Farklı Konseptiyle Ligna 2017 Başarılı Bir Fuara İmza Attı

Ligna 2017 bittikten sonra sıra değerlendirmelere geldi. Dünyanın önde gelen Alman fuarının organizatörü fuarın ardından uluslararası pazarlardan gelen olumlu sonuçların uluslararası liderliklerini doğruladığını açıkladı. Resmi rakamlara göre, Ligna 129.000 metrekarelik bir alanda gerçekleşti ve toplam 93 bin ziyaretçi ağırladı. Öte yandan Eumabois derneği ise fuar organizatörleri ve ulusal dernekler için ortak bir alan yarattı. Eumabois Sekreterliği tarafından yapılan anket girişimin, katılımcılar tarafından olumlu bir şekilde değerlendirildiğini ve aynı yaklaşımın bir sonraki fuarda ve diğer uluslararası organizasyonlarda tekrarlanacağının muhtemel olduğunu gösterdi. İşte Ligna 2017’nin ardından sektör uzmanlarından bazılarının görüşleri:

 

Luigi De Vito – SCM Makine Bölüm Direktörü ve Eumabois Başkan Yardımcısı

“Bu organizasyon, sektördeki güçlü büyümeyi ve günden güne uğraştığımız şirketlerin olumlu gelişimlerini doğruluyor. Ligna, bu sektördeki şirketlerin en üst düzeyde teknolojik araştırmalarla izledikleri erdemli yolda, müşterinin ve pazarın ihtiyaçlarına özenli bir dikkat göstermekte kararlı olduklarını bir kez daha vurguladı. Ligna’daki önemli oyuncular tarafından gösterilen teknolojik seviye, ahşap işleme sektörünü en ileri makine aletleri imalat sanayi seviyesine götürdü. Bütün bunlar, eğer cesaret varsa, karşılaşılan zorluklardan olağandışı sonuçlar elde edilebileceğinin kanıtıdır.

Bu etkinliğin yeni biçimi de olumlu geri bildirim aldı: Bence en çok temsilcisi olan şirketleri farklı salonlara yerleştirmenin tüm katılımcılara fayda getirdi. Bir Avrupa vatandaşı ve Eumabois Başkan Yardımcısı olarak Avrupa şirketlerinin, Ligna gibi dünya çapında bir organizasyonda göstermiş oldukları yetenekleri vurgulamaktan memnuniyet duyuyorum. Ayrıca bu konuda, Avrupa’nın küresel rekabeti zor bulduğu gibi birçok klişeyi reddetmekteyiz. Avrupa tümüyle gücünün farkındadır ve dünya pazarındaki yerini korumaktadır.


Samuel Hänni – Lamello AG Pazarlama Müdürü ve Eumabois Yönetim Kurulu Üyesi

“Uluslararası pazar olan Ligna, Avrupa’daki katılımcılar da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ilgili taraflarla iş yapmak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Olumlu bir ticaret fuarı tecrübesinin, bir müşterinin karar verme sürecinde de önemli bir rol oynadığına inanıyorum. Ligna bunun gerçekleşmesi için benzersiz bir mesleki ortam sunmaktadır. Bir fuar da; karşılıklı etkileşim, müşteriyle onların ihtiyaçları hakkında ortak bir anlayışa ulaşma, bunları ideal bir çözüm ile sunma, onlanın esasını değerlendirebilme ve bir teklif sunma açısından çok önemlidir. Bu bir başlangıç noktasıdır ve ideal bir ortamda, müşteri ilişkisini bir iş ilişkisine dönüştürme fırsatıdır.”

 

Arif Kacak – AIMSAD Genel Sekreteri- Türk Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği

Uluslararası ziyaretçilerin sayısının fazla olması dünya dış ticaretindeki ağaç işleme teknolojileri için iyi bir beklenti anlamına mı geliyor?

Tabii ki, dünya ticaretinde yüksek kaliteli ve yüksek ziyaretçi sayısına sahip olmak önemlidir ve bu nedenle ziyaretçiler diğer şirketlerin teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinebileceklerdir. Ancak, bazen çok yüksek ziyaretçi sayısının ticaret için çok önemli olmayabileceği durum da olabilir. Çünkü, ziyaretçinin kitlesinin kalitesi sayıdan daha önemlidir. Dolayısıyla, ziyaretçilerin miktarı ve kalitesi orantılı olmalıdır. Sonuç olarak, LIGNA 2017 bu konuda yeterince tatmin ediciydi ve biz de bu açıdan LIGNA 2017’den çok memnunuz.

Eumabois’in dernekler ve uluslararası fuarlar arasında sinerji yaratmak amacıyla oluşturduğu “ortak alan” faydalı oldu mu?

EUMABOIS’in ‘Ortak Alan’ı çok seçkindi ve dernekler ile diğer uluslararası kuruluşlar arasında sinerjileri oluşturma adına çok işlevseldi. Şirketler, dernekler ve diğer uluslararası organizasyonlar, EUMABOIS tarafından oluşturulan bu sinerjiden dolayı karşılıklı iletişim için çok fırsat buldular. Bunların yanı sıra LIGNA’ya gelen ziyaretçiler, EUMABOIS çerçevesinde tüm dernekleri ve diğer uluslararası organizasyonları görme fırsatı yakaladılar.

Yeni Ligna konsepti hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni LIGNA düzeni çok iyi tasarlanmıştı ve ziyaretçilere ulaştı. Ayrıca LIGNA fuar alanının dört tematik alanı (Ormancılık Teknolojisi, Bıçkıhane Teknolojisi, Odun Esaslı Panel Üretimi ve Ahşaptan Enerji) çok etkileyiciydi. Bu yılki fuarda bir açık hava sergi alanı da kuruldu. Öte yandan, ziyaretçiler LIGNA’nın yeni konsepti sayesinde ürünlere ve katılımcılara kolayca ulaşabildiler. Kendi alanında dünya markası olan katılımcıların farklı salonlar da ve kendi ürün gruplarına göre ayrılmış olması ise hem diğer katılımcı firmalar için hem de ziyaretçiler açısından faydalı bir atmosfer sağladı.”