Farklı Ahşap Parçalarından Zemin Sanatına

 

Alexey Steshak, kendi elleriyle yaptığı çılgın projeleriyle tanınan bir dekoratör sanatçı. Rus sanatçının imza attığı ilginç projelerden biri de rastgele toplanmış ahşap parçalardan oluşturduğu zemin döşeme. Uçan kuşların tasarımına sahip bu zemin tam anlamıyla bir sanat eseri.

Sanatçı Alexey Steshak, Rusya’nın Altay Cumhuriyeti’nde yaşıyor. Steshak, kendi elleriyle ve etrafında bulunan her türlü malzemeyle yaptığı ilginç tasarım projeleri ile ün kazanmış.

Sanatçının, halinde yapılmış bir güzellik salonu için yaptığı ve rastgele ahşap parçalardan oluşan zemin projesi ‘Seramik Kuşlarla Parke Zemin’ ismini taşırken, üstünde yürüyenlere adeta gökyüzünde uçuyor hissini yaşatıyor.

 

Mozaik, iç mekan tasarımı, modelleme gibi farklı sanat alanlarında çalışıyorum. Sevdiğim bir şey bulamazsam, mutlaka ben yaratırım” diyen Alexey Steshak, bir güzellik salonu için yaptığı zemin hakkında şöyle konuşuyor: “Böyle bir zemin yaratmayı uzun yıllardır hayal ediyordum. Sonunda rüyam gerçek oldu. Toplam kat alanı 56 m² idi. Projeyi gerçekleştirmek beş ay sürdü ve haftada yedi gün çalıştım. 22 Ekim 2016’da başladım ve 22 Mart 2017’de bittim. Malzemenin hazırlanması ve kuruması için gereken zamanı buna katmıyorum. Rüzgârdan düşmüş ağaç parçalarını, meyve bahçelerinin inceltilmesinden sonra kesilmiş ağaçları malzeme yaptım. Bazı ağaç parçaları da arkadaşlarım tarafından getirilmişti. Sonunda 40 çanta küçük ahşap parçasıyla başladım. İçlerinde; meşe, Mançurya cevizi, kayısı ağacı, elma ağacı, armut ağacı, dişbudak, huş ağacı, akçaağaç, Amerikan cevizi, kiraz ağacı, akçaağaç, ve maun gibi türlerde ahşaplar vardı. Tasarımdaki ağaç sembolü için akçaağaç, huş ağacı, çam, Amerikan kiraz, armut, kiraz, meşe türünde ahşap parçaları kullandım. Arka plan için elma, armut, kayısı, Mançurya cevizi, maun, meşe, Macar kayını, dişbudak kullandım. 10 mm’lik kontrplakları düz bir beton zemine koyduktan sonra ahşap blokları yapıştırdım. Zeminin tüm ahşap parçaları hazır olduktan sonra, “kuşlar” yapmaya başladım. Bu amaçla kırık seramik karolar kullandım. Uzun ve çok zahmetli bir süreç olmasına rağmen, benim için büyük bir zevkti ve ortaya çıkan sonuç da herkes tarafından takdir gördü.