EPLF’nin Yeni Başkanı Paul De Cock

Geçtiğimiz Mayıs ayında Yıllık Genel Kurulu için İsveç’in Viken kentinde bir araya gelen Avrupa Laminat Parke Üreticileri Birliği üyeleri eski Başkan Yardımcısı Paul De Cock’i (Unilin) yeni EPLF Başkanı olarak seçtiler.

İsveç’te Välinge ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı EPLF için bir çağın sonunu işaret etti: 16 yıllık görevden sonra Ludger Schindler (MeisterWerke Schulte) yeniden seçim için ayakta değildi. 24 yıllık derneğe büyük bir kişisel bağlılıkla liderlik etmeyi başaran Schindler, EPLF’nin daha da gelişmesine büyük bir ivme kazandırdıktan sonra yerini Paul De Cock’a bıraktı.

Üyelerin toplantı sırasında tartıştığı stratejik eylemlerden biri de önemli bir ortak proje olarak “Avrupa Zemin Kaplama Derneği”nin (EuFCA) Brüksel’de kurulmasıydı. Bu organizasyon, ECRA (Avrupa Halı ve Kilim Derneği), ERFMI (Avrupa Dayanıklı Döşeme İmalatçıları Enstitüsü) ve MMFA (Çok Katmanlı Modüler Döşeme Derneği)’den oluşacak bir projedir. Diğer üç dernek için de olumlu bir oylamadan sonra, EPLF üyeleri de yeni Yönetim Kurulu’nun “EuFCA” AB şemsiye örgütünü kurma görevini oybirliğiyle kabul ettiler.

Paul De Cock, başkan seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada 2019 yılında EPLF’nin Genel Merkezi’nin Brüksel’e taşınacağını açıklarken, “EPLF bir Avrupalı çıkar grubu olduğundan, merkezinin Brüksel’de bulunması yoğun lobi çalışmaları için avantajlı olacaktır” dedi.

Laminat satışları artıyor

Max von Tippelskirch, Viken toplantısında mevcut satış istatistiklerini sundu ve EPLF üyelerinin, küresel olarak laminat satışlarını artırdığına dikkat çekti. Alman pazarı da dahil olmak üzere Batı Avrupa, bir önceki yıla göre biraz daha zayıf olmasına karşın özellikle Kuzey Amerika, Asya ve Doğu Avrupa pazarlarında, önceki yılın aynı çeyreğine göre önemli ölçüde artış kaydedildi.

Toplantıda söz alan Dr. Theo Smet ise araştırma ve standardizasyondaki mevcut eğilimleri sundu. Anında etkili olmak üzere, EPLF’deki iki yeni çalışma grubunun, “mikro çizikler / parlatma etkisi” ve “dayanıklı su direnci” gibi mevcut laminat konuları ile derinlemesine ilgileneceği belirtildi. Bu gruplar, teknik terimlerin açık bir tanımını derlemek, uygulamaya dayalı sınıflandırmalar yapmak ve sonuç olarak, ürün değerlendirmesi için anlamlı ve tekrarlanabilir test yöntemleri geliştirmek üzerine birlikte çalışmayı hedefliyor.

EPLF fikir havuzu: 3. İnovasyon Forumu

Uzman Teknik Görüşler, Piyasalar ve İmaj çalışma gruplarına ayrılan yoğun ilk gün oturumlarından sonra dernek toplantısının ikinci günü, EPLF üyelerine sektör hakkında anahtar bir bilgi paketi verilen “Laminat 2020 – Yenilikler Forumu”na ayrıldı. Yenilikçi doğanın gelişmesi. Välinge firmasından Göran Ziegler “İnovasyon Bizim Misyonumuz – Laminat Parke ve Toz Teknolojisi Arasındaki Köprü” başlıklı sunumu gerçekleştiri. Dr René Pankoke (Hymmen) ise “Sürekli ve esnek Laminat Parke için Yenilikçi Üretim Teknolojisi” konusunda bilgilendirici bir konuşma yaptı.

Gelecek yıl, 25. yıldönümünü kutlayacak olan EPLF’nin 2019 Genel Kurulu, önümüzdeki baharda Belçika’daki Beaulieu Grubu’nun davetinde bir araya gelecek.