EUMABOIS İçin Yeni Yönetim Kurulu

Ağaç İşleme Makineleri İmalatçıları Avrupa Federasyonu EUMABOIS geçtiğimiz günlerde, Finlandiya’nın Jyväskylä kentinde düzenlenen yıllık genel kurulunda yeni bir yönetim kurulu seçti. Kar amacı gütmeyen organizasyon yapısıyla ve yeni yönetim kurulu ile Eumabois, Avrupa ahşap makine sanayini tanıtmaya ve gelişmesine yardımcı olmaya devam ediyor.

 

800’den fazla firmanın temsilcisi Eumabois, genel kurul toplantısını gerçekleştirdi ve yeni yönetim kurulunu seçti. Yeni başkan olarak İtalyan Ahşap Teknoloji Üreticileri Derneği Acimall Yönetim Kurulu Başkanı Ambrogio Delachi seçilirken, başkan yardımcısı da Alman dernek VDMA’nın temsilcisi Homag Grup Yönetim Kurulu Üyesi Juergen Koeppel oldu.

 

Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Eumabois, Avrupa ahşap makine sanayini teşvik etmek, iş çıkarlarını korumak ve üyelerine yardımcı olmaya odaklanmıştır. Teknik, pazarlama ve adil politika konuları federasyonun başlıca görevleri arasındadır. Eumabois, uluslararası pazarda önemli bir rol oynayarak, teknik ve ekonomik sorunları çözmek için nitelikli uzmanlara ev sahipliği yapar ve ayrıca işinde en deneyimli girişimcileri içeren bir bilgi ve etkileşim ağı yaratmıştır.

 

Emekli başkan, Franz-Joseph Buetfering, Avrupalı grubun son altı yıl içindeki çalışmalarına dair önemli bir bakış sağlayan raporla toplantıyı açtı. Buetfering, federasyonun tarihinde ilk kez olarak, hemen iki yeni şirket, Belçika Robland ve Türk Toskar’ın varlığının önemine dikkat çekti. Buetfering konuşmasına, “Araç Grubu”nun faaliyetlerini anlatarak,

yeni bir web sitesi, düzenli bülten mektupları ve Eumabois Yıllık Raporu’ndan bahsederek devam etti.

 

Yıllık Rapor çerçevesinde verilen bilgilere göre Avrupa’da üretim 2012 yılı sonuna doğru azalmıştır ve bu eğilim 2013 yılı ilk aylarında da devam etmiştir. İşsizlik oranları tüm zamanların en yüksek seviyesinde dolanırken, kredi krizi de yatırımla mücadele ediyor. Satışlardaki düşük kar marjlarını bir sonucu olarak enflasyon oranı ortalamanın üzerinde artmıştır. Finansal sistemdeki zayıf nokta: yaygın bir denetim ve anti-kriz sistemi sağlayan tam bankacılık birliğiyle doğru ilerleme ve orta vadede Avrupa stabilize etmek gerekliliğidir. Mali konsolidasyon süreci yavaş ilerlemektedir, ancak 2013 bazı gelişmeler ve 2014 için iyi sonuçlar beklenmektedir. İşsizlik de 2013 yılında benzer bir bakış açısı ile % 12 civarında kalmaya devam etmektedir.

 

Raporda ayrıca 2012 yılına göre % 1,8 ‘lik düşüş kaydederek 5,794 milyon Euro toplam gelir elden, Avrupa ahşap makinaları ve takım endüstrisinden bahsedildi. Yurtdışından makine alımı 538 milyon liraya ulaşarak 2011 yılı seviyesine göre iki puan yüzdesiyle azalmıştır. Tahminler, ahşap makine ve araç sektöründe 35.000 ‘den fazla çalışan bir iş gücü ile 1000’den fazla önemli şirket olduğunu göstermektedir. Sektöründeki şirket sayıları göz önüne alındığında, en yüksek miktarlı uluslar Almanya ve İtalya’dır. Şirketlerin cirosu göz önüne alındığında, 2012 yılında, Almanya sanayi pazar payının % 45’ini, İtalya ise % 28’ini belirlemektedir.

Bir sonraki genel kurul toplantısı, İtalyan dernek Ancimall ev sahipliğinde, 12 Eylül 2014 tarihinde Verona’da yapılaca