Fark Yaratan Etiket & Sertifikalar!

Laminat Parke Avrupa Üreticileri Birliği (EPLF ®) üyeleri, ürünlerinin yüksek kalitesini ve çevre dostu özelliğini kanıtlamak için farklı uluslararası etiketler kullanıyorlar. İşte biz de ORSIAD Gazetesi olarak bu sayımızda sizlere, sektörde fark yaratan bu etiket ve sertifikaları tanıtacağız.

blue_angel_logo_en_www.blauer-engel.de

Çevre ilgili etiketler konusunda, dünyadaki ilk ve en eski olan Blue Angel yani Mavi Melek etiketiyle başlayalım. Bu etiket, Alman Federal İçişleri Bakanlığı’nın girişimiyle 1978 yılında oluşturulmuş ve Çevre Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Bu gönüllü olarak, ürün ve hizmetlerin olumlu çevresel özelliklerini ayırmak için tasarlanmış olan çevre politikasının uygun bir pazar aracıdır. Blue Angel/Mavi Melek, belirlenen kriterler doğrultusunda bağımsız bir jüri tarafından seçilen çevre dostu ürün ve hizmetler için standartları kapsar. Sadece bakış açsında bütünsellik içeren ürün ve hizmetlere verilir ki bunların da, çevreye önemli yararlarının olması ve aynı zamanda, servis, sağlık ve mesleki yüksek koruma standartlarına uygun olmaları gerekmektedir.

 

LEED (Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik) yüksek performanslı yeşil binalar, ev ve mahallelerin tasarımı, inşaat ve işletme için derecelendirme sistemlerini içeren bir paketi oluşur. ABD Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED, bina sahipleri ve işletmecileri pratik ve ölçülebilir yeşil bina tasarımı, inşaat, işletme ve bakım çözümlerinin belirlenmesi ve uygulanması için, kısa ve öz bir çerçeve sağlamak için tasarlanmıştır. 

 ISO_Logo

ISO 26000 (Sosyal sorumluluk) işletmeler ve kuruluşların, sosyal sorumlu bir şekilde çalışabilmesine rehberlik eden uluslararası bir standarttır. Bu toplumun sağlık ve refahına katkıda bulunacak, etik ve şeffaf bir şekilde hareket anlamına gelir.

 

ISO 14001 (Çevre Yönetim Sistemleri – kullanım rehberliğiyle koşullar): Bu standart, kontrol edilebilir ve etkilenebilir olarak tanımlanan çevresel yönleri için geçerlidir. Kendisi, belirli çevresel performans kriterlerini göstermez.

epd-logo+claim_www.environdec.com

Bir EPD (Çevresel Ürün Beyanı)’nin genel amacı, mal ve hizmet çevresel etkileri hakkında, ilgili doğrulanmış ve karşılaştırılabilir bilgi sağlamaktır. EPD’ler özellikle, ticari yapı için “çevre dostu” ürünler kullanması önerilen mimarlar ve planlamacılar için önemlidir. Laminat yer döşemeleri, EPD değerlendirilmesinde çok iyi bir performans gösteriyor. İşte bu yüzden de, EPLF, bu nötr ve uluslararası EPD etiketinin oluşturulması için öncülerinden biri olmuştur. EPD aynı zamanda EPLF üyeleri için iyi bir pazarlama aracıdır.

 

PEFC (Orman Sertifikasyonu Programlarının Onaylama Programı) Dünyanın en büyük orman sertifikasyon sistemidir. Insanların ormanların sunduğu çevresel, sosyal ve ekonomik avantajlarından yararlanabilmeleri için, yerel ve güvenilir standartlarla yönetilen ormanları oluşturmayı amaçlar.

 

FSC (Orman Yönetim Konseyi), bir bağımsız, kar amacı gütmeyen, sivil toplum organizasyonu olarak, dünya ormanlarının sorumlu yönetimini desteklemek için kurulmuştur.

 CE-marking_sample

CE EN 14041: Elastiki, Tekstil ve Laminat Parke ifadesi içeren ve Avrupai Kaide olan 14041 EN altındaki CE işaretidir.