50 yıllık ve tamamen eskimiş olduğundan, modernize edilecek” dedi.

EPLF şu anda ahşap, mantar veya bambudan yapılmış mobilya ve zemin kaplamaları için yeni EU Ecolabel (Avrupa Birliği Ekoetiket) hususunda profesyonel katılımı ile başarıya ulaşırken yeni sürüm, Ocak 2017’nin sonunda yürürlüğe girdi. AB Eko-etiketi, tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinde ve ayrıca Norveç, Lihtenştayn ve İzlanda’da bir AB çevre etiketi olarak tanınmaktadır ve bu nedenle, çevre dostu ürün satın alarak çevre kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunmak isteyen müşteriler için uluslararası düzeyde sonuna kadar net bir çerçeve çizmektedir.

 

EPLF İcra Komitesi tarafından geçtiğimiz yıl, özel bir Dernek girişimi olarak başlatılan ve derneğin kendi algılamasını formüle ederek gelecek için faaliyetlerinde yol gösterici ilkelerini tanımlayan yeni bir strateji belgesi niteliğindeki “EPLF İnovasyon Manifestosu”, Mondsee’deki toplantıda resmi olarak üyelere sunuldu ve kabul edildi. İşte EPLF İnovasyon Manifestosu’nun temelini oluşturan on öneri şöyle sıralanıyor:

  1. Avrupa laminat üreticileri tecrübeye sahiptir.
  2. Avrupa laminat üreticileri cesarete sahiptir.
  3. Avrupa laminat üreticileri piyasalarına yakın konumdadır.
  4. Avrupa laminat üreticileri rekabeti teşvik eder.
  5. Avrupa laminat üreticileri nitelikleri desteklemektedir.
  6. Avrupa laminat üreticileri diyalogu geliştirir.
  7. Avrupa laminat üreticileri standartları garanti eder.
  8. Avrupa laminat üreticileri pazar varlığı yaratır.
  9. Avrupa laminat üreticileri takım ruhuna sahiptir.
  10. Avrupa laminat üreticileri sürdürülebilirliği garanti eder.

Bunların her biri yıl boyunca kamuya tanıtılacak olan belgede ayrıntılı bir şekilde listelenmiş ve açıklanmıştır. EPLF Çalışma Grupları yıl boyunca daha fazla oturum için toplanacaktır. Bir sonraki önemli Dernek toplantısı, olağanüstü üye Välinge Innovation Sweden’ın davetiyle, 16 ve 17 Mayıs 2018’ tarihlerinde, İsveç’in Viken kentinde gerçekleşecektir.