Türkiye’nin en etik plaketleri sahiplerini buldu

ETİKA 2012 Etik Taahhüt Plaketi
ETİKA 2012 Etik Taahhüt Plaketi

“Etik Değerler Merkezi Derneği’nin verdiği ETİKA 2012 Etik Taahhüt Plaketi şirketlerin gururu oldu!”

Etik Değerler Merkezi Derneği (EDMER), etik bilincini yaygınlaştırmak ve gençlere örnek olmak amacıyla etik kriterlere uymayı ilke edinen şirketlere ETİKA Etik Taahhüt Plaketi’yle teşekkür etti. Aralarında Boyner, Yapı Kredi, Coca Cola gibi şirketlerin yer aldığı 18 şirket, EDMER’in uluslararası 84 kriterden oluşan etik kurallarını yerine getirme konusunda irade gösterdikleri için ETİKA 2012 Etik Taahhüt Plaketi’ne layık görüldü.

Etik değerlere önem veren şirketleri ve yöneticileri toplum önünde alkışlayarak etik bilincini yaygınlaştırmak amacıyla Etik Değerler Merkezi Derneği (EDMER) tarafından bu yıl ilki verilen ETİKA 2012 Etik Taahhüt Plaketleri 4 Nisan’da İstanbul Legacy Otel’de sahiplerini buldu. Türkiye’de etik bilincinin oluşturulmasını ve geliştirilmesi sağlamak ve gençlerin etik ve iş ahlakı konularındaki vizyonunu artırmak amacıyla kurulan EDMER, 6 kategoride hazırlanan 84 kritere uyacağını beyan eden ve uluslararası standartlara göre yapılması gereken uygulamaların üçte ikisinden fazlasını yerine getiren şirketleri ETİKA 2012 Etik Taahhüt Plaketi ile alkışladı.

ETİKA 2012’yi almaya hak kazanan şirketler arasında, bankacılıktan gıdaya, taşımacılıktan mobilyaya kadar birçok sektörden 18 şirket yer aldı. ETİKA 2012 organizasyonu ‘Excel iletişim Danışmanlığı’, ‘Aktif İleti ve Kurye Hizmetleri’, ‘FORBES Türkiye’, ‘Dun &Bradstreet Bilgi ve Danışmanlık’,‘Legacy Ottoman Hotel’,‘Vietnam Yaratıcı Reklam Hizmetleri’, ‘Medya Takip Merkezi’, ‘Hergüner-Bilgen-Özeke Avukatlık Ortaklığı’ ve ‘Detay Danışmanlık Turizm’in desteğiyle gerçekleşti.

“Etik değerlere uyan şirketler teşekkürü hak ediyor”
İş dünyasının para ile gücün buluştuğu bir zemin olduğunu söyleyen EDMER Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver, “Paranın ve gücün yan yana geldiği ortamlar bütün dünyada etik değerler açısından en kaygan zemini oluşturuyor. Bu zemin, yani iş hayatı, gençleri şekillendiren, onların hayata ve işe bakışlarında önemli etkiye sahiptir. Etik değerlere uyan bir şirket, gençleri bu yönde besler ve toplumun ve elbette ekonominin gelişimini olumlu yönde etkiler. Bu nedenle, gençlere etik ortamlar sunan ve onlara bu konuda iyi örnek olan şirketlerin bir teşekkürü ve toplum önünde alkışlanmayı hak ettiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Denetim mekanizması toplum, STK ve çalışanlardır”
BirşirketinEtikTaahhütPlaketi’nialabilmesivetoplumönündealkışlanabilmesiiçinöncelikleEDMER’inuluslararasıetikkriterlerineuyacağınıbeyanetmesigerektiğininaltınıçizenŞenver, “Bir şirketin bu konuda toplumla el sıkışması, toplumun, STK’ların ve en önemlisi kendi çalışanlarının gözlerinin bu şirketlerin etik taahhütlerinin üzerinde olması en büyük denetim ve yaptırım mekanizmasıdır” dedi.

ETİKA 2012 Türkiye Etik Ödülü alan şirketler (alfabetik sırayla):
Boyner Holding
Boytaş Mobilya
Buga Otis Asansör
Coca Cola
Ekol Lojistik
Fibabanka
Groseri Gıda
Güneş Sigorta
İş Yatırım Menkul Değerler
Jones Lang Lasalle
Kordsa Global
Lilly İlaç
Mir Teknoloji
Novo Nordisk
Price Waterhouse Coopers
TAV Havalimanları
Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.
Yapı ve Kredi Bankası