EPLF’den Yeni Teknik Bülten: “Altlık Malzemeler”

Farklı standartlara dair aktif ve pratik rehber sağlayan Avrupa Laminat Parke Üreticileri Birliği EPLF, geçtiğimiz günlerde “Laminat Zemin Kaplamaları Altındaki Malzemeler-Test Standartları ve Performans Göstergeleri” adlı yeni bir teknik bülten yayınladı. CEN/TS16354 zemin altı malzemeleri konusundaki bu yeni teknik şartname, test yöntemlerini açıklamanın yanı sıra, kullanım şekillerini anlatıyor ve laminat parke için gerekli doğru zemin altını seçmeye yardımcı oluyor.

Isıtmalı veya soğutmalı zeminlerde laminat döşerken neye dikkat etmelisiniz? Ağır mobilya, tekerlekli ofis koltukları gibi çeşitli yüklere dayanması için nasıl bir zemin altı gereklidir? Bir altlığın basamak sesi konusunda en aza indirgeme sınırı nedir?

İşte bu ve bunun gibi sorulara cevap veren bir kaynak olan EPLF teknik bülteni, üreticiler, tedarikçiler, planlamacılar, ticari kişiler, ticaret ve ihtiyaç duyan son kullanıcılar dahil herkese istedikleri bilgiyi sunuyor. Bülten aynı zamanda, döşeme ve altlık kombinasyonu gibi konularda “Laminat parke sistemi”ni daha güvenli, daha iyi ve daha rahat hale getirmeyi hedefliyor.

EPLF Teknik Komitesi Başkanı Dr. Theo Smet, veri sayfasının popüler gerçeği kanıtlamasını umut ediyor: “Avrupalı ​​üreticiler yüksek kaliteli laminat parke ürünleri sunuyorlar.  Laminat parke yüzeyler genellikle yüzer gibi serildiği için, altlık malzemeler döşeme sisteminde büyük önem arz ediyor ve bu anlamda yanlış altlık döşemek de sık şikayet için zemin yaratıyor. Ama bu önlenebilir. Doğru altlık, tüm laminat parke sistemini optimize eder ve ömrünü uzatır. Bu da, müşterinin daha uzun süre laminat parke keyfini sürmesi ve memnuniyetiyle sonuçlanır.” Kural olarak, tüm döşeme sistemi (laminat döşeme kaplama ve altlık kombinasyonu), evde ya da ticari alanlarda kullanılıp kullanılmadığına göre, kullanıcının gereksinimlerini karşılamak üzere ayarlanmalıdır. Binanın yapısal özellikleri ve mevcut yer inşaatına göre, döşemenin nasıl kullanıldığı ya da akustik gereksinimleri rol oynar.

Teknik bülten, kullanılan ortak sembolleri gösterirken, teknik kısaltmaların ne anlama geldiğini açıklıyor ve bir altlıktan ne gibi performans ve güç değerlendirmesi beklenebileceğini anlatan anahtar teknik verilerini listeliyor. Bu yüzer laminat zeminler için doğru altlık malzeme seçimine net kriterler sağlar. Minimum değerlerle özel şartların yaratılması için öneriler ve daha güçlü kullanım için değerler verilmektedir. değerler temelinde verilmektedir. “Daha fazlası …, daha fazlası…” başlığı altındaki kurallar renkli olarak gösterilmekte ve değerlendirilme için pratik yardım sağlamaktadır. Sonuç itibariyle EPLF’nin bu yeni teknik bülteni, altlık malzemeler için uygun test yöntemlerininin denendiği ve tüm gereksinime uygun çözümleri barındırarak sektöre önemli faydalar sağlayan bir kaynaktır.