EPLF’nin Yıllık Konferansı Domotex 2015’te Gerçekleşti : Orsiad Ordaydı

 
Küresel piyasaları kapsayan zorlukların arttığı ve bölgesel ciroların tutarsızlık gösterdiği bir dönemdeyiz. İşte tam da bu yüzden, EPLF üyeleri için, bireysel bölgesel pazarlarla başa çıkmak adına ortak stratejiler bulmak daha büyük önem kazanıyor. Dernek ve Avrupa laminat parke sektörünün katılımcı firmaları hep birlikte daha fazla şeffaflık içinde ve standart yönetmeliklerle uyumlaştırılmış pazarlar oluşturabilmek için birlikte çalışmaya kararlılar. Domotex Hannover 2015 sırasında gerçekleşen EPLF yıllık toplantısında, dernek bir kez daha, laminat ürünleri için uygun ve optimum kalite standartlarını elde ederek tüketiciyi korumak olan hedefini ifade etti.

 

Domotex 2015 fuarında gerçekleşen EPLF yıllık toplantısında, 2014 yılı sonunda EPLF Piyasalar ve Görüntü Çalışma Grubu Başkanı olarak göreve gelen Max von Tippelskirch (İsviçre Krono Grubu) önderliğinde, Deutsche Messe AG ile birlikte 2016 yılı Ahşap Zemin Zirvesi detaylarını planladılar. Toplantıda ayrıca 2015 yılında yapılması planlananlar arasında, EPLF websitesinin geliştirileceğini ve daha zengin dil seçenekleriyle birlikte mobil cihazlar için uygunluğunun sağlanacağı belirtildi.

2014 Satış İstatistikleri

Rusya ve Türkiye: Yeni Gelişmeler
Konferans sırasında, Rusya ve Türkiye, yeni gelişmelerle odak noktasında olan iki ülke idi. Zor siyasi duruma rağmen, Rus laminat parke pazarının giderek büyüdüğü ve Avrupalı tedarikçiler için önemli bir gelecek sunduğu belirtildi. EPLF bu pazarda tutarlı bir kalite kampanyası için özel önlemler üzerinde çalışmak adına, 2013 yılı sonunda, kendi ‘Rusya Çalışma Grubu’nu kurmuştu. Ancak, izleyen yılın siyasi gelişmeleri belirsizlik derecesini beraberinde getirdi. EPLF tekrar “Rusya Projesi” belirledi ve tutarlı bir kalite politikası ile işbirliği için bölgedeki mevcut bağlantılarını harekete geçirdi.

 EPLF Batı Avrupa Satış Rakamları

Diğer yandan, 2013 yılının Noel’inden kısa bir süre önce, Türk Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan anti-damping soruşturmasıyla ilgili de bazı gelişmelerin olduğu belirtildi. 2014 yılının yaz sonunda EPLF üyelerinin Almanya’daki fabrikalarında soruşturmaların gerçekleştiğini ve benzeri ziyaretlerin süreceği ifade edildi. Dünya Ticaret Örgütü (WTO) düzenlemeleri ışığında, EPLF’nin davasının zaman alacağı öngörülüyor.
IMG_4373

2015 yılı beklentilerini değerlendiren EPLF Başkanı Ludger Schindler, emin bir şekilde şu açıklamayı yaptı: “Küresel ekonomide bir yavaşlama beklenmekte olsa bile biz, güçlü bölgesel pazarlardaki büyüme ile zayıf pazarlardaki satış hacimlerinde olabilecek potansiyel azalmaları dengelemek istiyoruz. 2015 için ortak amacımız, EPLF satış rakamlarını yüksek düzeyde tutmaktır.

IMG_4339