EPLF Üyeleri 2015 Toplantısı Wart’ta Yapıldı

 

 

EPLF Derneği’nden 50 üye, 21 Mayıs günü Yıllık Genel Kurul Toplantısı için biraraya geldiler. Toplantı, Homag şirketinin davetiyle Almanya’nın Wart bölgesinde gerçekleşti. EPLF’nin Teknik ve Pazarlar ve Görüntü uzman grupları yoğun proje toplantılarının ardından Homag merkez ofisine de bir ziyaret yaptılar.

 

Çalışma gruplarının iki gün süren yoğunluklarının ve bazı ilginç sunumların ardından, dernek, üyelerinin bu yılki toplantısının olumlu bir özetini yaptı. EPLF Başkanı Ludger Schindler, üyelerinin yüksek kalite iddiasını vurgulayarak şunları söyledi: “Avrupa laminat parkesi üstün kalitededir ve öyle de kalacaktır. Dünya pazarlarındaki lider rolümüzü sürdürmeyi umut ediyoruz.”

 

Toplantıda, Teknik Çalışma Grubu Başkanı Eberhard Herrmann, kendi grubunun şu anda işleyen projeler üzerine raporunu sundu. Berlin’de 11 Haziran’da İnşaat ve Çevre Enstitüsü’nde ekolojik laminat zemine dikkat çeken yeni EPD’yi (Çevreci Ürün Deklarasyonu) anlattı. Herrmann, 2017 yılından itibaren Fransa’daki tüm inşaatlarda bu kuralların zorunluluk taşıyacağını ifade etti.

 

Toplantıda ayrıca, uluslararası standardizasyon adına daha fazla ilerleme sağlandığına dikkat çekildi. Bu bağlamda, Sayın Herrmann, ISO/TC219 WG3, WG9 ve WG 10 toplantılarındaki çalışmalarından dolayı Dr. Theo Smet’e teşekkür etti. Dresden’deki IHD Ahşap Teknoloji Enstitüsü’ne ve özellikle de Dr. Rico Emmler’e övgüşer yağdıran Herrmann, EPLF’nin “Derinden yapılandırılmış Yüzeyler” projesinde katedilen mesafeden dolayı mutluluğunu dile getirdi.

elnd1505_b1
Üyeler oybirliğiyle, EPLF İcra Komitesi Başkan Vekili Max von Tippelskirch’i, Piyasalar ve Görüntü Çalışma Grubu Başkanı olarak onayladılar. Toplantıda ele alınan önemli konulardan biri de, Avrupa’daki laminat parke sektörünün ekonomik durumuydu. Avrupa üyesi şirketler tarafından üretilen laminat parke pazarı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2015 yılının ilk çeyreğinde hafif bir düşüş gösterdi. Bireysel pazarlar oldukça farklı gelişirken, Batı Avrupa ve Kuzey ile Güney Amerika’daki satışlar biraz aşağı indi, Doğu Avrupa ve Asya’da ise artış gösterdi. Max von Tippelskirch, EPLF’nin uluslararası iletişimde aktif rol oynamaya devam edeceğini söyledi.