FEP: GENEL PİYASALARDA İYİLEŞME BELİRTİLERİ

Parke Sanayi Avrupa Federasyonu Yönetim Kurulu, 7 Nisan 2016 tarihinde bir araya geldi ve genel olarak parke piyasalarının durumuyla birlikte Avrupa pazarındaki son ekonomik göstergeleri değerlendirdiler.

 

Genel olarak, bastırılmış pazar durumuyla geçen birkaç yıldan sonra, Avrupa’nın çoğunda bir tekrar toparlanma görünmektedir. Nitekim, bu yılın birçok Avrupa ülkesinde iyi başladığına dair raporlar mevcuttur. Birkaç istisna dışında, geçen yılın aynı dönemine göre, 2016 yılının ilk çeyreğinde bir çok ülke piyasası kırmızı bölgenin dışına çıkmayı başarmıştır. Bildirilen parke satış rakamları henüz muhteşem olmasa da, eğilim kesinlikle pozitif yöndedir.

 

Ülke piyasalarıyla ilgili kısa genel değerlendirmeler aşağıdaki tabloda verilmektedir.

 

Pazarlara Genel Bakış

Avusturya

 

FEP verilen bilgiler, özel konut segmenti üzerindeki % 2 ila 3’lük bastırılmış aktiviteye rağmen parke satışları artış yönündedir.
Baltık Ülkeri Baltık ülkeleri pazarları, 2015 yılının ilk çeyreğinde, satış rakamlarındaki % 2’lik tahmini yükselişle, daha iyi bir performans sergilemektedir.
Belçika

 

Birkaç endikasyonla, istikrarlı tüketim ve üretim rakamları söz konusudur.
Danimarka

 

Danimarka pazarı, yeşil rakamlara dönen inşaat ruhsatları tarafından desteklenen % 1’lik bir gelişme ile, olumlu yönde ilerlemektedir.
Finlandiya

 

Finlandiya’nın durumu, parke satışlarındaki % 5 ila 10 arasında bir tahmini azalma ile, Avrupa ülkeleri arasında en sorunlu olmaya devam etmektedir. Rus bağlamda etkisi bu kararsız piyasa gelişimini açıklayan önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir.
Fransa

 

Fransız parke pazarı uyuşukluktan çıkan ve yavaş yavaş olumlu satış rakamlarına geri dönen pazarlardan biri olarak, 2016 yılının ilk aylarında tahmini % 3 kazanç elde etmiştir.
Almanya

 

Derlenen veriler, yeni konut izinlerinin hafif büyüme yansıtarak cari yılın ilk çeyreğinde parke satışlarında tahmini % 3 oranında arttığını göstermektedir. LVT pazarındaki rekabet hala çok serttir.
İtalya Toplamda, parke satışlarındaki % 1 ila 2 olarak bildirilen bir artış, olumlu rakamlarla yolunu bulmuştur. Karşılaşılan başlıca zorluklar genel likidite sıkışıklığının ve seramikten kaynaklı büyük rekabet bağlantılıdır.
Hollanda

 

Pazar 2015 yılının ilk çeyreğine göre tüketimde % 2’lik parke artışı ile genel çizgilerini belirlemiştir.
Norveç

 

Norveç 2016 yılının ilk çeyreğinde tahmini olarak % 4 oranında parke satışı düşüşü ile sorun yaşayan bir başka Nordik pazarıdır.
Polonya

 

Polonya pazarı parke satışları tahmini % 2 gelişmektedir.