EWE & Bursagaz Merkez Ofisi’nde Tago Architects İmzası

Mimar Gökhan Aktan Altuğ liderliğindeki Tago Architects tarafından tasarlanan EWE & Bursagaz Merkez Ofisi, yenilenebilir enerji sistemlerini mimari tasarımla bütünleştirerek doğa dostu ve çevreci bir tavır sergiliyor…

 1471342039_gokhanaktanaltug

20 yılı aşkın bir süredir Mimar Gökhan Aktan Altuğ liderliğinde, Türkiye’nin ve dünyanın farklı kentlerinde çoğu inşa edilmiş 700’ün üzerinde mimari projeye imza atan Tago Architects tarafından tasarlanan ve Bursa’nın Osmangazi ilçesinde konumlanan EWE & Bursagaz Merkez Ofisi, yenilenebilir enerji sistemleriyle mimari tasarımı bütünleştiren tavrı, çalışanlara sağladığı sosyal alanlarıyla yeni nesil ofis tasarımlarına örnek olacak niteliklere sahip.

DCIM100MEDIADJI_0796.JPG
DCIM100MEDIADJI_0796.JPG

Tago Architects’in müşterilerinin beklentilerine uygun, prestijli bir merkez ofis olarak ele aldığı ve mimari tasarım ile yenilenebilir enerji sistemlerini birbirine entegre bir şekilde uyguladığı EWE & Bursagaz Merkez Ofisi’nde, ofis yaşamı ve doğa dostu enerji sistemleri arasında pozitif bir bağ kurulmuş. Farklı boşluklu prizmaları transparan yüzeylerle buluşturarak büyük, birleşik bir küp izlenimi sunulan yapıda, her prizmatik kütle ofis çalışanlarına yönelik açık bir terasla bütünleştirilmiş. Çalışanlara sosyalleşme fırsatı sağlayan alanların ofis mekanlarına entegre edilmesine özen gösteren Tago Architects, teras çatının güneş panellerinin yarattığı gölgeleme unsuruyla birlikte sofistike bir açık alan deneyimi yaşatmasını sağlamış.

1471337026_tagoarchitects__11_

Yüksek niteliklere sahip bir çalışma ortamı oluşturmanın çok önemsendiği EWE & Bursagaz Merkez Ofisi’nde ofisin çevresini gölgeleyerek saran dış cephe kaplaması tercih edilmiş. Cephe kaplamasının bir yüzeyi modüler BIPV panelleriyle, diğer yüzeyi ise gölgelendirmede kullanılan boyalı camlarla kurgulanmış. EWE & Bursagaz Merkez Ofisi’nde gölgelerinin oluşturduğu düzensiz bir ritimle ışık kontrollü ve konforlu iç mekanlar hesaplanarak, titizlikle oluşturulmuş.

DCIM100MEDIADJI_0883.JPG
DCIM100MEDIADJI_0883.JPG

Yeşil Bina Nitelikleriyle Leed Platinum’a aday….

Doğa dostu ve çevreci bir proje olarak ‘Leed Platinum’a aday olan EWE & Bursagaz binasında, bütün su ve elektrik tüketiminin kontrolü otomatikleştirilmiş sistemlerle sağlanmış. Bu bağlamda inşasında ve dekorasyonunda kullanılan malzemeler uluslararası ‘yeşil bina’ standartlarına uygun olarak seçilmiş. Yağmur sularının ve atık suların mekanik olarak kontrol edildiği yapıda, cephedeki PV panellerinin ve rüzgar tribününün binanın enerji ihtiyacının %3 ünü karşılaması bekleniyor.

1471336901_tagoarchitects__4_Yerel doğalgaz distribütörlerinin merkez binası olarak tasarlanan, 820 m2 arsa alanı ve 9500 m2 inşaat alanına sahip EWE & Bursagaz Merkez Ofisi, 7 normal kat ve 3 bodrum kattan oluşuyor. Tago Architects’in sürdürülebilirlik ilkelerini temel alarak tasarladığı bina, Mayıs 2016 itibarıyla kullanılmaya başladı.

TAGO ARCHITECTS HAKKINDA:

Tago Architects, Gökhan Aktan Altuğ ve Tatsuya Yamamoto ortaklığında 1995 yılında kuruldu. Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde hayata geçirdiği özgün mimari tasarımları ile adından söz ettiren ofis, projelerinde günümüz yaşam ihtiyaçlarını, evrensel tasarım ve konfor değerleri ile buluşturuyor.

Kuruluşundan bu güne mimari ve iç mimari alanlarda 700’ün üzerinde proje tasarlayan Tago Architects, farklı ölçek ve tipolojideki çok önemli işlerin altına imzasını attı, birçok alanda da ödül sahibi oldu.

Firma, program ve teknik açıdan inovatif, maliyet ve kaynak kullanım bilinciyle yapılan tasarımları ile ön plana çıkıyor. Projelerinde yapısal gereklilikler, içerik, işveren talepleri gibi pek çok verinin sentezini, uzun vadede geçerliliğini kaybetmeyen zamansız çözümlerle buluşturan Tago Architects, bu sayede yüksek kalitede mimari ürünler ortaya koyuyor.


2007’den itibaren İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Avrupa, Orta Asya ve Dubai’deki ofislerinde de mimarlık, danışmanlık ve sürdürülebilir mimarlık konularındaki deneyimleri ile hizmet vermeye devam ediyor.