Ezber Bozan Malzemeler

Berlin merkezli HAUTE INNOVATION geleceğin malzemeleri ve teknolojileri ajansı olarak ezber bozan malzemelerle geleceği değiştirmek misyonuyla interzum’da “Disruptive Materials” adlı bir alanda en son malzeme yeniliklerini ve teknolojilerini tanıtacak. Sergi dört ana alana odaklanıyor: “Biyolojik dönüşüm”, “Kaynak verimliliği ve sürdürülebilirlik”, “Dijital ve akıllı malzemeler”, “Üretim ile ilgili malzemeler yenilikler”.  

Yenilikçi malzemeler ve malzeme teknolojisindeki gelişmeler insanlığı etkilemeye devam ediyor. Artan gelişmeler teknoloji ve toplumda büyük değişikliklere yol açıyor. Büyük ve başarılı uluslararası şirketlerin araştırmacıları ve yöneticileri, bir sonraki anlamlı değişimin eşiğinde olduğumuza inanıyor. Malzeme araştırması ürünleri yaratırken yeni nesil ürünler yeni bir gerçeklik oluşturuyor. Endüstri, daha hafif, daha ince, daha kompakt, daha esnek veya aşınmaya karşı daha dayanıklı olan daha yenilikçi malzemeler öngörüyor.

Araştırmacılarsa mümkün olanın sınırlarını zorluyor ve birkaç yıl içinde günlük yaşamımızı önemli ölçüde değiştirecek entegre işlevselliğe ve dijital seçeneklere sahip malzemeler yaratıyorlar. Öte yandan tasarımcılar ve mimarlar dikkatlerini giderek artan bir kaynak kıtlığı sorununa yönelttiler. Eski ustaların kaybedilen tekniklerinin ve yerel olarak mevcut bitkilerin veya artık malzemelerin farkındalığının bilincindeler. Endüstriyel seri üretime ilgi duymayan malzeme akışları yeniden keşfedilmekte ve malzeme döngülerinin kapatılması gerekliliği konusunda daha fazla farkındalık yarattığımız için öne çıkıyor.

İşte bu noktada Berlin’deki gelecek malzemeleri ve teknolojileri ajansı HAUTE INNOVATION, interzum’da sergileyeceği ürün gruplarını ve detaylarını aşağıdaki gibi sıralıyor:

Biyolojik Bazlı Çözümler ve Biyolojik Dönüşüm
– Detong Biobeton (Detong, Berlin)
– Organico (Philipp Hainke, Berlin)
– Urine Ware (Sina Kim, Londra)
– Yosun Motorlu Termometre (Fabienne Felder, Genspace, New York)
– Baubotanik: İnşaat malzemesi olarak canlı ağaçlar (Prof. Ferdinand Ludwig, TU München)

Kaynak Verimliliği ve Sürdürülebilirlik
– Patates atıklarından sunta (Chips Board, İngiltere)
– Kullanılmış sakızlardan ayakkabı (Gum Shoe, Amsterdam)
– Şeffaf Beton (Butong, Stockholm)
– Mobilyada dairesel ekonomi için çözünen ipliklerin dikilmesi (RESORTECS, Brüksel)

 

Yenilikçi Üretim ve İlave Üretim
– Grada 3D termoplastik şekillendirilebilir kontrplak (UPM Finland, UDK Berlin)
– Super Dayanıklı Yüksek Teknoloji Ahşap (Lignoa, Nürnberg)
– Lignoloc Ahşap Çiviler (BECK Bağlantı Elemanı Grubu, Avusturya)
– 3D robot baskılı döşeme (Aectual, Amsterdam)

Dijital Malzemeler ve Akıllı Sistemler

– Şişme Ahşap (Arca, Fransa)
– Dijital güç değişimi için dinamik köpükler (Variowell, Münster)
– 4DmultiMATS (ICD Stuttgart)
– ALWE Yosun Filtresi Duvarı (Solaga, Berlin)